jaki?

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-03-22, 15:22


Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki?

Post autor: marthinez » 2010-03-22, 15:29

Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-20, 09:41

Witam ponownie i mam kolejna prośbę o porade ponieważ butle z co2 już mam reduktor i zaworek precyzyjny upatrzony i na dniach myślę że zakupie, pozostaje tylko kwestia tego dyfuzora co2 polecaliście kostke lipową nie twierdze że to nie jest dobre rozwiązanie ale poprostu ja nie przepadam za jakimi kolwiek bąbelkami w akwa. I dlatego kieruje do was prośbe o polecenie jakiegoś dobrego dyfuzora z którego nie beda wylatywać żadne bombelki (o ile takowe istnieja ) Proszę o to ponieważ przeglądałem alegro i po prostu jest tego za dużo no i ten dyfuzor ma być do akwa. 240L.
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Suja » 2010-04-20, 12:03

Zrób z filtra narurowego reaktor CO2 do kubełka ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-20, 12:24

mozna jasniej bo jakoś nie za wiele mi to mówi najlepiej jeszcze jakąś fotke do tego:]
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Suja » 2010-04-20, 16:19

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... b9932ef28e a wystarczyło wpisać nazwę w google..
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-21, 10:24

Hmm myślę że to całkiem niezły pomysł z tym filtrem na rurowym bo chyba nawet bym go kupować nie musiał ponieważ posiadam lampę UV-C w nim woda leci po spirali i jak by dostarczyć co2 przed wlot do lampy to myślę że efekt bedzie taki sam jak przy filtrze na rurowym co wy o tym myślicie?
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Tofifi

Re: jaki?

Post autor: Tofifi » 2010-04-21, 13:46

myślę że nie nie warto, niszczyć dobrej UV.
Mnie koszt budowy wyniósł nie całe 50zl

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-21, 14:13

dlaczego sadzisz ze chce ja niszczyć ? Chyba sie jej nic nie stanie jak na wężu przed wlotem do lampy zastosuje odpowiedni rozdzielacz abym miał możliwość wpiąć do niego wężyk z co2 i w ten sposób gaz przelatując po spirali w okuł lampy uv-c zostanie rozpuszczony w wodzie, a tak na chłopski rozum to przecież przez to że przed lampa zostanie dostarczone co2 w żaden sposób nie powinno uszkodzić lampy. Upieram sie przy tym rozwiązaniu z tkiego powodu gdyż ta lampa jest zamontowana na stałe i woda cały czas przez nią przepływa bez względu na to czy jest włączona czy nie wiec przy okazji mogła by spełniać dwie funkcje (oczywiscie bez ingerecji w obudowe lampy) no i jeszcze jeden plus jaki widze to to że bez stosowania filtra na rurowego nie zwiekszę oporu przepływu wody, a zalezy mi na tym ponieważ sama ta lampa już sprawia opór przepływu a ja mam filtr Fluval 304 a on ma 1000L/h w 240L akwa myślę że to nie jest za wiele.
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki?

Post autor: marthinez » 2010-04-21, 18:33

Mikos pisze:posiadam lampę UV-C w nim woda leci po spirali i jak by dostarczyć co2 przed wlot do lampy to myślę że efekt bedzie taki sam jak przy filtrze na rurowym co wy o tym myślicie?
Efekt nie będzie taki sam.
Zasada działania reaktora narurowego jest trochę inna.
Wpadające tam co2 prawie nie ma szans przepłynąć przez niego nie rozpuszczone.
Z lampą UV to tak jak ze zwykłym wężem.
Długi wąż także pozwala na dłuższy kontakt gazu z wodą, ale nie rozpuści się całkowicie.

Jak nie chcesz bawić sie w samoróbki to jest coś takiego Jak reaktor 1000 firmy Aquamedic.
Cena trochę powala.
Mikos pisze:mam filtr Fluval 304 a on ma 1000L/h w 240L akwa myślę że to nie jest za wiele.
Ja mam eheima 900l/h + reaktor narurowy. Wszystko śmiga jak należy (mozna zobaczyć w dziale "galeria").
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-22, 11:30

Dzięki za odp. to ja to jeszcze raz przemyśle ale puki co mam problem z dostaniem tego rozdzielacza który trzeba zamontować przed wlotem do tego filtra, pomóżcie gdzie czegoś takiego szukać? Po drugie to te czarne kulki w tym filtrze są nie zbędne? jeśli tak to jak to sie nazywa żebym sobie mógł to znaleść i ewentualnie kupić, i jeszcze nurtuje mnie taka sprawa skąd wiecie jak dużo tego co2 trzeba dostarczyć do wody żeby nie było za dużo i za mało? Posiadam również elektrozawór na 24v który chciałbym zaadaptować go tej instalacji i dlatego w mojej głowie sie rodzi kolejne pytanie, czy jak go ustawie tak żeby otwierał sie wraz zaświecaniem światła to będzie dobrze czy lepiej żeby był otwarty 24h?
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki?

Post autor: maol » 2010-04-22, 12:40

Mam taką propozycję - przed gruntowną przebudową filtra i wpuszczeniem do środka CO2 zainteresuj się:
- po co jest CO2
- jak działa CO2
- jak sprawdza się poziom CO2
- dlaczego wpuszczanie CO2 do filtra jest uważane za niebezpieczne i dziwne...
- dlaczego CO2 wyłącza się na noc...

Jak odpowiesz sobie na te pytania, zobaczysz, dlaczego zdecydowana większośc ma:
- zwykły dyfuzor
- prostą instalację
- dobre rezultaty

Brak wiedzy w połączeniu z "nowatorskimi" pomysłami zwykle prowadzi do klęski. Zacznij od rozwiązań prostych, jak będziesz czuł się w nich swobodnie, zacznij wiercić dziury w filtrach....

Takie jest moje prywatne zdanie, wielokrotnie sprawdzone i wypróbowane.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: jaki?

Post autor: Mikos » 2010-04-22, 13:08

Z tych pytań które dałeś mi do przemyślenia to wydaje mi sie że nie znam odpowiedzi tylko na jedno a mianowicie jak działa co2. druga sprawa to przecież instalacja co2 z filtrem na rurowym nie wymaga ingerecji w filtr kubełkowy co do wyłaczania na noc to zdaje sobie sprawę że w nocy rośliny nie pobierają co2 a wręcz same go produkują ale gdzieś na forum czytałem że nie wyłaczają na noc. Jeśli chodzi o sprawdzanie co2 to wiem że są odpowiednie testy ale nie wiem na ile są one wiarygodne i czy warto w taki zainwestować i oczywiście można kontrolować ph wody ale to według mnie nie do końca daje rzetelne wyniki jak sie ma np w akwa. 3 korzenie.
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki?

Post autor: marthinez » 2010-04-22, 17:59

Mikos pisze:mam problem z dostaniem tego rozdzielacza który trzeba zamontować przed wlotem do tego filtra, pomóżcie gdzie czegoś takiego szukać?
W sklepach z hydrauliką, marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych.
Nie ma sztywnych reguł co do tego rozdzielacza.
Każdy robi taki jak mu się widzi.
Mikos pisze:Po drugie to te czarne kulki w tym filtrze są nie zbędne? jeśli tak to jak to sie nazywa żebym sobie mógł to znaleść i ewentualnie kupić
To sa biobale (takie medium filtracyjne), ale nie są konieczne. Kupisz je w sklepie zoologicznym.
Mikos pisze:i jeszcze nurtuje mnie taka sprawa skąd wiecie jak dużo tego co2 trzeba dostarczyć do wody żeby nie było za dużo i za mało?
Są sposoby.
Tabela pH/KH, test permanentny co2 lub po prostu po rybach (to dla bardziej doświadczonych). Innych sposobów nie ma.
Wszystko jest opisane na forum/w sieci.
Mikos pisze:Posiadam również elektrozawór na 24v który chciałbym zaadaptować go tej instalacji i dlatego w mojej głowie sie rodzi kolejne pytanie, czy jak go ustawie tak żeby otwierał sie wraz zaświecaniem światła to będzie dobrze czy lepiej żeby był otwarty 24h?
Jeśli miałby być otwarty 24h to jaka jego rola?
Podawać można razem ze światłem.
maol pisze:Mam taką propozycję - przed gruntowną przebudową filtra i wpuszczeniem do środka CO2
Jakikolwiek reaktor co2 montujemy na WYLOCIE filtra :-)
Zewnętrzny reaktor z flitra narurowego to prosta i sprawdzona konstrukcja i zdecydowana większość rośliniarzy takich (diy lub firmowych) używa.
Marcinie z techniką co2 jesteś trochę "do tyłu", a ona bardzo gna do przodu.
Zwykłe dyfuzory typu spiek już powoli odchodzą do lamusa.

Kiedyś wklejałem foto własnego reaktora, ale przepadł w czeluściach forum, wiec daję jeszcze raz:
Obrazek
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki?

Post autor: maol » 2010-04-23, 08:39

Ależ ja doskonale wiem, co to jest zewnętrzny reaktor narurowy :) mam tylko pewne obiekcje, jak początkujący akwarysta , patrząc na jego wypowiedzi nie mający bladego pojęcia o tym co to jest CO2, jak działa i z czym to jeść zaczyna od... własnych pomysłów na zasilanie gazem filtra - czy tak jak w tym konkretnym przykładzie lampy UV. Zawsze byłem i będę zwolennikiem rozwiązań prostych i sprawdzonych - szczególnie dla początkujących. Potem, jak dla takiej osoby pomiar CO2, jego dawkowanie, proste sprawy techniczne przestaną być tajemnicą - proszę bardzo, można eksperymentować. Bo jest już do tego jakiś podkład. Większość "eksperymentów" prowadzonych przez newbee kończy się jak nie katastrofą - to po prostu porażką. Dobrze jak taki początkujący akwarysta nie zniechęci się całkowicie i zacznie jeszcze raz, wg tych prostych i sprawdzonych metod. Ale szkoda mi każdego zapaleńca, u którego zainteresowanie wygasło bo... nikt mu nie powiedział, że można zacząć w prostszy sposób. Zresztą - na tej samej zasadzie odradzamy paletki i akwaria morskie początkującym, wróżąc im klęskę. Po nabraniu wprawy - jak najbardziej TAK!
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ