121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Moderator: ModTeam

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-01-30, 12:58

Więc na wstępie proponuję:
1. Spuścić całą wodę z baniaka
2. Wybrać te grube kamienie
3. Wybrać piasek do innego wiadra
4. Usypać warstwę ziemi ogrodniczej, około 1,5cm
5. Przysypać tym piaskiem, około 3-4cm (może go braknąć, trzeba dokupić)
6. Posadzić rośliny
7. Zalać akwarium wodą
Ok dzisiaj spuszczam ;) kupię ziemie i jak rozumiem, też piach ? czy użyć tego żwiru co mam ? 2 cm od ścian i 2 cm od dna ? na środek 1,5 cm ziemi i przysypać żwirem 3-4 cm kupić rośliny i zalać akwarium ;) czy kupić jakąś chemie ? do uzdatniania wody etc. ?

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-01-30, 13:54

geniusswdn pisze:kupię ziemie i jak rozumiem, też piach ?
Yep.
geniusswdn pisze:czy użyć tego żwiru co mam ?
Stawiam na piasek, który poleciłem :P
geniusswdn pisze:2 cm od ścian i 2 cm od dna ? na środek 1,5 cm ziemi i przysypać żwirem 3-4 cm kupić rośliny i zalać akwarium ;)
2cm od ścian bocznych. Na dnie może lezeć bezpośrednio na szybkie. Chodzi o to, żeby ziemi nie było widać.
geniusswdn pisze:czy kupić jakąś chemie ? do uzdatniania wody etc. ?
Nie potrzebny wydatek. Jak już bardzo chcesz wydawać pieniążki na chemię to polecam sprawdzone nawozy, ktore mogą się przydać w przypadku wykazywania niedoborów przez rośliny. Ofka u nas na forum :) http://e-akwarystyka.pl/topics49/21303.htm

Dalej nie znamy parametrów oświetlenia, a to już trzecia próba dowiedzenia się.

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Loleczek » 2014-01-30, 14:26

Jako podłożę na ziemię piach jest stanowczo niepolecany - zbija się pod wodą i powoduje powstawanie (przy nieodpowiedniej ilości roślin) stref beztlenowych i gnicie korzeni roślin. Tak jak pisałem zalewanie baniaka bez jakiegokolwiek przygotowania z myślą ''jakoś to będzie'' skazuje Twój pomysł na akwarium z góry na niepowodzenie.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-01-30, 15:11

Loleczek pisze:Jako podłożę na ziemię piach jest stanowczo niepolecany - zbija się pod wodą i powoduje powstawanie (przy nieodpowiedniej ilości roślin) stref beztlenowych i gnicie korzeni roślin.
Powielasz internetowy mit na zasadzie kopiuj - wklej. Strefy beztlenowe? Same pozytywy! W akwariach roślinnych są redukowane przez korzenie roślin i to bzdura, że gniją... Polecam pogooglować trochę na ten temat. Rośliny na strefach beztlenowych rosną bardzo dobrze, bo czerpią z nich nawozy. O wydzielającym się CO2 podczas gnicia szczątek organicznych już nie wspomnę, bo przecież sami używamy butli wysokociśnieniowych i bimbrowni.

Natomiast w akwariach z mniejszą ilością roślinności w strefach beztlenowych zachodzi denitryfikacja, redukcja NO3 do lotnego azotu.

Wystarczy niepotrzebnie nie grzebać w podłożu i wszystko jest pod kontrolą.

Piach na ziemię jest dużo lepszy od żwiru, ze względu na mniejszą frakcje ogranicza wymianę wody z ziemią, zatem nawozy nie przedostają się do słupa wody, czytaj mniejsze prawdopodobieństwo wysypu zielenic.

Mam akwaria z dużą ilością roślin na baniakach z piaskiem i absolutnie zero problemów.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Jarus » 2014-01-30, 18:20

Hunter209, nie zgodzę się z Tobą. O ile przy samym piachu który jak wiadomo jest jałowy nie będzie problemu o tyle przy ziemi problemy mogą wystąpić.
Nie można porównywać dwóch baniaków - na ziemi + piach i samym piachu.
Obok procesów które służą rozkładowi i odzyskiwaniu pierwiastków na potrzeby roślin (o których wspomniałeś) w ziemi powstają też związki siarki.
A nie wiadomo ile związków siarki się wytworzy w takim podłożu. Ale jeżeli braknie tam tlenu (który tłoczą rośliny systemem korzeni) istnieje duże prawdopodobieństwo powstania siarkowodoru w dużych ilościach który ma niszczący wpływ na same korzenie a dodatkowo powoduje nieprzyjemny zapach mogący wydostawać się z baniaka. Temat był nie raz wałkowany na forach przez ludzi którzy dali ziemię jako substrat (bo podobno jest taka dobra no i tania) i posadzili 4 roślinki na krzyż. Efekt - bagno za kilka miesięcy (smród w pokoju) i konieczny restart. A dodatkowa warstwa piasku który uniemożliwia jakikolwiek dostęp 'świeżej wody' tylko przyśpieszy ten proces.
I właśnie dla tego do baniaków na ziemi jest zalecanie porządne obsadzenie dna roślinami z mocnym systemem korzeniowym.
Jak jest na tyle rozwinięty system korzeniowy aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu siarkowodór jest utleniany przez odpowiednie bakterie. Taki mechanizm obronny roślin. Zdrowe podłoże to podłoże z odpowiednią ilością tlenu.

Napisałeś:
Mam akwaria z dużą ilością roślin na baniakach z piaskiem i absolutnie zero problemów.
Ja też mam 3 baniaki na ziemi i starym podłożu profesjonalnym - zero problemów. Sęk w tym że nie każdy kto zakłada akwarium wie jak to zrobić właściwie.
90% ludzi robi to najmniejszym kosztem więc i na roślinach oszczędza. Kłopoty gotowe.
Uważam że kiepskim pomysłem jest doradzanie podłoża na ziemi i piachu kolesiowi który wszystko wie najlepiej i sam postawi baniak nie mając o tym większego pojęcia [czytaj: autor wątku].
Obawiam się że ten baniak za długo nie postoi. No chyba że wreszcie autor wątku zacznie czytać ze zrozumieniem co tu piszemy.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-01-30, 18:38

Jarus, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Zwłaszcza jeśli chodzi o akwaria prowadzone przez doświadczonych hobbystów.
Wszystko jasne, ale zwróć uwagę co napisał autor na samym początku:
geniusswdn pisze:W akwarium ma być dużo roślin, kilka rybek i myślałem o krabie tęczowym.
Dużo roślin, kilka rybek. Typowe akwarium LT. LT z piaskiem, jak najbardziej OK. Tylko jak na razie brakuje informacji o oświetleniu, ale podejrzewam, że standard 0,3w/l więc też OK. Zgodzisz się? :)

Rozpatruję ten konkretny przypadek, a nie filozoficzne rozmyślenia co by było gdyby... ;)
Inspirujesz I Fascynujesz

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Loleczek » 2014-01-30, 18:45

No właśnie dużo roślin, a Adrian wysypał jako podłoże zwykły piach i kamienie. Pozwolę sobie zacytować tutaj wypowiedź maol-a:
maol pisze:Napisze po raz pewnie pięćdziesiąty - LT to nie jest tańsze akwarium, o które nie trzeba dbać. LT to znacznie trudniejszy zbiornik szczególnie w założeniu, oraz wymagający znacznie większej niż zwykła wiedzy o jego prowadzeniu. I NIE NADAJE SIĘ dla osób początkujących.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Jarus » 2014-01-30, 18:48

Zgadzam się że może za dużo 'poteoretyzowałem' :D .
Jak Autor zacznie się stosować do Waszych uwag i będzie odpowiadał na pytania to może z baniaka coś będzie. Ja pasuje.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-01-30, 23:44

W akwarium jest sam żwirek, kupiłem żabienice i trawę akwariową bodajże nurzaniec, jak na razie wszystko jest pod kontrolą i jak się nie uda zacznę od nowa uwzględniając Wasze wcześniejsze porady oświetlenie 21 watt czyli 0.17 watt na litr, wiec mało, o ile dobrze wiem moc świetlówek jest zależna od długości i czeka mnie kupno belki na 2 sztuki :-S z roślin dojdzie jeszcze jakiś mech na kamienie (o ile znajdę jakieś ładne :-)) nic więcej.

Co myślicie o skalarach i pyszczach yellow? Jeśli będą pasować do siebie to w jakiej ilości?

Kupiłem w ciemno sól niebieska akwariową (dako-art) dodać ją do wody?

I czy kupić jakiś nawóz dla roślin jeśli tak to jaki.

Dzięki Hunter

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Kaef » 2014-01-30, 23:55

geniusswdn pisze:
Co myślicie o skalarach i pyszczach yellow? Jeśli będą pasować do siebie to w jakiej ilości?
Absolutnie do siebie nie pasują.
geniusswdn pisze:Kupiłem w ciemno sól niebieska akwariową (dako-art) dodać ją do wody?
Niczego nie dodawaj, zmarnowałeś kasę.
geniusswdn pisze:I czy kupić jakiś nawóz dla roślin jeśli tak to jaki.
Dla żabienic, nurzańca i mchu nie trzeba.

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: Loleczek » 2014-01-31, 00:00

Żabienica i tak Ci pewnie padnie bo potrzebuje żyznego podłoża, którego nie masz bo bezsensownie zalałeś baniak. Kompletnie nic nie przemyślałeś na zasadzie ''co będzie to będzie''.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-01-31, 01:07

Dzięki za odpowiedzi, a skalary i pyszczaki dlaczego? Będą się atakować? Czy nie pasują kolorystycznie? :-)

Zależy mi na nich ponieważ znajomy się przeprowadza i musi coś z nimi zrobić (albo odda, albo wyrzuci etc.) po prostu szkoda ich 5 pyszczków i 7 skalarów 1 duży dorosły, 2 średnie i 4 małe a w zoologicznym nie chcieli.
Ale
4 małe chyba ostatnio kupił bo mają może z 2-3 cm trzyma to w 112 l.
Przepraszam za moje podejście do sprawy, ale jak czegoś nie zepsuje żeby później zrobić to tak jak trzeba to niebyłbym sobą :-)

Loleczek, takie żyzne podłoże przecież po kilku miesiącach niczym nie będzie się różniło od zwykłego żwiru, wiec lepiej odrazu przystosować roślinę do trudniejszych warunków :-) czy się mylę?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: maol » 2014-01-31, 09:18

To dopiero nędzna karma... chyba po raz pierwszy mamy forumowicza który z założenia chce wszystko zrobić źle, żeby było co poprawiać. To może zacznij jednak od lektury PODSTAW:

http://e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm

http://e-akwarystyka.pl/topics29/3876.htm

http://e-akwarystyka.pl/topics29/15993.htm

http://e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm

Jak się z tym zapoznasz, a potem zaczniesz pytać dalej?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-01-31, 12:39

Poczytam i dam znać, dzięki.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-01-31, 16:12

geniusswdn pisze:Dzięki za odpowiedzi, a skalary i pyszczaki dlaczego? Będą się atakować? Czy nie pasują kolorystycznie? :-)
Mają całkowicie odmienne wymagania. Poza tym, masz za niskie akwarium na skalary.
geniusswdn pisze:Loleczek, takie żyzne podłoże przecież po kilku miesiącach niczym nie będzie się różniło od zwykłego żwiru, wiec lepiej odrazu przystosować roślinę do trudniejszych warunków :-) czy się mylę?
Mylisz się :killer:

Czytaj poradniki i nie śpiesz się z zakupami. Zanim coś kupisz, polecam skonsultować zakup na forum.

ODPOWIEDZ