Rybia Ospa

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

trzy_ptaki
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-10, 21:27
Pojemność akwarium: 54
Imię: Olga

Re: Rybia Ospa

Post autor: trzy_ptaki » 2016-03-20, 20:18

Ponownie proszę o radę. Tydzień temu kupiłam rybki: 4 gupiki, 2 platki, 4 otoski. Transportowane w torbie termicznej, w cieple i ciemności. Wpuszczane stopniowo - wyłączone oświetlenie, najpierw aklimatyzacja temperaturowa, potem dolewałam do woreczka wodę z akwarium, wszystko trwało ok 1,5 godz. Światło właczone dopiero nastepnego ranka. W ciągu dwóch pierwszych dni padły 2 otoski (objawów ospy na skórze nie zauważyłam), pozostałe 2 mają się dobrze, gupiki i platki zaaklimatyzowały się bez problemów. Ostatnio jednak (od jakiś 2 dni) gupiki zaczęły ocierać się o rośliny, korzeń. Dzisiaj (dokładnie minął tydzień), po podmianie wody (nie było skoku temperatury, woda "odstana") zauważyłam na gupiku białe kropki. Zastosowałam Sera Costaforte zgodnie z instrukcją i czekam. Mam jednak pytanie - producent zaleca podanie razem z Costaforte Ectopur. Czy otoskom to nie zaszkodzi? I czy te leki są bezpieczne dla ślimaków?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybia Ospa

Post autor: maol » 2016-03-21, 15:34

Otoski - to standard. To słabe ryby, i każdy transport to dla nich straszliwe zagrożenie. Nic tu nie zrobisz. A co do Ectopuru - absolutnie nie ma konieczności dodawania go.

Co do szkodliwości - nie przekraczaj zalecanych dawek i nic złego niczemu się nie stanie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

trzy_ptaki
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-10, 21:27
Pojemność akwarium: 54
Imię: Olga

Re: Rybia Ospa

Post autor: trzy_ptaki » 2016-03-21, 15:44

dziękuję:-)

ODPOWIEDZ