wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: oleq_30 » 2007-08-02, 20:28

#D4ni3l tu sie nikt nie kłóci. Kolega nie za bardzo umiał określić o co mu chodzi a ja po prostu to zgaduje. nie wiem czy teraz dobrze trafiłem
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

zytek45
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2007-05-12, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: zytek45 » 2007-08-02, 21:13

oleq_30 - specjalnie dla Ciebie wkleiłem mój pierwszy post i przeczytaj - jeżeli nie wystarczy raz, to do skutku, i nie zgaduj, gdy nie możesz pomóc. Ja potrafiłem jasno określić, o co mi chodzi.
"Witam - mam parę zbiorników i często mierzę pH. Parę lat wstecz czytałem, jak zrobić samodzielnie kropelkowy wskaźnik pH, ale już nie pamiętam dokładnie jakie mają być proporcje. Wiem, że ma być błękit bromotymolowy, denaturat (bezbarwny) i woda. Na tym moja wiedza się kończy. Liczę na pomoc kolegów akwarystów jak i kolegów chemików.
Pozdrawiam"

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: D4ni3l » 2007-08-03, 11:18

zytek45 pisze:nie pamiętam dokładnie jakie mają być proporcje. Wiem, że ma być błękit bromotymolowy, denaturat (bezbarwny) i woda. Na tym moja wiedza się kończy. Liczę na pomoc kolegów akwarystów jak i kolegów chemików.
oleq_30, zytek45 jasno napisał, że chodzi mu o PROPORCJE.
Jeżeli ich nie znasz to po co się wypowiadać?
Pozdrawiam!
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: oleq_30 » 2007-08-05, 23:34

D4ni3L ja dalej twierdze że proporcje gość dostał. wysłąłem mu na PW swoj numer gg żeby dopytać szczegółów zero odzewu , zamiast tego kolejny naskok na forum


zytex45 jeśli nie tak to zaczniemy od początku
1.czy przez kropelkowy test pH mam rozumieć chemiczny wskaznik pH. Pytam bo jak dla mnie takie określenienie nie istnieje a patrząc na odpowiedz google to kolejny wymysł gości z zoologa
2.w jakiej formie masz ten błekit ? w formie gotowego indykatora gotowego do pomiaru ? w formie stężonej ale rozpuszczonej i chcesz wykonać indykator ? czy w formie granulatu (kryształków) który chcesz rozpuścić i zrobić indykator ?
pytam bo nie wiem o które proporcje ci chodzi. dwie wcześniejsze ci podałem poniżej masz
jak rozrobić błękit.

Indykator to coś co na sam koniec wlewasz do próbówki żeby określić pH wg tabeli

1 gram błekitu rozpuszczasz w 1 litrze 50 % alkoholu ( równie dobrze może być woda najlepiej destylowana w takich samych proporcjach jest to 0.05 % roztwór wodny)(bardzo ważne są proporcje znaczy waga błekitu i % alkoholu) dlatego prościej wykonać to z wodą destylowaną , różnica jest taka że rozrobiony na wodzie po jakimś czasie mętnieje i nie nadaje się do użycia.
jeśli masz juz rozrobiony bierzesz w próbówkę 2 cm sześcienne wody z akwarium wlewasz 3-4 krople i masz określone pH. do małego jakiegoś pojemniczka odlewasz częśc ktorą potrzebujesz na bierzące kontrole reszte najlepiej w flaszkę z ciemnego szkła i schować w ciemnym miejscu

kolory pH dla błękitu bromotymolowego

pH 6,0 żółty
pH 6,2 zielonkawo-żółty
pH 6,4 żółto-zielony
pH 6,7 zielony
pH 6,9 szaro-zielony
pH 7,2 szaro-niebieski
pH 7,6 niebieski



przepraszam za obstawanie o alkohol ale tej metody nie znałem )(jednak 1 litr alkoholu 50 % lepiej wypić :) )

pozdrawiam
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

zytek45
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2007-05-12, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: zytek45 » 2007-08-06, 05:54

oleq_30 - Na buteleczce zooleka pisze jak byk - AQUATEST wskażnik PH. Jeżeli masz wątpliwości o nazewnictwo, to do producenta. Myślalem, że doczytałeś np. drugą wypowiedź, ale byłem w błędzie. Przeczytaj to co wkleiłem, postaraj się zrozumieć, co napisałem i będziesz wiedział, w jakiej formie mam błękit.

"tobie też jak dziecku (bez urazy) - 10g błękitu kosztuje około 40zł, taką metodą przy kilku akwariumach, przy kilku pomiarach na tydzień? Zamiast denaturatu (oczywiście bezbarwnego) może być czysty spirytus, miesza się z wodą destylowaną robi się ciecz i po sprawie. Zaraz napiszesz, że teraz wystarczy odpowiednio połączyć i ok, ale na takie eksperymenty 10g to za mało."
P.S. Na tym zamykam temat.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: oleq_30 » 2007-08-06, 10:10

satysfakcjonuje cie ostatnia odpowiedz , czy jeszcze masz w czyms problem ?
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

zytek45
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2007-05-12, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wykonanie wskaźnika kropelkowego pH

Post autor: zytek45 » 2007-08-06, 15:03

"1 gram błekitu rozpuszczasz w 1 litrze 50 % alkoholu ( równie dobrze może być woda najlepiej destylowana w takich samych proporcjach jest to 0.05 % roztwór wodny)(bardzo ważne są proporcje znaczy waga błekitu i % alkoholu) dlatego prościej wykonać to z wodą destylowaną , różnica jest taka że rozrobiony na wodzie po jakimś czasie mętnieje i nie nadaje się do użycia.
jeśli masz juz rozrobiony bierzesz w próbówkę 2 cm sześcienne wody z akwarium wlewasz 3-4 krople i masz określone pH. do małego jakiegoś pojemniczka odlewasz częśc ktorą potrzebujesz na bierzące kontrole reszte najlepiej w flaszkę z ciemnego szkła i schować w ciemnym miejscu"
Ja nie mam problemu - zrozumialeś pytanie i odpowiedzialeś konkretnie- i po co waliłes te posty?
Powtarzam - zamykam ten temat.

ODPOWIEDZ