kropki

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: kropki

Post autor: Danio12345 » 2007-08-08, 21:15

ale woda się zaśmierdzi. Zrobiłem tak już dwa razy i bez efektu.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: kropki

Post autor: maol » 2007-08-08, 21:19

A ja się powtórzę - zmień światło słoneczne na świetlówkę akwarystyczną. To _NAPRAWDĘ_ pomaga... Glon znika, woda nie śmierdzi, rośliny rosną, ryby nie chorują.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: kropki

Post autor: D4ni3l » 2007-08-09, 16:11

Morter pisze:ja myślę, że jak się chce większej podmiany, to lepiej jest zrobić np 20-25% co dwa dni, niż raz po 50% efekt końcowy taki sam, ale szok mniejszy, powiedzmy bardziej płynne zmiany
Efekt koncowy nie jest taki sam. Podmieniajac wode w 50% za jednym razem usuwa sie 50% wody starej i dolewa się 50% wody świeżej.
Podmieniajac 25% jednego dnia (powiedzmy, że to 20litrów wody) wylewamy 20l wody starej, a następnie wlewamy 20l świeżej wody. Po czym następnego dnia wylewamy 20l wody ZMIESZANEJ, a nie starej i wlewamy 20l wody nowej.

Efekt więc większy jest, gdy podmienimy większą ilość wody za jednym razem.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: kropki

Post autor: Morter » 2007-08-09, 16:37

wiem, ze efekt nie jest identyczny, ale to był skrót myślowy... Chodziło o to, że wymieniasz dużą ilość wody, przy mniejszym szoku... Można i 2 razy 30% i będzie jeszcze bardziej zbliżone, albo 3 razy po 20, tak czy inaczej można podmieniać do czasu uzyskania pożądanego efektu, chodzi po prostu o zasadę, aby w miarę możliwości w różnych wypadkach zmieniać wodę częściej a w mniejszych ilościach
Ostatnio zmieniony 2007-08-10, 01:52 przez Morter, łącznie zmieniany 1 raz.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: kropki

Post autor: maol » 2007-08-09, 18:15

D4ni3l pisze: Efekt więc większy jest, gdy podmienimy większą ilość wody za jednym razem.
W ten sposób myśląc, największy efekt będzie, jak się wymieni 100% wody na raz. I rzeczywiście, ryby odczują to najbardziej...

Cały czas obstaję żeby zmienić oświetlenie i dać akwarium trochę czasu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: kropki

Post autor: D4ni3l » 2007-08-10, 12:54

maol pisze:
D4ni3l pisze: Efekt więc większy jest, gdy podmienimy większą ilość wody za jednym razem.
W ten sposób myśląc, największy efekt będzie, jak się wymieni 100% wody na raz. I rzeczywiście, ryby odczują to najbardziej...

Cały czas obstaję żeby zmienić oświetlenie i dać akwarium trochę czasu.
W ten sposób myśląc to masz rację, lecz chodziło mi o to, że podmieniając 50% wody na raz ryby nie poczują się gorzej. Z doświadczenia to wiem.
Równowaga biologiczna w akwarium też nie zostaje zaburzona.
Nie piszmy o tym więcej.
Pozdrawiam!
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: kropki

Post autor: Slanter » 2007-08-12, 09:57

Woda śmierdzi. Jaki jest odór tej wody? Jesli typowo "stawowo-rybowy" to nie ma powodu do obaw. Jeśli natomiast śmierdzi jak zgniłe jajko to znaczy, że jest problem z podłozem.

Widzę, że wywiązała się debata na temat podmian wody. Są rożne szkoły zalecające różne ilości i częstotliwości podmian wody. Osobiście nie neguję żadnej z metod. Jeśli zaś chodzi o moją opinię to uważam, że gdy podmiany wody odbywają sie regularnie, powiedzmy raz na tydzien, to jednorazowa 50% podmiana nie szokuje ryb. Robie tak w swoim akwarium od lat i jeszcze nie straciłem z tego powodu żadnej ryby. Sytuacja zmienia sie gdy nie podmieniamy wody przez miesiąc i dłuzej. Wówczas parametry wody w akwarium bardzo różnia się od parametrów wody swieżej. Gdy po dlugim czasie podmienimy 50% wody, istnieje ryzyko szoku osmotycznego. Dobrym nawykiem jest więc regularna podmiana wody. Wowczas w sytuacji ataku glonów czy potrzeby wypłukania jakiegoś lekarstwa lub przedawkowanego nawozu, można bez obaw podmienić jednorazowo 50% wody. Moje 3 grosze.

PS. Oczywiście nie wspominam tu już o konieczności wyrównania temperatury wody świeżej z temperaturą wody w akwarium. Zakładam, że to oczywiste.

ODPOWIEDZ