Podmiana wody

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podmiana wody

Post autor: croc » 2008-01-06, 23:32

z tego wniosek, że się mylę.

Ale znając swoje szczęście, jeśli od jutra zkręcę CO2, przestanę dodawać mikro i zaprzestanę podmian wody, to za miesiąc będę miał akwarium w glonach, wodę mętną, a rybki mocno przetrzebione.

Czy może jednak powinieniem spróbować? Bardzo bym chciał mniej zajmować się akwariami.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: oleq_30 » 2008-01-07, 01:51

dzidek1983 pisze:niekoniecznie brak podmian wody to pewna droga do zagłady... ale to historia nie dla młodych uszu...

czasy nie te... poczekamy aż się klimat w kraju zmieni na bardziej przyjazny względem akwarium naturalnego :mrgreen:

miałem kiedys zbiornik 100 l pekł wówczas którejs z nocy . możesz mi nie uwierzyc i masz do tego prawo ale nie podmieniałem i nie wymieniałem w nim wody 3 lata słownie trzy lata - jedynie dolewałem ubytki wody i odmylałem dno . Dopuki w nim grzebałem podmieniejąc lub wymieniając wode zawsze był z czyms problem , przestałem to ostatnie 3 lata zbiornika to był jego rozkwit,

jutro postaram sie wrzucic fotki z opisem zbiornika 30 l a własciwie tego co po nim zostało po tym jak mi poczatkiem grudnia odbiło podmieniac wode ( bo sie doczytałem ze ramirezy to lubia i moze je to sprowokowac do tarła ) na razie czeka mnie restart tego zbiornika :(
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Podmiana wody

Post autor: Slanter » 2008-01-07, 08:30

Panowie...cala ta dyskusja jest z rodzaju dyskusji na temat wyzszosci swiat Bozego Narodzenia nad swietami Wielkiej Nocy. Akwarium naturalne to pomarancza a akwarium hi-tech to jablko. Nie ma co porownywac i niczego udowadniac. Sprawa oczywista jest, ze w akwariach naturalnych wody sie nie podmienia gdyz celem takich akwariow jest uzyskanie ekwilibrium miedzy procesami fauny i flory. Akwarium naturalne powinno sluzyc jako zamkniety ekosystem. Nie podmienia sie w nim wody gdyz nie ma takiej potrzeby. Inna sprawa jesli chodzi o akwarium o wysokim oswietleniu nawozonym CO2. Z uwagi na fakt, ze wymagania roslin na nawozy w takich akwariach sa wysokie, trudno jest mowic tu o ekwilibrium. Tu wymagane sa spore ilosci nawozow makro ktore trzeba dodawac by zaspokoic potrzeby roslin. Pierwiastki wystepuja jednak w zwiazkach siarczanu, chloranu i chelatow zelaza. Roslina pozytkuje pierwiastki ale nie cale zwiazki ktore dodajemy. Po jakims czasie nastepuje zbyt silna koncentracja wszystkich nagromadzonych w wodzie "odrzutow" z nawozow i podmiana wody jest konieczna. Zaraz ktos mi sie rzuci do gardla i powie, ze jakis tam kolega stosuje CO2 i nie zmienia wody. To tez jest mozliwe...Zalezy jednak jakie rosliny sie trzyma, w jakim podlozu, przy jakim swietle i jak sie je nawozi. Tu naprawde nie mozna generalizowac twierdzeniami o wyzszosci jednego sposobu trzymania akwarium czy drugiego. Akwaria naturalne maja swoje piekno i spore zalety. Akwaria hi-tech maja swoje zalety i swoje wady no i swoj urok. Kazdy musi sam zdecydowac co mu sie lepiej podoba i na co ma, a czego nie ma ochoty przy swoim akwarium robic. ;-)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-01-07, 09:20

Slanter pisze: Akwarium naturalne to pomarancza a akwarium hi-tech to jablko. Nie ma co porownywac i niczego udowadniac.
Boskie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a tak serio to zgadzam sę z tym co przytoczyłeś.... :-) bardzo trafne uwagi

dodam tylko że mozna oczywiście stworzyć coś npomiędzy tymi dwoma kierunkami akwarystyki...

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: D4ni3l » 2008-01-07, 16:33

Oleq: a jakie ty masz rośliny w ogóle? Bo z tego co widzę to mało wymagające. Może to dlatego tak rosną?
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-01-07, 16:54

D4ni3l pisze:Oleq: a jakie ty masz rośliny w ogóle? Bo z tego co widzę to mało wymagające. Może to dlatego tak rosną?
przy dopowiedni podłożu dobór roślin nie ma większego znaczenia... didiplis urośnie nawet czerwony przy 0,35W/L bez cO2 i nawożenia

ważna jest równowaga i zaspokojenie potrzeb roślin w naturalny sposób

poniżej takie akwa

Obrazek

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: D4ni3l » 2008-01-07, 17:53

dzidek1983 pisze:
D4ni3l pisze:Oleq: a jakie ty masz rośliny w ogóle? Bo z tego co widzę to mało wymagające. Może to dlatego tak rosną?
przy dopowiedni podłożu dobór roślin nie ma większego znaczenia... didiplis urośnie nawet czerwony przy 0,35W/L bez cO2 i nawożenia

ważna jest równowaga i zaspokojenie potrzeb roślin w naturalny sposób

poniżej takie akwa

Obrazek
A no chyba, że o to chodzi... według mnie jest to nie możliwe, a raczej nie jest to możliwe do wykonania przeze mnie. Gratulacje dla osób, które tak potrafią. Dla mnie są wręcz magikami.
Jak ktoś z was tak potrafi to proszę o porady na PW.
Jestem nawet w stanie zapłacić za nie :)
Kurcze... z tego wynika, że jak ktoś będzie pytał dlaczego mu roślinka się nie wybarwia już nie będzie można odpowiedzieć: "Masz za mało światła. Ta roślina wymaga minimum 0,6W/l" Zastanawiam się więc co mam odpowiadać takim osobom..
Jeszcze raz powtórzę: dla mnie to jakaś magia żeby didiplis rosła i była czerwona przy 0,35W/l. Trzeba by było jakiegoś profesora żeby wytłumaczył jak to się dzieje.
Pozdrawiam.
-Daniel.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Podmiana wody

Post autor: Slanter » 2008-01-07, 18:00

dzidek1983 pisze:przy dopowiedni podłożu dobór roślin nie ma większego znaczenia...
Z tym twierdzeniem to juz sie nie zgodze. Jest caly szereg roslin ktore zostaly wprowadzone do hobby na przestrzeni ostatniej dekady. Stalo sie to mozliwe dzieki coraz powszechniejszemu stosowaniu CO2. Wiele z tych gatunkow spopularyzowal Amano. Rosliny takie jak Ludwigia inclinata var. verticillata 'Cuba', Ludwigia glandulosa, Ammania gracilis, HC, Blyxa, Eusteralis stellata,Rotala wallichii, Rotala macrandra, magenta i wiele innych, nie beda rosly bez nawozenia CO2 przy nie wiem jak doskonalym podlozu. Wiele innych gatunkow wprawdzie moze jako tako obejsc sie bez CO2 ale ich wyglad jest biedny w porownaniu z wygladem roslin nawozonych CO2.
Akwaria naturalne moga byc piekne czego przykladem sa zbiorniki Diany Walstad ukazane w jej literaturze. Jednak obarczone sa one sporymi limitami co przyznaje rowniez pani Walstad. Ostatecznie gdyby mozna byloby obejsc sie bez CO2 i tworzyc takie zbiorniki jak na konkursie ADA to idea nawozenia tym gazem nigdy by sie nie spopularyzowala.

[ Dodano: 2008-01-07, 08:06 ]
dzidek1983 pisze:poniżej takie akwa
I to ma byc naturalne akwarium bez CO2?? Ktos kto tak stwierdzil jest zwyklym klamca. Ze tez komus zalezy na takim zalewaniu.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: szalinski_2005 » 2008-01-07, 20:07

dzidek1983 pisze:didiplis urośnie nawet czerwony przy 0,35W/L
widziałem coś takiego u hodowcy z małym ale akwarium stoi w oknie co prawda od wschodu
ale cały dzień jest mocno naświetlone i ma co2 oraz nawozy w takim układzie możliwe bo widziałem.
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-01-07, 21:07

Slanter pisze:
dzidek1983 pisze:przy dopowiedni podłożu dobór roślin nie ma większego znaczenia...
Z tym twierdzeniem to juz sie nie zgodze. Jest caly szereg roslin ktore zostaly wprowadzone do hobby na przestrzeni ostatniej dekady. Stalo sie to mozliwe dzieki coraz powszechniejszemu stosowaniu CO2. Wiele z tych gatunkow spopularyzowal Amano. Rosliny takie jak Ludwigia inclinata var. verticillata 'Cuba', Ludwigia glandulosa, Ammania gracilis, HC, Blyxa, Eusteralis stellata,Rotala wallichii, Rotala macrandra, magenta i wiele innych, nie beda rosly bez nawozenia CO2 przy nie wiem jak doskonalym podlozu. Wiele innych gatunkow wprawdzie moze jako tako obejsc sie bez CO2 ale ich wyglad jest biedny w porownaniu z wygladem roslin nawozonych CO2.
Akwaria naturalne moga byc piekne czego przykladem sa zbiorniki Diany Walstad ukazane w jej literaturze. Jednak obarczone sa one sporymi limitami co przyznaje rowniez pani Walstad. Ostatecznie gdyby mozna byloby obejsc sie bez CO2 i tworzyc takie zbiorniki jak na konkursie ADA to idea nawozenia tym gazem nigdy by sie nie spopularyzowala.

[ Dodano: 2008-01-07, 08:06 ]
dzidek1983 pisze:poniżej takie akwa
I to ma byc naturalne akwarium bez CO2?? Ktos kto tak stwierdzil jest zwyklym klamca. Ze tez komus zalezy na takim zalewaniu.
ja nie twierdzę że wszystkie rośliny wyglądaja jak w aka z nawozami itp.

didiplis akurat rośnie normalnie

macandra też jest w tamtym akwa podanym wyżej, tyle że jej liście a zwłaszcza te dolne nie są tak soczyście czerwone a robią się zielone

nie należy zapominać że w takim akwa przyrost roślin zwłaszcza tych bardziej wymagających nie jest taki jak w akwarium HIGH TECH.. wszystko rosnie wolniej i bez "bąblowania"

widziałem zdjęcia tego zbiornika na początku jego istnienia, rośłiny nie były fantastyczne, część raczej marnie wyglądała, ale o dziwo po pewnym czasie - jak to mówi jego właściciel "gdy złapały grunt pod nogami" - wszystkie się odbiły i rosną po dzień dziesiejszy.. bez nawozów, bez CO2, bez podmian regularnych i bez super światła

o dziwo na innych forach spotykam się z podobną reakcją... możliwości są dwie... albo mają rację Ci co jest ich więcej i krzyczą "to nie możliwe", albo rację mają Ci co spróbowali i zobaczyli na własne oczy

na cóż.. przekonam się na własnej skórze niebawem :->

=============

PS. inny zbiornik tego typu

http://www.man.poznan.pl/~dominito/akwa ... 070524.jpg

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Podmiana wody

Post autor: Slanter » 2008-01-07, 22:18

dzidek1983 pisze:PS. inny zbiornik tego typu
W ten drugi to uwierze bez problemu. To wlasnie moze byc doskonalym przykladem akwarium naturalnego. W ten pierwszy nie uwierze jednak nigdy (no chyba, ze wlasciciel pozwolilby mi mieszkac z nim przez tydzien :-) . Sprobuj! Koniecznie informuj o rezultatach :-)

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: oleq_30 » 2008-01-07, 22:37

Slanter pisze: Z tym twierdzeniem to juz sie nie zgodze. Jest caly szereg roslin ktore zostaly wprowadzone do hobby na przestrzeni ostatniej dekady. Stalo sie to mozliwe dzieki coraz powszechniejszemu stosowaniu CO2. Wiele z tych gatunkow spopularyzowal Amano. Rosliny takie jak Ludwigia inclinata var. verticillata 'Cuba', Ludwigia glandulosa, Ammania gracilis, HC, Blyxa, Eusteralis stellata,Rotala wallichii, Rotala macrandra, magenta i wiele innych, nie beda rosly bez nawozenia CO2 przy nie wiem jak doskonalym podlozu. Wiele innych gatunkow wprawdzie moze jako tako obejsc sie bez CO2 ale ich wyglad jest biedny w porownaniu z wygladem roslin nawozonych CO2.
Slanter użyłeś tu nazwy 2 odmian Ludwigi nie znam sie na tym jak ty i nie wiem czy moja Ludwigia to jedna z tych wymienionych przez ciebie ale moja wyglada tak jak na fotkach niżej

co dwa miesiace ja przycinam ze szczepek srednio jest tego z 15-20 sztul nowej
napisałes że bez CO2 jest cieżko ja wychodować moja rośnie przy standartowej pokrywie 2 x18W , bez CO2 i bez nawozów podłoze ciemny bazalt bez zadnych wkłądów, i jeśli przez wybarwienie mam rozumieć czerwonawą powierzchnie liścia to moje sie wybarwiają :)

[ Dodano: 2008-01-07, 21:46 ]
D4ni3l pisze: Kurcze... z tego wynika, że jak ktoś będzie pytał dlaczego mu roślinka się nie wybarwia już nie będzie można odpowiedzieć: "Masz za mało światła. Ta roślina wymaga minimum 0,6W/l"
-Daniel.

w kilku publikacjach akwarystycznych natknołem sie na takie sprecyzowanie odnośnie oświetlenia , autorzy za odpowiadające wiekszości hodiwki podają takie wymogi , i taki przelicznik watów na akwarium ( na pewno nie dotyczy to akwarii z bardzo wymagającymi roślinami.
minimalna moc świetlówek powinna wynosić 2/3 W na 1 dcm2 powierzchni dna oswietlanej,
a w przypadku żarówek 2 w na 1 dcm2 , jesli akwarium jest wyższe niż 40 cm moc oswietlenia nalezy zwiekszyc o 1/3 w na dcm powierzchni dna

(jesli ktos chce moge zeskanowac te strony)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Podmiana wody

Post autor: Slanter » 2008-01-08, 00:41

oleq_30 pisze:Slanter użyłeś tu nazwy 2 odmian Ludwigi nie znam sie na tym jak ty i nie wiem czy moja Ludwigia to jedna z tych wymienionych przez ciebie ale moja wyglada tak jak na fotkach niżej
oleq_30, Twoja Ludwigia to Ludwigia repens. Jak widzisz, nie wymienilem jej w poprzednim poscie glownie dlatego, ze jest to jedyna Ludwigia ktora jest niewymagajaca. Oczywiscie jest tez repens waskolistna i arcuata ale te sa rowniez odmianami repens. Wszystkie inne Ludwigie ("Cuba", glandulosa, peruensis) wymagaja CO2.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: dzidek1983 » 2008-01-08, 09:10

zobaczę jakie roślinki dostanę dziś w zoologu

postaram się posadzić jedna nie wymagającą i jedną wręcz odwrotnie

narazie będzie to tylko eksperyment

akwa 10l - ziemia a na niej żwir + roślinki

nic więcej

bez filtra, grzałki, oświetlenie z okna... postawię akwa na parapecie

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podmiana wody

Post autor: croc » 2008-01-08, 10:17

ciekawe po jakim czasie smród przekroczy granice dopuszczalne? :-)

ODPOWIEDZ