Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Niunka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-03-27, 21:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Magdalena
Lokalizacja: Murowana Goślina
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: Niunka » 2008-03-28, 17:35

Nie testow niestety nie robilam... A wracajac do oswietlenia-naprawde dwie swietlowki po 30 w kazda nie wystarcza??? Zgnija mi roslinki? Swietlowki o wieksze mocy to sa duzo wieksze koszty-sa wogole swietlowki akwa 60w? Przegladalam oferty sklepow akwa i nie spotkalam-moze akurat te sklepy nie posiadaja w swojej ofercie-dlatego pytam czy sa wogole takie.?

[ Dodano: 2008-03-28, 15:38 ]
Bo kupilam sporo roslin -boje sie-po tym co powiedziales,ze znowu nie wyjdzie przez to oswietlenie....co mam w tym ukladzie zrobic?-jedyne wyjscie to zmiana swietlowek na silniejsze? (te,ktore mam wymienilam miesiac temu:( )

Awatar użytkownika
otis
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-21, 00:48
Pojemność akwarium: 200
Imię: Adam
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: otis » 2008-03-28, 17:55

Jeżeli kupiłaś rośliny, które wymagają dobrego oświetlenia to mogą w najlepszym razie wegetować i nie rosnąć prawie wcale. Dobrym rozwiązaniem było by dorzucenie jednej świetlówki T5 i mocy 39W lub 54W (jeżeli ta druga wejdzie do pokrywy). Wtedy robi się prawie magiczne 0,5 W/litr. Przy takim oświetleniu butla z CO2 ma sens bo wtedy zwiększa się zapotrzebowanie na CO2 (i inne pierwiastki też). Przy małym oświetleniu to moim zdaniem nie ma co ładowac kasy w butlę.

Pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: matmax426 » 2008-03-28, 17:57

wg mnie powinnaś zrestartować zbiornik, zacząć wszystko od początku: ryby do lodówki albo do zoologa, podłorze do płukania, kamienie i korzenie do mycia.
filtr polecam fluwala 305, cena ok 250 zł, przepływ 1200l/h czyli prawidłowy do zbiornika 240l, stuninguj oświetlenie, na tym forum znajdziesz jak to zrobić
a jeśli chodzi o wode to popre przedmówców: jeśli naprawde masz w kranie "złą" wode zainwestuj w osmoze albo kupuj w elektrocieplowni

powodzenia!!!!!!!!!!!!!

Niunka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-03-27, 21:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Magdalena
Lokalizacja: Murowana Goślina
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: Niunka » 2008-03-28, 18:03

Nie za ciekawie to wszystko wyglada-szczerze mowiac-mam juz dosyc od samego czytania..... Znalazlam swietlowki o takiej mocy,ale im wieksza moc -tym dluzsza swietlowka.Sa za dlugie i nie wejda mi do pokrywy(maja 150 cm-te 58 w) a moja pokrywa miesci (95 cm swietlowki)-no i kolejny problem...Wiec co z tym fantem??

[ Dodano: 2008-03-28, 16:29 ]
Czytalam na forum ile kosztuje przerobienie oswietlenia(dodanie dwoch swietlowek)-bagatela 400 zl....wiec niestety roslinki tak jak powiedzieliscie beda sobie wegetowac:( Bo pomijajac koszty nie znam sie na takich pracach i wiem ,ze nie jestem w stanie tego sama zrobic..

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: matmax426 » 2008-03-28, 18:44

niekoniecznie musisz kupowac 2 super mocne śwoetlówki, lepiej kupić 4 mniejsze. w twoim wypadku 4x30W
znalazłem cos dla ciebie!
niesety cena stosunkowo wyskoka, ale warto!
http://allegro.pl/item333444272_belka_o ... light.html

niestety bedzie ci odrobine wystawać poza zbiornik, czyli pokrywa nie wejdzie. w takim wypadku mozesz sie pokusić o zbiornik otwarty, przykrty szybą

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-28, 19:26

Niunka pisze:Nie testow niestety nie robilam
więc prz najbliższej okazji jak wyciągniesz kamienie to polej je octem lub kwasem solnym i obserwuj jak się zacznie pienić
to oznacza że skała zawiera wapń a to je dyskwalifikuje przynajmniej w twoim przypadku
co do oświetlenia 0,5W jest takim minimum ale jeżeli dołożysz jeszcze jedną świetlówkę 30W to już możesz myśleć nad co2 i mniej wymagającymi roślinami a jest takich sporo
koszt zakupu takiej świetlówki nie jest aż taki straszny nie jest powiedziane że odrazu trzeba kupować świetlówkę typowo akwarystyczną np philips tld 865 można kupić w rozsądnych pieniądzach a co do montażu to może masz kogoś kto ci to zrobi
chyba że chcesz robić akw. roślinne to wtedy przydało by sie nawet nie minimum 0,5w ale więcej co najmniej 0,7 W na litr ale to już inna bajka bo przypuszczam że chcesz osiągnąć
akw ogólne trochę roślin i rybki
miłego dnia :)

Niunka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-03-27, 21:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Magdalena
Lokalizacja: Murowana Goślina
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: Niunka » 2008-03-28, 21:09

Rozmawialam juz z elektrykiem-przerobi mi pokrywe w rozsadnej cenie:)-wiec jest swiatelko w tunelu:) Dodam jeszcze jedna swietlowke-40 w-chyba powinno starczyc co sadzicie? Akwarium ma niby 240 l,ale przeciez trzeba odliczyc skalki i wyposazenie(to odejdzie ladnych pare litrow:)- mam racje?) wiec w sumie pojemnosc mojego akwa to ok 200 l-wiec idac dalej potrzebuje oswietlenia 100 w przy obranych normach...Myslicie ,ze przy takim oswietleniu bedzie ok -tzn zadne anomalia z roslinami nie powinny sie dziac....? Serdecznie Wam dziekuje za pomoc-znajac zycie to spytam jeszcze ze sto razy o cos- mam nadzieje,ze pomozecie...? :) Jeszcze raz serdeczne podziekowania:)

[ Dodano: 2008-03-28, 19:12 ]
Acha a co do skal w akwarium -to sa do gorskie lupki skalne,[posiadam rowniez jednego piaskowca-ale tylko jednego.A jesli chodzi o osad na tych skalkach -to powstal dopiero po zmianie akwa na wieksze-wczesniej byly one w 180 l i nic sie z nimi nie dzialo.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: kbtor » 2008-03-28, 21:18

Przy dobieraniu oświetlenia dla roślin powinno się uwzględnić jeszcze jeden czynnik, wysokość akwarium.

A te skałki i piaskowiec sprawdził bym, czy się na pewno nie pienią. Dodatkowe zatwardzanie wody w tej sytuacji jest niewskazane.
Obrazek

Niunka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-03-27, 21:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Magdalena
Lokalizacja: Murowana Goślina
Kontakt:

Re: Anomalia akwariowe-Pomocy!!

Post autor: Niunka » 2008-03-28, 21:40

Skalki sprawdze-w nastepnym tygodniu robie generalne sprzatanie-wiec bedzie ku temu okazja:) Jesli chodzi o korzenie-dwa z nich sa delikatnie rozkladajace sie -tzn-kiedy przejade paznokciem schodzi brazowy mul z kora-czy jest to przeszkoda do trzymania ich w akwa? I jeszcze edno -molinezja z plesniawa nie ma zadnej poprawy -a dalam lekarswo -sera -juz trzecia dawke co drugi dzien-uspic ja-czy zostawic i czekac az sam padnie?

[ Dodano: 2008-03-29, 19:22 ]
Mam pytanko:) zdecydowalam sie na zrobienie sama tla wewnetrznego do akwa-tyle tylko,ze kleje skalki i reszte do styropianu za pomoca normalnego silikonu-a nie akwarystycznego-chyba nie ma zbytnich roznic pomiedzy nimi-jak myslicie?Zeby mi rybki nie zeszly...:)(oba tak sama pachna-intensywnie octem -i oba sluza do uszczelniania-tyle tylko,ze ten akwariowy jest mniejszej pojemnosci i duzo drozszy od tego normalnego w tubie...Wiec da rade z normalnym??

ODPOWIEDZ