Ki diabeł i jak go wygonić?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Raperzu » 2008-06-08, 18:29

Sa to typowe zielenica,proponuje przeczytac ten watek

http://e-akwarystyka.pl/topics36/6043,15.htm

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: zejnowski » 2008-06-08, 19:07

Ok wywnioskowałem, że na 72h wyłączyć światło, tylko teraz zakrywać baniak czy nie?
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
plastuf93
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 2008-03-19, 13:32
Pojemność akwarium: 50
Imię: Micha³
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: plastuf93 » 2008-06-08, 19:23

zejnowski pisze:zakrywać baniak czy nie?
Zakryj, zakryj...główną przyczyną tego problemu jest światło spoza pokrywy!

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Raperzu » 2008-06-08, 19:31

Zakrycie zbiornika moim zdaniem jest ostatecznosc,poniewaz jesli zakryjesz zbiornik na 3 dni glony znikna ale kosztem roslin tzn. rosliny zmarnieja a pozatym usuniesz tylko skutek a nie przyczyne powstawania glonow.

Masz No2-1mg-l a nie powinno byc,moze akwa jest jeszcze nie ustabilizowane .Co2 jak najbardziej jest wskazane .No3 powinno byc od 5-15mg/l mozesz troche podniesc jesli masz duzo roslin.Ile oswietlasz akwarium..?? mozesz skrucic oswietlenie do godzin .Piszesz ze rosliny ci gnily napewno jest to jedna z przyczyn powstania glona i raczej glowna, glony wziely gore nad roslinami. poniewaz rosliny nie mialy co jest aha fosforany powinny byc na poziomie0,5mg/l-1mg/l fosforany to potas ,czytalem ze fosfor nie wplywa na rozwoj glonow .Glony mogly powstac od nawozenia mikroelementami , skomulowaly sie z powodu przedozowania nawozu mikro, a jesli dosliny nie byly dobrze odzywiane makroelementami azot,potas,fosforwapn,wegiel) to rosliny nie przyswajaly mikroelementow i mogl tez wystapic wysyp glona.Proponuje przeczytac jeszcze raz ten link ktory podalem i zastanowic sie czy naprawde chce sie zaciemnic akwarium kosztem roslin , czy lepiej powalczyc ;) ja walczylem 3 miesiace i narazie wygrywam. I jeszcze jedno najwazniejsza zecz jesli podejmiesz jakies kroki to pamietaj zeby zobaczyc jakis efekt trzeba poczaekac np. miesiac czasu,nic nie dzieje sie z dnia na dzien

Troche sie rozpisalem ale chcialem uswiadomic co i jak :0

jesli cos pomoglem kliknij pomogl,bedziesz pierwrzy :rotfl:

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: zejnowski » 2008-06-08, 20:05

Hmm... czyli lepszym rozwiązaniem jednak będzie zaczekać aż zbiornik się ustabilizuje? Skoro mówisz, że marność roślin to główny raczej powód, to może lepszym rozwiązaniem byłoby jednak nie zwracać uwagi chwilowo na glony aż tak a właśnie przywrócić świetność roślin bo tak zaczęło się dziać, rośliny zaczęły bąbelkować... czyli też nie mogę odstawić nawożenia a w sumie następne nawożenie dopiero w sobotę... i chyba w sumie z tego co mówisz byłyby najlepsze wnioski.
Co do oświetlenia to właśnie dzisiaj zwiększyło się o 1h :P a jak do tej pory było 6h aquarelle i 5h 865
PS. na pewno pomogłeś ;)
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: marthinez » 2008-06-08, 20:06

Raperzu pisze:Zakrycie zbiornika moim zdaniem jest ostatecznosc,poniewaz jesli zakryjesz zbiornik na 3 dni glony znikna ale kosztem roslin tzn. rosliny zmarnieja a pozatym usuniesz tylko skutek a nie przyczyne powstawania glonow.
Dokładnie. Popieram :ok:
Z tego co mi wiadomo na temat twojego baniaka to, to, że jest jeszcze młodziutki i tyle. Glon to normalka i musisz to zaakceptować.
Regularne podmiany wody + ręczne wybieranie glonu (w miarę możliwości oczywiście) i cierpliwość.
Przez zaciemnienie rośliny ucierpią, a glon na 90% powróci.

To jest tylko moje zdanie i nie każdy musi sie z nim zgadzać.

Dodam tylko, że nigdy jeszcze nie przyciemniałem akwa. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Raperzu » 2008-06-08, 21:01

dodam jeszcze od siebie tylko tyle ze najpierw wyeliminuj NO2 ktore bieze sie z tad ze zbiornik jest mlody,kwestia czasu.Nastepna sprawa zwiekrz makro, mikro mozesz podawac ,nie wiem czy masz samorobke czy gotowy nawoz, ale jest jedna zasada przy glonach mikro podaja sie w mniejszych ilosciach jakie zaleca producent np. o polowe.Piszesz ze akwarium oswietlasz 5 godzin ,prawidlowe oswietlenie jest od 8-1 godzin , ale dobrze robisz stopniowy przygotowywujesz rosliny do dluzszego oswietlenia"wysilku"Zrob parametry wody odpowiednie i czekaj ,lepiej jest miec niedobory jak nadmiar pierwiastkow

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: zejnowski » 2008-06-08, 21:14

Podaje od samego początku za namową marthineza połowę działki PG Classic, czyli micro bo to są te składniki i nic więcej. Macro zacznę podawać wraz z CO2 jakoś od środy albo soboty zależy kiedy przyjdzie paczka.
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Raperzu » 2008-06-08, 21:48

zejnowski pisze:Podaje od samego początku za namową marthineza połowę działki PG Classic, czyli micro bo to są te składniki i nic więcej. Macro zacznę podawać wraz z CO2 jakoś od środy albo soboty zależy kiedy przyjdzie paczka.
To juz wiem dlaczego masz glony.Podawanie nawozow mikro bez makro jest jedna przyczyna powstania glonow, nie podawaj mikroelementow gdy nie podajesz makroelementow.Gdy bedziesz mial makro zrob wiekrza podmiane 50% wody zeby zmiejszyc zawartosc mikro w wodzie

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: marthinez » 2008-06-08, 22:37

Raperzu pisze:To juz wiem dlaczego masz glony.
PG Classic to nie mikro. :P
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: zejnowski » 2008-06-08, 22:43

No nie mikro ale zawiera składniki z mikro :>
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Raperzu » 2008-06-08, 22:50

marthinez pisze:
Raperzu pisze:To juz wiem dlaczego masz glony.
PG Classic to nie mikro. :P
Tak napisal
Podaje od samego początku za namową marthineza połowę działki PG Classic, czyli micro bo to są te składniki i nic więcej.
Wiec dolozylem od siebie pare groszy ;)
No nie mikro ale zawiera składniki z mikro :>
sam bedziesz musial ustalic dawki i jaki nawoz bedzie dla ciebie najleprzy.Nawozy ktore zawieraja 2w 1 tzn. makro i mikro to trzeba bedzie i tak dozowac niektore pierwiastki oddzielnie.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: marthinez » 2008-06-09, 07:38

zejnowski pisze:PG Classic, czyli micro bo to są te składniki i nic więcej.
Weź w łapki ten nawóz i przeczytaj jeszcze raz co tam pisze.
Nie wierze, że to "Micro i nic więcej".
Seria PG to Nawozy
Planta Gainer Micro
Planta Gainer Macro
Planta Gainer Ferro
oraz
Planta Gainer Classic, który jest nawozem Uniwersalnym 2w1 i stosujemy go dla mało wymagających roślin, bez co2, do wody kranowej.
Piszesz:
Raperzu pisze:dodam jeszcze od siebie tylko tyle ze najpierw wyeliminuj NO2 ktore bieze sie z tad ze zbiornik jest mlody
Następnie:
Raperzu pisze:zwiekrz makro
No2, No3, Potas to makro. W młodym zbiorniku ZTCW jest ich nadmiar.

Tyle z mojej strony na ten temat.
Tak jak napisałem wcześniej: Ustabilizuj zbiornik, a glony znikna. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: Drottnar » 2008-06-15, 12:49

#maol napisał:
Sama kąpiel nic nie pomoże. Normalnie zanurza się na jakieś 30 sekund, tak żeby nie zaszkodzić samym roślinom. Ale walcz z przyczyną ataku sinic, a nie z nimi jako skutkiem. Znajdź i usuń przyczynę a akwarium samo sobie poradzi.
Przez tydzień codziennie podmieniałem wodę, więc mam nadzieję, że cały nawóz usunąłem. Nadal go też nie dodaję (ani mikro ani makro) i czekam na rozwój wydarzeń. Zaciemniać nie chciałem zgodnie z tym, co napisano powyżej. Przez dwa dni nie miałem możliwości zajrzeć do akwarium i dziś oczom moim ukazał się obraz pocieszający i niepokojący zarazem. Mianowicie sinic było dużo mniej niż wcześniej, ale jednak znów się pojawiły. Rozumiem, że trzeba czekać, bo nic się nie dzieje w akwarium nagle... ale chciałbym, żeby już było wszystko ok i na wszelki wypadek szukam innych rozwiązań ;) Poza tym, poza nawozami nie wiem, co może być przyczyną pojawiania się tego glonu :(

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ki diabeł i jak go wygonić?

Post autor: zejnowski » 2008-06-15, 12:54

Ja Ci powiem tak, nic nie robię, to co podawałem podaję dalej, usuwam tylko mechanicznie to co mogę a sinic ubywa. Taki urok początkowych baniaczków. Za to moje roślinki które były mocno oblepione jakby dostały żywszych kolorów i wyglądają zdecydowanie lepiej i już puszczają pędy.
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

ODPOWIEDZ