glony????

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: glony????

Post autor: marthinez » 2008-06-22, 21:59

lorddino pisze:no i bez wkurzania rybek bo takie to w sumie nie inwazyjne nie boja się nie stresują
:ok: :ok: :ok:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: Raperzu » 2008-06-23, 21:30

Glony pojawiaja sie na poczatku w akwarium tak jak pisali kledzy.Ale sprawa glonow do rlin ma sie ogolnie tak ze jesli zapewni sie roslina wrzystkie skadniki makro i mikro w odpowiednich ilosciach tzn. nie moze byc za malo i za duzo to glony znikna poniewaz rosliny wyzsze wezna gore nad glonami.Jesli masz duze swiatlo to automatycznie musisz lac wiecej skladnikow do akwarium zeby rosliny mialy co jesc.Podmieniaj wode raz w tygodniu min.25%, rob testy wody bo potem mozesz miec problemy typu nitki.Stosunek N do Pjest na poziomie 10: 1 Fe:0,5,

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-02, 09:26

no i minął troszkę ponad tydzień od podmiany szyby przetarłem gąbką były czyste ale teraz na tylnej szybie widać już dość wyraźnie te plamy zielone niektóre większe niektóre mniejsze ale są widoczne co proponujecie zwiększyć ilość podmian i zacząć skrobać czy co bo nie mam pomysłu


a paramatrów wody niepodam bo nie mam sposobu żeby je zmierzyć
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony????

Post autor: maol » 2008-07-02, 09:29

Sposobem na zmierzenie parametrów jest zakup testów. To pomaga :-)

Jeżeli nie ma przeciwskazań, ja glony na tylniej ściance, zwykle i tak osłoniętej, polecam zostawic w spokoju, co najwyzekj raz na jakiś czas szybę oczyścic gąbką. I się nimi nie przejmować.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-02, 10:12

maol pisze:Sposobem na zmierzenie parametrów jest zakup testów. To pomaga :-)
no dobrze kupię sobie ale może powiecie mi jakie bo kumpel mi mówił ze kupi jakieś za parę złotych chyba paskowe ale gdzieś czytałem że to lipa no i jakie testy powinienem nabyć znaczy co mam nimi sprawdzać
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: glony????

Post autor: maol » 2008-07-02, 11:44

Kup testy na ph, NO2, NO3, kh i gh - to podstawa. PO4 i Fe - jezeli masz troche więcej kasy. Nie baw sie w testy typu "5 w 1", kup porządne testy chemiczne - np. Sery albo Zooleku
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-02, 12:01

a jak jest mniej więcej ich cena i jakie to maja być czy te tanie paskowe tez podejdą bo one prawdopodobnie parę zł kosztują to mogę sobie kupić jeśli będą dość drogie to będę musiał sobie odpuścić kasa mi sie skończyła i mam ważniejsze wydatki niestety

[ Dodano: 2008-07-03, 18:34 ]
byłem dziś u mnie w zoologu i mieli aż 1 tester

kupiłem był to tester ph

taki z kolorami nie wiem czy dokładny ale wyszło mi że ph mam 6 tak mniej więcej można to określić

nie wiem czy to dobrze czy źle dla mojego akwa niech ktoś kto się zna sie wypowie
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: Raperzu » 2008-07-04, 21:42

Testy typu "5 in 1" sa bardzo niedokladne w pomiarach ,jeden tester kosztuje niecale 30 zl,ale sa juz bardziej wiarygodne i do celow akwarystycznych wystarczaja

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-04, 22:25

no ja kupiłem test ph sam jeden i na nim mi wykazało ph 6 taki że nabierasz wody w pojemniczek dajesz kropelkę i pokazuje kolor


a mam chyba większy problem a więc pojawiły sie u mnie takie długaśne zielone jakby nitki myślałem że to rośliny sie tak rozrastają ale to jest na wszystkich roślinach no z zupełnie nie wiem co to jest
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: Raperzu » 2008-07-04, 22:54

Te glony nazywaja sie zielenice,mialem w stoim akwarium przez 3 miesiace z nimi walczylem jest jest juz naszczescie wrzystko ok ;).Z jednym testem na Ph nic nie zdzialasz musisz jeszcze miec na NO2,NO3,Gh,KH dobrze by bylo jeszcze na PO4.Poniewaz dzienki testa sprawdzisz czy nawoz makro (azot,fosfor) sa w odpowiednich proporcjach.Pewnie rosliny nie maja co jesc przez to sa marne, maja braki i nie rosna prawidlowo ,dlatego glony biora gore nad roslinami i sie rozwijaja

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-04, 23:03

tyle że u mnie w mieście trudno kupic testy pani w zoologu miała az 1 na ph :D

może po niedzieli kupie inne gdzie indziej a bez paramatrów nic z tymi nitkam ie dam rady zrobić??
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: Raperzu » 2008-07-04, 23:22

hehe z kad ten opis pod twoim podpisem :P

"Raperzu lorddino pozdrawia!!!!! " :rotfl:

Bez testow bedzie ciezko,poszukaj w internecie a napewno znajdziesz widzialem na stronie jakiejs podstawowe testy za 70 zl.

Bez testow bedzie ciezko cos zdzialac ,poniewaz nie wiadomo w jakich ilosciach nawozy lac zeby osognac jakis wynik.

Masz butle CO2,co2 jest bardzo waznym skladnikiem roslin,poniewaz roslina zbudowana jest w 50 % z wegla, dlatego jest takie wazne dozowanie Co2 ktore tez musi byc na odpowiednim poziomie.Swietlowki musza byc akwarystyczne minimum to 0,5w/lprzy mniejszym oswietleniu nie ma co zakladac co2 .Akwarium oswietlac mozna 8 -10godzin

I oczywisnie odpowiednie dawkowanie nawozow makro i mikro

Jak widac wrzystko jest od siebie uzalerznione tzn.oswietlenie, co2,makro, mikro nie zapewnisz roslina jednej zeczy do prawidlowego wzrostu i nieszczesnie gotoweglony)

Moge napisac ci jakie powinny byc odpowiednie stezenia pierwiastkow w akwarium,ale trzeba je kontrolowa wlasnie poprzez mierzenie testami ,poniewaz przedobrzysz z nawozeniem i masz glony

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-05, 01:45

Raperzu pisze:hehe z kad ten opis pod twoim podpisem :P

"Raperzu lorddino pozdrawia!!!!! " :rotfl:
to taki mały myk jak coś mogę na pw napisać

a co do oświetlenia to na bank mam za słabe oraz pewnie już zużyte świetlówki 2x30 co2 nie mam na razie bo nie stać mnie na razie na cały komplet na razie mam butle :D

nie wiem czy to jest dobre ale taka sytuacja jest i przez jakiś czas się nie zmieni niestety :(
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: glony????

Post autor: marthinez » 2008-07-05, 07:42

lorddino, jak długo stoi baniak?
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
lorddino
Forumowicz
Posty: 124
Rejestracja: 2008-05-20, 14:02
Pojemność akwarium: 191
Imię: Arek
Lokalizacja: Lwówek Śl.
Kontakt:

Re: glony????

Post autor: lorddino » 2008-07-05, 09:53

1 miesiąc i prawie 2 tygodnie była w tym czasie 1 podmiana ryby od prawie miesiąca w środku we wtorek planowana duża podmiana wody
[you] lorddino pozdrawia!!!!! ;)
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ