Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Plewek01 » 2010-05-09, 21:00

marthinez pisze:Interesuje mnie dlaczego nie powinno, bo filtr wewnętrzny, czy zewnętrzny to ta sama technika. A idąc dalej to obsługa filtra zewnetrznego jest duuuuuużo prostsza, a o to chyba też chodzi w low technik.

Pomysłodawczyni i prekursorka akwariów na bazie ziemi sama używa kubłów.
Być może marthinez nie czytałem więc nie powiem. Poza tym mam za małe doświadczenie aby obstawać przy swoim :).
marthinez pisze:Wymień na taki z regulacją dostosowany do Twojego litrażu.
Tyle się akurat domyślałem :D może mi doradzicie jakiś konkretny sprawdzony model?

[ Dodano: 2010-05-09, 21:04 ]
Czy przy takiej obsadzie da się ruszyć z LT?
Tzn.? Chcesz ruszyć od razu z rybkami od początku bez dojrzewania? Jeśli z dojrzewaniem to myślę, że powinno dać radę.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: marthinez » 2010-05-09, 21:22

Plewek01 pisze:Być może marthinez nie czytałem więc nie powiem. Poza tym mam za małe doświadczenie aby obstawać przy swoim
Z takim LT jak opisano w tym temacie to ja też nie mam doświadczenia. Opieram sie na opiniach znajomych praktykujących LT Diany Walstad oraz to co wyczytałem w owej książce.
Po prostu ciekawi mnie dlaczego kubeł "nie pasuje" do LT, uwzględniając wszystko prócz ceny.
Plewek01 pisze:Tyle się akurat domyślałem :D może mi doradzicie jakiś konkretny sprawdzony model?
Od dawna używam filtrów zewnętrznych, czy to kubłów, czy kaskad, wiec na wewnętrznych się nie znam. Kiedyś dawno używałem pierwszego lepszego fana aquaela.
I raz jako wspomaganie cyrkulacji w zbiorniku 240 litrów wsadziłem aqua szuta n550, czy jakos tak. Wyrzuciłem go po miesiącu, bo była lipna regulacja i wkurzało mnie cotygodniowe wyciąganie go z akwa celem czyszczenia.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

tabacznik
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-08, 03:21
Pojemność akwarium: 54
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: tabacznik » 2010-05-09, 23:13

Witam. Wczoraj ruszył mój LT, rybki wpuściłem dziś rano, bo użyłem filtrów z bakteriami ze starego akwa. Obsada roślinna w moich 54l jest taka

- Cabomba caroliniana
- Hydrocotyle Leucocephala (tak jakby troche wyrośnięta)
- Echinodorus inpai
- Vesicularia dubyana
- Hygrophila corymbosa
- Bacopa monieri
- Cryptocoryna Jachnelii
- Cryptocoryna lutea
- Limnophilla sesiliflora
- I jakaś trawka

I tu mam problem, dziś zdjąłem napowietrzacz z filtra i niestety zrobiła się przyducha, czyli tak jakby roślinki nie wytwarzały tlenu. Na razie jest założona deszczownia i rybki maja się dobrze. Może ktoś mi coś doradzi w sprawie tlenu.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Plewek01 » 2010-05-10, 12:18

marthinez pisze:Od dawna używam filtrów zewnętrznych, czy to kubłów, czy kaskad, wiec na wewnętrznych się nie znam. Kiedyś dawno używałem pierwszego lepszego fana aquaela.
I raz jako wspomaganie cyrkulacji w zbiorniku 240 litrów wsadziłem aqua szuta n550, czy jakos tak. Wyrzuciłem go po miesiącu, bo była lipna regulacja i wkurzało mnie cotygodniowe wyciąganie go z akwa celem czyszczenia.
OK dzięki. No właśnie chciałbym aby ktoś polecił jakiś fajny wewnętrzny co by go nie trzeba było non stop czyścić i żeby był jakiś mało awaryjny.
tabacznik pisze:I tu mam problem, dziś zdjąłem napowietrzacz z filtra i niestety zrobiła się przyducha, czyli tak jakby roślinki nie wytwarzały tlenu. Na razie jest założona deszczownia i rybki maja się dobrze. Może ktoś mi coś doradzi w sprawie tlenu.
U mnie chodzi bez napowietrzacza i na razie jest ok, w sumie powinien wystarczyć ruch tafli wody. A roślinki tak w jeden dzień może jeszcze nie zdążyły porządnie ruszyć żeby wystarczająco natlenić? Odczekaj z tydzień i zobacz wtedy jak sobie wszystko radzi.

Awatar użytkownika
Interek
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: 2010-07-25, 18:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Daniel
Nazwisko: Wróbel
Lokalizacja: Mszczonów
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Interek » 2010-07-31, 00:57

Plewek01 pisze: OK dzięki. No właśnie chciałbym aby ktoś polecił jakiś fajny wewnętrzny co by go nie trzeba było non stop czyścić i żeby był jakiś mało awaryjny.
No ja tez bym chciał to wiedzieć
Pozdrawiam! Daniel

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Lermi » 2010-07-31, 09:39

Ja parę przerobiłam i zdecydowałam się na Eheim Aquaball. Drogi kosmicznie, ale na serio nie do zajechania. Konstrukcja zaskakująco mądra jak na filtr wewnętrzny, ma nawet komorę na wkłady filtracyjne. I jego główna zaleta: czyści się bajecznie - każda część może być rozłożona na czynniki pierwsze i bez problemu oczyszczona. Jako jeden z nielicznych przeszedł też test na szczelność...czyli jego przepływ wody rzeczywiście jest przez wklady filtracyjne ,a nie np komorę wirnika.
Nie tylko chłopaki lubią robaki

Awatar użytkownika
Interek
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: 2010-07-25, 18:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Daniel
Nazwisko: Wróbel
Lokalizacja: Mszczonów
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Interek » 2010-07-31, 10:45

Bardzo ciekawy filtr jeśli chodzi o parametry...za to cena ale co drogi Panie chcesz mieć dobry filtr to płać :)

Edit:

http://allegro.pl/item1156709489_filtr_ ... tetra.html
Taki dobry by był?
Pozdrawiam! Daniel

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Lermi » 2010-07-31, 13:50

Jeśli chodzi o ten to właśnie może ktoś wie jaka w nim jest szczelność przy tym pokrętełku do regulacji przpływu, bo właśnie tamtędy mi woda przepływała (może nie doczytałam instrukcji i na tym polega ta regulacja :rotfl:). Ja tego eheima kupiłam do kwarantanno - lecznicy dlatego, że można było łatwo później wodę wypłukać z leków. To bardzo strategiczna opcja.
Nie tylko chłopaki lubią robaki

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Plewek01 » 2010-08-12, 19:01

Hmm...czy u Was też woda jest bardzo żółta? Zrobiła się taka niedługo po zalaniu - albo korzeń albo kokosy. Ale ostatnio jest wręcz beżowa:D. Chciałbym podmienić ze 2 razy w ciągu tygodnia lub dwóch tak po 20% żeby ją wyklarować. Myślicie, że pomoże?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maol » 2010-08-13, 09:32

Korzeń, kokos, podłoże - przyczyn żółtej wody może być sporo. Każda z nich z czasem powinna sama ustąpić - nie rób żadnych specjalnych podmian, niech życie w akwarium toczy się swoim własnym torem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Plewek01 » 2010-08-13, 14:23

Stawiam na kokos, bo po nim taka się zrobiła. No cóż mam nadzieję, że się w miarę szybko wyklaruję. Choć akwa stoi już gdzieś od kwietnia więc taka podmiana raz na pół roku podobno wskazana nawet w LT.

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Bohdan » 2010-08-14, 17:46

Plewek01 pisze:OK dzięki. No właśnie chciałbym aby ktoś polecił jakiś fajny wewnętrzny co by go nie trzeba było non stop czyścić i żeby był jakiś mało awaryjny.
Sera fill - filtr wewnętrzny, mało awaryjny z możliwością dołożenia dodatkowego wkładu oprócz gąbki + deszczownica.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: Plewek01 » 2010-08-15, 21:28

Bohdan pisze:Sera fill - filtr wewnętrzny, mało awaryjny z możliwością dołożenia dodatkowego wkładu oprócz gąbki + deszczownica.
Dzięki. Ale na tą chwilę zakupiłem sobie aquaszuta seniora bio n 1000 i też jest ok.

NoSzyt
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-08-15, 20:06
Pojemność akwarium: 396
Imię: Tomek
Nazwisko: Alicki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: NoSzyt » 2010-08-21, 12:38

http://allegro.pl/item1184359123_akwari ... atisy.html

Mam pytanie co do tego. Czy będzie trzeba dokupować coś do tego jak to nazywają "FULL WYPOS" :D ?
Chciałbym z tego zrobić krewetkarium :P

No i kolejne pytanie: Czy to będzie sensowny zakup? Czy lepiej kupić wszystko oddzielnie?

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Zakładanie akwarium LT - pielęgnacja dobór wyposazenia

Post autor: maradona » 2010-08-21, 12:41

Jak dla mnie filtr w pierwszej kolejnosci do wymiany, roślinki do wyrzucenia. Wg. mnie lepiej samemy kompletować.

ODPOWIEDZ