Strona 1 z 1

Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-28, 02:36
autor: Dojcek
Mam takie pytanie co do dotleniania akwa.

Niewiem jak to napisać, ale się postaram wytłumaczyć.

Chodzi mi o filtry i dotlenianie przez ruch wody.

Powiedzmy że mam jakiś tam filt wew. z ruchomą dyszą na wylocie, i teraz. Czy mam ustawić dysze tak by woda wylatująca z filtra robiła pluskającą fale, czy tylko taką lękką małą górkę na wodzie. Czy to będzie napowietrzać. :zawstydzony:

Jeśli tak, to po co w filtrach wew. bąbelki. :szok:

A jeśli chodzi o kubełk bez deszczownicy i ustawie wylot, dzysze, na fale( tylko niewiem jak dużą) to czy będzie napowietrzał przez róch wody.

Czy takie napowietrzanie jest wystarczajace( jeśli działa), bo już sam niewiem.

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-28, 11:49
autor: szalinski_2005
Dojcek pisze:czy tylko taką lękką małą górkę na wodzie
wystarczy jeżeli masz jeszcze rośliny to wystarczy w zupełności chyba że masz za dużą obsadę i zero roślin to wtedy trzeba albo zwiększyć ruch wody lub dołożyć pompkę
pytasz o bąbelki to jest prawie mit bo coś tam natleniają ale nie tak jak ruch tafli wody i przy pompce natleniającej wymiana tej wody z dolnych partii akw do górnych

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-28, 17:15
autor: lorddino
ja mam w prawi 200 l tylko napowietrzanie za pomocą ruchu wody i nie zauważyłem żeby rybom brakowało roślin też mam trochę i na prawdę nie zauważyłem niedoborów

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 02:47
autor: Dojcek
to poco w filtrah wewnetrzych są bąbelki :zawstydzony:

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 12:19
autor: brocom1
w fitrach sa babelki dlatego ze filtr pobiera wode z akwarium w rozbija w niej tlen ktory pobiera z pokoju przez rurke ktora z niego wychodzi nad wode i tak powstajka babelki to sa pecherzyki tlenu

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 12:42
autor: Dojcek
filtr zewnętrzny też pobiera wode z akwarium. :D
A nawet niektóre nie mają deszczownicy, tylko łopatke z końcu węża a i tak napowietrzają wode w akwa po przez ruch wody.

Teoretycznie w filtrze wew. można ściągnąć rórkę od powietrza, ustawić go tak by powodował większy ruch tafli wody i też będzie napowietrzał. :suchy:

Mi się wydaje że zasada jest ta sama :chytry:

Jeśli się myle to mnie poprawcie. :cwaniak:

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 12:56
autor: brocom1
Na prostym przykladzie:
Jak wlewasz wode do akwarium pierwszy raz to ona sie natlenia podczas wlewania... tak samo w rzecze woda jest bardziej natleniona przez jej ciagly ruch, a filtr zew. tez natlenia wode bo jest w ruchu... A jesli od wew weza to woda bedzie natleniana troche poniewaz smigielko bedzie wode wprawialo w ruch, ale woda nie bedzie tak dobrze natleniona

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 13:03
autor: kbtor
Dojcek pisze:Teoretycznie w filtrze wew. można ściągnąć rurkę od powietrza, ustawić go tak by powodował większy ruch tafli wody i też będzie napowietrzał. :suchy:
Dokładnie tak można zrobić i efekt będzie dobry.

Bąbelki które wylatują z filtra nie napowietrzają wody, bo zbyt szybko wydostają się na powierzchnie i nie mają czasu aby się w wodzie rozpuścić. Popatrz jak jest w rzekach i jeziorach. Jezioro mimo wielkiej powierzchni jest narażone na przyduchę, ponieważ woda tam stoi. Potrzebny jest wiatr i deszcz. W rzece masz naturalne przeszkody które spiętrzają wodę i dzięki temu wymiana gazowa jest lepsza niż w jeziorze. Nawet konar drzewa zwalonego do rzeki powoduje w jakimś stopniu jej dotlenienie, jeśli woda się przez niego przelewa. I najważniejsze, rzeka jest właściwie w ciągłym ruchu.

Trochę inaczej działa kostka napowietrzająca umieszczona na dnie. Tam bąbelki też nie natleniają ale powodują ruch wody z dolnych partii zbiornika, aby mogła się " dotlenić " przy powierzchni.

Aby zakończyć mój monolog powiem tylko że ruch powierzchni wody jest podstawą. Bąbelki z napowietrzaniem mają mało wspólnego.

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 13:08
autor: Dojcek
:hyhy: :hyhy: :hyhy: to git :P :P :P

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 14:14
autor: brocom1
kbtor pisze:Bąbelki które wylatują z filtra nie napowietrzają wody, bo zbyt szybko wydostają się na powierzchnie i nie mają czasu aby się w wodzie rozpuścić.
Mam pytanie do Ciebie odnośnie tego fragmentu :) :)
Czy "śmiegiełko" (wiatraczek) który jest w filtrze wew. nie jest po to, aby rozbić powietrze na mniejsze części i połączyć je z wodą tuż po wylocie z filtra :) ????
Pozdrawiam :niepewny:

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 14:29
autor: kbtor
Nie, nie rozbije ich, a nawet jeśli to nie jest to wymiana gazowa z wodą. Popatrz na różne filtry wewnętrzne. Wiele z nich ma wlot powietrza do filtra na wylocie wody, już poza wirnikiem. Podstawa to ruch powierzchni wody. A jak wiadomo filtr pobiera wodę z dolnych partii zbiornika i wypompowuje ją do górnych partii. Dzięki takiej pracy jest zachowany również obieg wody w zbiorniku. Woda jest ciągle mieszana.

Re: Już się w tym pogubiłem

: 2008-11-29, 14:31
autor: brocom1
no to teraz mnie przekonales.... To tak jak z cyrkulacją powietrza :super: :super: :super: :super: :super: :super: