Strona 1 z 1

Najczęsciej spotykane choroby ryb akwariowych

: 2008-04-20, 15:19
autor: Guts
Zanim drodzy akwaryści, zaczniecie czytać ten artykuł, pamiętajcie: Profilaktyka jest najważniejsza .Wasze ryby będą zdrowe, jeśli zapewnicie im odpowiednie warunki potrzebne do życia oraz zgodne z ich potrzebami. Należy też pamiętać o kwarantannie nowo zakupionych ryb, oraz o testach na mierzących parametry wody. Jeśli naprawdę dbacie o swoje ryby, mam nadzieję że nie będziecie musieli tu zaglądać.
Proszę także osoby uprawnione ,o dodanie Polskich nazw chorób, przy chorobach o których nazw w języku polskim pewien nie byłem.

Ospa rybia
Łac: Ichtiofitiroza
Jedna z najbardziej powszechnych chorób ryb akwariowych, bardzo zaraźliwa na szczęście stosunkowo łatwa w leczeniu. Na ciele ryby pojawiają się białe wypryski (kropki).Chore ryby ocierają się o przedmioty w akwarium, w początkowym stadium są pobudzone ,następnie następuje apatia. Przyczyną choroby jest kulorzęsek, oraz złe parametry wody w akwarium.Chore ryby leczymy preparatami zawierającymi zieleń malachitową (Costapur,Tetra Contra ICK).należy pamiętać o podniesieniu temperatury o 3 stopnie podczas leczenia. Leczenie powinno być długotrwałe (2 tyg) żeby wytępić cały cykl rozwojowy kulorzęska.



Pleśniawka
Łac:?
Kolejna, stosunkowa często spotykana choroba, łatwa w leczeniu w początkowym stadium. Na ciele ryby możemy zaobserwować białe strzępki przypominające watę głownie na płetwach i w okolicach skrzeli. Główną przyczyna tej choroby jest zbyt niska temperatura w akwarium ,oraz nieodpowiednie parametry wody.
W akwarium przede wszystkim należy podnieść temperaturę wody (stopniowo).Ryby zarażone oddzielić od innych ,podać leki oparte na błękicie metylowym (Tetra Fungi Stop np.)


Martwica płetw
Łac:?
Choroba która często towarzyszy pleśniawce, aczkolwiek występuje tez samoistnie. Głownie zagrożone są ryby z długimi płetwami lub/i weloniastymi płetwami podatnymi na zranienia . U chorych ryb możemy zaobserwować postrzępione i przebarwione na biało końcówki płetw oraz apatię oraz dziwne nieskoordynowane kołyszące ruchy. Chore ryby poddajemy kąpieli długotrwałej w preparatach odkażających, podnosimy temperaturę wody w akwarium.


Choroba welwetowa albo oodinoza
Łac: Oodinoza
Choroba przypominająca ospę rybią. Chore ryby wyglądają jakby były posypane złotym proszkiem, miejscowe odpadanie łusek, gwałtownie ocieranie się o przedmioty w akwarium.Za ten stan rzeczy odpowiada pierwotniak Oodinum .Jako że pierwotniak ten potrzebuje do życia światła ,zaciemnienie akwarium na 3 dni (całkowite) plus podanie środków bazujących na zieleni malachitowej bez problemu rozwiąże problem.

Bloat
Łac:?
Choroba dotykająca praktycznie tylko Afrykańskich pielęgnic z jezior Tanganika i Malawi. Ryby te chorobę przechodzą tylko raz w życiu. Chorobie towarzyszy znaczne rozdęcie brzucha, ciągnące się białawe odchody, zaczerwienie okolic odbytu. Jedynym znanym mi lekiem jest Sera bactopur Direct.




Pol/eng:?
Łac: Flexibakterioza
Jest to choroba praktycznie nieuleczalna ,do tego często mylona z pleśniawką w pierwszych stadiach ( tylko niedawno zakażone ryby mają jakąś szanse na wyleczenie).
W okolicach pyska ryby pojawiają się białe kłębki przypominające watę, oraz miejscowe odpadanie łusek .W zaawansowanym stadium występuje owrzodzenie oraz stany zapalne całego ciała, ciągnące się odchody oraz nieskoordynowane ruchy ryby. Jako że choroba jest wysoce zaraźliwa, chore ryby przenosimy do osobnego zbiornika a zbiornik główny dezynfekujemy. Możemy próbować leczyć chore ryby antybiotykami (Penicylina krystaliczna (600 000 jednostek na 100L),lub kąpielami długotrwałymi w lekach z wysoka zawartością zieleni malachitowej.

Choroba neonowa
Łac: Mikrosporidioza
Kolejna choroba „gatunkowa”. Dotyka ona głownie tetr,bystrzyków oraz neonów (nosicielem może być każda ryba).Jest to choroba wysoce zaraźliwa i nieuleczalna. Chore ryby tracą kolory ,wyraźne skrzywienie ciała ryby, pływanie bokiem oraz głową do dołu. Chore ryby trzeba uśmiercić a całe akwarium zdezynfekować oraz wyrzucić żwir, rośliny, korzenie ,wkłady do filtra.


Dziurawica
Łac:?
Choroba dotykająca głownie paletek spowodowana przez zarażenie wiciowcami oraz ubogą dietę i złe parametry wody. U ryb widoczne są wyraźne ubytki w łuskach oraz tkance, białego koloru. ”Dziury” należy przemywać wacikiem z roztworem rivanolu (100mg na 100ml) lub innym środkiem o działaniu bakteriobójczym i dezynfekującym.




Posocznica
Łac:?
Praktycznie nieuleczalna choroba. Charakteryzuje się silnym obrzękiem ciała ,wyłupiastością oczu, spadkiem apetytu oraz galaretowatymi odchodami. Powodem choroby jest wzrost azotanów w wodzie (za dużo ryb w zbiorniku) oraz bakterie chorobotwórcze. Chore ryby natychmiast odizolować, podawać Sera bactopur Direct lub penicylinę krystaliczną (600 000 jednostek na 100L).Mimo leczenia i szybkiego rozpoznania śmiertelność tej choroby jest bardzo wysoka.

Posocznica j.w.
Łac:?
Choroba nieuleczalna, można próbować leczyć ryby we wczesnym stadium choroby. Choroba charakteryzuje się nieskoordynowanymi ruchami ryby połączonymi z wyraźną apatią, nastroszonymi łuskami oraz krwawymi wrzodami, trudnością z oddychaniem ryby. Przyczyną tej choroby jest zbyt duża ilość ryb w zbiorniku, zła dieta, nieodpowiednia filtracja. Leczenie tylko we wczesnym stadium w osobnym akwarium. Jako że choroba ma podłoże bakteryjne, próbujemy leczyć rybę penicyliną krystaliczną (600 000 jednostek na 100L) oraz środkami opartymi na zieleni malachitowej. Pamiętajmy też o zdezynfekowaniu całego akwarium oraz o wyrzuceniu żwiru i roślin.


Powyższy poradnik postaram się rozbudowywać w miarę możliwości i czasu.Jeśli widzicie w nim jakieś błędy merytoryczne, śmiało piszcie,postaram się wszystkie poprawić.

Re: Najczęsciej spotykane choroby ryb akwariowych

: 2008-04-20, 16:02
autor: JARA
Cos takiego znajduje sie juz w dziale 'Lecznica'
http://e-akwarystyka.pl/topics21/206.htm

Re: Najczęsciej spotykane choroby ryb akwariowych

: 2008-04-20, 16:04
autor: Guts
Widzę że nasze artykuły doskonale się uzupełniają,jeśli moderatorzy uznaja to za dublowanie tematu mogą śmiało usunąć mój artykuł.

Re: Najczęsciej spotykane choroby ryb akwariowych

: 2008-04-20, 16:11
autor: kbtor
Temat niezostanie usunięty, tylko przeniesiony.

Proszę kolegę Guts, o dalsze rozwijanie tematu.