Strona 1 z 1

BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-25, 13:45
autor: Bohdan
Bardzo prosze o rozwiazanie mojej niepewnosci względem zastosowania biostarteru JBL Denitrol w ogólnym akwa po zakończeniu kuracji Costapurem.

Czytałem w jego instrukcji że oprócz urzywaniu go jako stertera przy zakładaniu nowego akwa (gdzie rybki dopiero wpuszczamy po jakims czasie) mozna a nawet należy dodać tego preparatu po zakończeniu leczenia.
Jezeli tak to dodajemy preperat do akwa w którym już mamy rybki...
Czy to się nie kłóci i nie spowoduje np nieoczekiwanych zgonów w ich szeregach.
Czytałem, ze w czasie kuracji przykładowym costapurem częsć bakterii zostaje zniszczona co osłabia/zaburza warunki w akwa.
Raz, że wplywa to niekorzystnie na ryby a dwa moze to (podobno?) powodować przyrost glonów..

Czy w takim razie mozecie potwierdzić to,ze można a nawet powinno się dodać Denitrolu do ogólnego akwa (w którym to pływają rybcie) po zakończenui leczania?
Od jednego człowieka słyszałem, ze jego kumpel, który ma paletki profilaktycznie dodaje trochę denitrolu po kazdej podmianie wody...

Co wy na to??

Dzięki z góry za odpowiedzi

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-25, 15:33
autor: szalinski_2005
Bohdan pisze:Czy w takim razie mozecie potwierdzić to,ze można a nawet powinno się dodać Denitrolu do ogólnego akwa (w którym to pływają rybcie) po zakończenui leczania?
jeżeli używamy lekarstwa które zabija nam nasze drogocenne bakterie to wlewamy biostartery (szczepy bakterii) naszym rybkom nic nie będzie przecież przez dolanie biostarteru szybciej akw się ustabilizuje (cykl azotowy)

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-25, 16:53
autor: Morter
potwierdzam. Powinieneś dodać biostartera... Rybkom nic się nie stanie, bo dodajesz bakterie które prędzej czy puźniej i tak w akwa będą i są pożyteczne, a oddajesz je wcześniej, żeby nie zaburzać cyklu przez brak bakterii które wyginęły po kuracji... Wlewaj śmiało, ale przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ;) a najlepiej przeczytaj ulotke...

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-25, 21:18
autor: Bohdan
Ok, dzięki ale co jeszcze w temacie dodawania biostartera profilaktycznie czyli po każdej podmianie....?

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-25, 21:39
autor: marthinez
Ja uważam, ze powinieneś zaopatrzyć się w dobry test na azotyny (no2).
W razie podejrzenia zachwiania cyklu azotowego mierzysz no2 i wiesz, czy wszystko ok.

Po leczeniu można dodać biostartera.
Moim zdaniem nie potrzebnie (chyba, ze stosujesz leki bakteriobójcze np. bactopur), ale jak chcesz to nie zaszkodzi.

Dodawanie startera przy każdej podmianie wody przy dojrzałym, w pełni funkcjonującym akwa jest nadgorliwością.

Lepsze jest wrogiem dobrego. ;)

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-26, 11:11
autor: Morter
ja też uważam że dodawanie przy każdej podmianie to przesada i wpaanie w "pułapkę medialną" czyli napędzanie rynku. Jeśli dobrze robisz podmiany nie zakłucisz cyklu, a szkoda pienięzy na dodawanie cały czas biostartera...Lepiej odłożyć to na co innego.

Re: BIOStarter po leczeniu.

: 2008-09-26, 11:31
autor: maol
Również zgodzę się z przedmówcami. Nie ma sensu dodawanie cały czas świeżych kultur bakteryjnych - bo w prawidłowo działającym i utrzymanym akwarium one już są, we właściwej ilości i gatunku.

Kiedy biostarter wobec tego lać? Przy starcie - nie zaszkodzi, choć moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. Przy naprawdę dużych, awaryjnych podmianach - też bym wlał, choć jak wyżej, specjalnej potrzeby nie ma... I jeszcze po leczeniu w akwarium ogólnym (czego oczywiście należy unikać) jakimikolwiek środkami o działaniu bakteriobójczym lub dezynfekującym. Ostatnią możliwością użycia są sytuacje, kiedy nie wiadomo skąd mamy nagle wysokie szczególnie no2 lub amoniak. Wtedy dodatkowa porcja bakterii może pomóc zbiornikowi pokonać trudności - choć zawsze należy znaleźć przyczynę takiego problemu.

Należy również pamiętać, że wszelkie biostartery to kultury żywych bakterii, a więc wyjątkowo ważny w tym momencie jest termin ważności i warunki w których produkt jest przechowywany. Dlatego raczej zalecałbym zakupy małych, jednorazowych ilości, niż trzymanie dużej butli nie wiadomo gdzie i jak długo.