Strona 1 z 1

podmiana wody w akwarium

: 2012-02-03, 20:58
autor: cichy44
witam jestem nowym uczestnikiem na forum, mam pytanie i prosze o porade , a mianowicie założyłem sobie akwarium i mam je już 2 tygodnie woda mi sie wyklarowała i jest pięknie przezroczysta kiedy powinienem podmienic wode i w jakiej ilości akwarium ma pojemność 60L. CZY NA RAZIE NIE PODMIENIAĆ zostawić wszystko w spokoju ??.

Re: podmiana wody w akwarium

: 2012-02-04, 17:17
autor: Kafar
Powinno się wymieniac wode co tydzień 20-25%, mimo ze masz swieże akwarium powinienes ta czynność już wykonać i jej nie zaniedbywac. Masz tutaj jeszcze link w ktorym znajdziesz wiele ważnych informacji http://e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm

Re: podmiana wody w akwarium

: 2012-02-04, 17:24
autor: karolkal
ja wymieniam raz w miesiacu 30 % przy pojemnosci 112 litrow i wszystko jest ok Ale mowia ze podmianka powinna nastepowac czesciej (chociaz ja tak nie sądze )

Re: podmiana wody w akwarium

: 2012-02-05, 10:18
autor: maol
Karol, podmiana co tydzień naprawdę ma uzasadnienie. Sprawdź po miesiącu jaki masz poziom NO3 i dowiesz się dlaczego robisz błąd.

Re: podmiana wody w akwarium

: 2012-02-05, 18:48
autor: cichy44
tzn. dlaczego?

Re: podmiana wody w akwarium

: 2012-02-06, 09:58
autor: maol
Dlatego, że (niestety) poziom NO3 (oraz wielu innych substancji - produktów końcowych przemiany materii) może w zasadzie tylko narastać w "normalnym" akwarium high tech. Oczywiście - w odpowiednio dużym zbiorniku i naprawdę gęsto obsadzonym roślinami będzie to proces wolniejszy - ale zawsze z tendencją wzrostową. I tu pojawia się podmiana, która powoduje spadek stężeń tych substancji. NO3 jest bardzo dobrym wyznacznikiem częstotliwości podmian - starczy zmierzyć jego wartość w kilka godzin po podmianie, i regularnie sprawdzać, kiedy osiągnie poziom powiedzmy 40 ppm. Wtedy najwyższy czas na podmianę. Czas między podmianami wynosi zwykle tydzień - najdalej dwa.

Tu jeszcze jedna sprawa - mówię wyraźnie o podmianach. Czasami młodzi akwaryści stwierdzają, że zamiast podmian wystarczy uzupełniać wodę która odparowała. Nic bardziej mylnego - ponieważ paruje praktycznie czysta chemicznie woda - a szkodliwe substancje pozostają. I dłuższe kontynuowanie takiej procedury prowadzi do poważnych zagrożeń dla akwariów. Także straty na odparowanie uzupełniamy na bieżąco, nie zaniedbując przy tym regularnych podmian.

Inna sytuacja jest przy akwariach LT. Tam rzeczywiście podmiany mogą być znacznie rzadziej - ale kosztem choćby drastycznego ograniczenia liczby ryb.