Strona 1 z 1

Gurami Mozaikowe - określenie płci + agresja u samicy?

: 2015-10-04, 12:12
autor: Margarita
Witam wszystkich!

Proszę o pomoc w określeniu płci gurami mozaikowego, na moje oko na zdjęciu nr 1 występuje samica, zaś zdjęcie nr 2 przedstawia samca (w tle samica).
Mam problem z samicą, ponieważ wczoraj wpuściłem do zbiornika samca (porównywalnej wielkości do samicy - zdjęcie nr 2), jednak co dziwne samica nieustannie gania go i podgryza, samiec unika jej i cały czas się chowa...to dość nietypowa sytuacja, bo na ogół to samce bywają agresywne wobec innych samców/samic...tymczasem w moim akwa jest odwrotnie...chyba, że się pomyliłem i rzekoma samica to w rzeczywistości samiec - możecie ocenić?:-)

Zdjęcie nr 1 (agresywna samica ?)
Obrazek


Zdjęcie nr 2 (samiec ?)
Obrazek


Postanowiłem kupić dla tej samicy samca, po tym jak jej poprzedni kompan zdechł - ryby były wobec siebie bardzo towarzyskie i nie dostrzegłem zachowań agresywnych...

ps. zdjęcia powiększają się po kliknięciu na nie.

Re: Gurami Mozaikowe - określenie płci + agresja u samicy?

: 2015-10-05, 12:08
autor: Koder_
Brat Google nie gryzie :-)
"Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami Mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór na tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat."