Strona 1 z 2

Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 00:34
autor: wojsa17
Postanowiłem zapeogramowa i wykonac układ który będzie sterował pracami w akwarium.

*zaprogramuje w nim oświetlenie( sterowanie do 6 lamp oraz sterowanie oświetleniem nocnym wszystko załaczane i wyłoczane o danej godzinie)
*Ogrzewanie - pomiar temp i funkcja termostatu czyli standard
*sterowanie karmnikiem zbudowanym na silniku krokowym(podejrzewane zmiany budowy) program będzie nastawiany o której i ile ma silnik zrobic kroków a im więcej kroków tym wiecej pokarmu podanego.


Pytanie moje dotyczy :

- co byście jeszcze dodali do zaprogramowania

- wykonanie karmnika- ja chce wykonac na silniku krokowym ale jezeli wezme taki ktory bedzie mial 36 krokow to starczy pokarmu na 9 dni. Ma to byc zrobione jak takie drzwi na filmach co sązbudowane z 4 ścianek połaczonych w + i sie obracają. A może macie inną propozycje wykonania karmnika??

Pozdr

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 09:33
autor: Morter
co do oświetlenia, warto by się pokusić o niezależne podłączenie poszczególnych lamp i efekty świtu, wieczoru maksymalnego południa itp...

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 09:43
autor: maol
... faz księżyca i automatyczna regulacja "naturalnej" długości czasu oświetlenia w cyklu rocznym. pH, inne parametry chemiczne, kontrola ogrzewania - wielopunktowe czujniki, wiele grzałek. Algorytmy oszczędzania energii. Pulsacyjna praca filtra? Kontrola poziomu wody, automatyczne sterowanie podmianami 9czyli sterowanie elektrozaworami)

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 09:46
autor: Morter
do tego sterowanie napowietrzaniem nocnym np.
maol pisze:automatyczna regulacja "naturalnej" długości czasu oświetlenia w cyklu rocznym.
należy tylko pamiętać, że ma to być długość światła z danej szerokości geograficznej, a nie naszej :)

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 10:09
autor: croc
zapomnieliście jeszcze o regulacji ciśnienia aktmosferycznego.
Trzeba tylko akwarium dobrze uszczelnić i dmuchać powietrze z butli, bądź wypompowywać pompką próżniową. ;-)

Do tego to wszystko proponował bym aby było monitorowane i sterowane komórką.
Karmików też bym kilka postawił, bo rybki jako stworzenia z wysublimowanym podniebieniem lubią sobie jadłospis pozmieniać.

A co? Jak już jazda, to po całości.

Ale wracając na ziemię, to warto byłoby zbudować coś modułowego, takiego expandable, co można by było rozbudowywać o coraz to nowe funkcje. 4-5 timerów do swiatła, pompki nocnej i karmika na początek wystarczy. Czujnik temp to regulacji grzałki też byłby na start fajny. A potem dopiero te inne bajery.

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 10:55
autor: maol
Moja konstrukcja da sie zarządzać przez komórkę.... i każdą dowolną przeglądarkę internetowa, choć akurat te funkcje uruchamiałem tylko testowo. Karmnika automatycznego nie mam, ale pomysł na rozbudowę jest dobry - pomyślę :-)

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 11:13
autor: wojsa17
co do oświetlenia to tak myślałem 6 różnych ustawiń do 6 różnych lamp prócz oświetlenia nocnego. takich rzeczy jak pomiar ph niewiem czy robi bo długo nie kupie sobie takiej sondy a sprawa z elektrozaworami do podmiany wody to nawet nie mam ochoty sie w to bawi bo coś takiego nie jest mi potrzebne:) zastanawiam sie nad pulsująca pracą filtra niemusi byc specjalny filtr??

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-14, 11:20
autor: maol
Wg mnie ta pulsacja nie ma sensu - ale kilka osób uważa ze to dobry pomysł... Mój sterownik sprawdza tylko czy filtr działa - sprawdzając prąd płynący przez uzwojenie wirnika.

problem ze sterownikiem skalar

: 2007-11-17, 11:32
autor: oxalin
Witam wszystkich
Mam pewien problem ze sterownikiem skalar otuz niedawno sobie go poskladalem i wszystko szlo jak po masle do chwili gdy go zalaczylem okazalo sie mianowicie ze moj sterownik nie pokazuje wogule temperatury a wmiejscu gdzie sie ona ma pokazac jest napis err C wszystko inne dziala bez zazutu lecz gdy w menu gluwnym chce nastawic temp. to dochodzi do jakiegos sprzezenia bo moj sterownik zaczyna buczec i na LCD znikaja wszystkie napisy i swieca sie wszystkie diody a ja niewiem co mam robic wiem ze pisze z bledami ale jak na kogos co mieszka 20 lat poza granicami kraju to i tak niezle moze ktos z was mial podobny problem wiec prosze o pomoc dzieki

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-17, 11:50
autor: Morter
a sterownik nie jest na gwarancji może?

może czujnik temperatury jest uszkodony/źle podłączony albo grzałka źle podpięta..

[ Dodano: 2007-11-17, 10:52 ]
od razu mówię, że się na tym nie znam, ale zgaduje możliwe problemy

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-17, 19:51
autor: croc
odłącz sam czujnik temperatury i zobacz jak działa urządzenie bez niego. Miałem kiedyś inne objawy, ale przyczyna była taka sama - walnięty czujnik temperatury.

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-18, 18:38
autor: maol
też bym szukał w okolicach czujnika.

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-23, 16:17
autor: MAXIMO
Tak się przyczytuje dyskusji i wyraźnie widzę, że co niektórzy to potrafią tylko chyba pisać o tym, co powinno być w akwarium. Ciekaw jestem tak na 100% kto i ile z tych rad przestrzega. Ja już się bawię w akwarystykę 3 lata chyba, żaden wyczyn, tylko normalne akwa w domu i naprawdę nie stosuję połowy tych wszystkich rzeczy i jakoś kłopotów z rybami i roślinami nei mam. Wszystko jest ok. Więc po co kombinować z fazami księżyca etc? :lol:

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-23, 16:20
autor: dzidek1983
MAXIMO pisze:Tak się przyczytuje dyskusji i wyraźnie widzę, że co niektórzy to potrafią tylko chyba pisać o tym, co powinno być w akwarium. Ciekaw jestem tak na 100% kto i ile z tych rad przestrzega. Ja już się bawię w akwarystykę 3 lata chyba, żaden wyczyn, tylko normalne akwa w domu i naprawdę nie stosuję połowy tych wszystkich rzeczy i jakoś kłopotów z rybami i roślinami nei mam. Wszystko jest ok. Więc po co kombinować z fazami księżyca etc? :lol:
zależy kto co chce osiągnąć

jedni lubią suchą bułkę a ja np. z szynką

oboje się najemy ale mi twoja nie bedzie smakowac ;-)

Re: Mikroprocesorowy sterownik akwarium

: 2007-11-23, 16:29
autor: maol
Wszystko zależy co chcesz robić. Jak masz neonki, żadne udziwnienia nie są potrzebne. Jak chcesz mieć koniki morskie, i próbujesz je rozmnożyć, nawet symulacja faz księżyca może być ważna. Czyli- wszystko zależy od potrzeb. Ale, jeżeli planujesz skomplikowany, rozbudowany i w domyśle nie tani sterownik,dlaczego nie wyposażyć go w takie funkcje, nawet dla neonek? To tylko kwestia kilku linii kodu, nie żaden cud - dlaczego tego nie mieć? Nawet, jak nie ma to większego znaczenia - po prostu dla bajeru i własnej satysfakcji.Bo czemu nie?