maol pisze:oleq_30 pisze:przełącznik różnicowo prądowy działą na zasadzie kontroli potencjału elektrycznego w sieci (lub obwodzie który zabezpiecza ) tzn. jeśli w obwodzie wystąpi różnica potencjału pomiedzy przewodem PE lub do ziemi spowodowana np upływem prądu w wyniku uszkodzenia ilozacji , itp nastapi wyzwolenie przekaznika powodujące odciecie prądu. wyłączniki są dostepne na różne prądu wyzwalające np 10,30,100,300, i 1000 mA czas zadziałania takiego wyłącznika to 10-30ms, wskazane jest używanie go
Zdecydowanie się mylisz.
MAOL ja cie lubie ale skoro ja sie mylę to myli sie pewnie pan Henryk Markiewicz autor ksiązki Instalacje elektryczne wydanej w 1996 roku nakładem kilku tysiecy egzemplarzy (patrz ilu ludzi zrobił w balona). bo to własnie na podstawie opisu tam pochodziła moja wypowiedz ( akurat wbijam na uprawnienia SEP do 1 KV)
Poza tym określ jaśniej co rozumiesz przez pojęcie
Dodatkowo jeszcze określa się rodzaj prądu (standardowy, szybkozmienny i pulsujący)
bo jest to dla mnie czarna magia , o ile standartowy bym zrozumiał , pulsujący mogę przyjąć ze chodzi ci o prad pulsacyjny , a ten twój szybkozmienny to podejrzewam że chodzi ci o prąd sinusoidalny i przebieg sinusoidy ?
cytat z
http://wiadomosci.polska.pl/kalendarz/k ... m?id=82061
w 1887 r. niemiecki fizyk Heinrich Hertz stwierdził, że przewodnik elektryczny, przez który przepuszczono szybkozmienny (tzn. zmieniający swe natężenie z częstotliwością powyżej 10 000 razy w ciągu sekundy) prąd emituje jakieś niewidzialne i niewyczuwalne dla człowieka fale – których istnienie wywnioskował na podstawie faktu, iż w niepołączonym z nim w żaden sposób innym przewodniku pojawiał się prąd o identycznie zmiennym w czasie natężeniu – do głowy mu nie przyszło, że z jego odkrycia cokolwiek konkretnego wyniknie. Była to dla niego zwykła naukowa ciekawostka, nie mogąca mieć żadnego praktycznego zastosowania.
Już w następnej dekadzie okazało się, jak bardzo nieprzewidujący był niemiecki naukowiec. Odkryte przez niego fale – nazwane z powodu ich rozchodzenia się we wszystkie strony falami radiowymi (od łacińskiego słowa „radius” – czyli promień) – stały się podstawą funkcjonowania nieznanych – i co więcej, praktycznie niewyobrażalnych wcześniej form komunikacji – łączności radiowej i (później) telewizyjnej. Bez powstania tych opartych na falach radiowych środków komunikacji nasz współczesny świat trudno byłoby sobie w ogóle wyobrazić.
(dziwny jakis ten Twój prąd szybko zmienny i jakoś nie w temacie
Cytat :
czas zadziałania ( normalny, szybki, i ostatnio ultraszybki) tym też mnie zastanowiłeś
Tu masz pełen opis wyłącznika róznicowo prądowego cytat z wikipedii
zasada działania
* Podczas normalnej pracy, wektorowa suma prądów płynących przez przekładnik jest równa zero (zgodnie z I prawem Kirchhoffa), stąd w uzwojeniu wtórnym (nawiniętym na rdzeniu przekładnika) nie indukuje się SEM, przekaźnik spolaryzowany jest zamknięty (zwora przyciągana przez magnes stały) a styki główne zamknięte.
* Jeżeli w chronionym obwodzie pojawi się prąd upływowy (np. przez ciało człowieka do ziemi, lub przez przewód PE), to wtedy suma prądów w oknie przekładnika będzie różna od zera . W uzwojeniu wtórnym indukuje się SEM, która powoduje przepływ prądu przez cewkę przekaźnika spolaryzowanego. Pole magnetyczne wytworzone przez cewkę kompensuje pole magnetyczne magnesu stałego przekaźnika. Jeśli prąd upływu przekroczy próg zadziałania wyłącznika (IΔn), przekaźnik spolaryzowany zostaje otwarty, zwalniając zamek i otwierając styki główne, a przez to odłączając zasilanie obwodu.
Podział i oznaczenia [edytuj]
* Ze względu na czułość (prąd zadziałania IΔn):
o Wysokoczułe - IΔn nie większy od 30mA
o Średnioczułe - IΔn pomiędzy 30 a 500mA
o Niskoczułe - IΔn powyżej 500mA
* Ze względu na wykrywane rodzaje prądów upływu:
o AC - prąd przemienny sinusoidalny
o A - prąd przemienny sinusoidalny, prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy
o B - prąd przemienny sinusoidalny, prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy, prąd stały
* Ze względu na wbudowane zabezpieczenie nadprądowe:
o RCCB – wyłącznik różnicowoprądowy bez wbudowanego zabezpieczenia nadmiarowoprądowego
o RCBO – wyłącznik różnicowoprądowy z wbudowanym zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym
Wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako ochrona dodatkowa, obok "samoczynnego wyłączenia zasilania" działającego przy bezpośrednim zwarciu faza-obudowa. Wykrywa on znacznie mniejsze prądy upływu, które mogłyby nie spowodować zadziałania zabezpieczeń nadprądowych ze względu na dużą rezystancję (na przykład ciała ludzkiego).
Wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się w układach sieci TN-S, TN-C-S (na odcinku z rozdzielonymi przewodami ochronnym PE i neutralnym PN), TT, oraz (rzadko) IT.
Jeśli chodzi o układ sieciowy TN-C, w którym nie ma osobnego przewodu ochronnego PE, tylko wspólny przewód ochronno-neutralny PEN, to norma PN-IEC 60364-5-53:1999 pkt 531.2.1.5 mówi: Zastosowanie urządzenia ochronnego różnicowoprądowego włączonego w obwody, niemające przewodu ochronnego, nie może być uznane za skuteczny środek ochrony przed dotykiem pośrednim, nawet w przypadku, gdy znamionowy różnicowy prąd zadziałania nie przekracza 30 mA.
maol pisze:Dla zabezpieczenia obwodu akwarium sugerowałbym bezpiecznik jednofazowy o prądzie znamionowym 16A, prądzie różnicowym 10mA, typu A czyli dla prądów ze składową pulsacyjną, np.z oferty Legranda nr 0090 53. I tu istotna uwaga - taki bezpiecznik w żaden sposób nie zabezpiecza nas przed zwarciem. Potrzebny jest jeszcze standardowy bezpiecznik nadprądowy, ale zakładam że taki już każdy w instalacji ma. No i taka jeszcze sugestia - niech to zrobi elektryk, będzie bezpieczniej :-)
ja sugerowałbym użycie wyłącznika nadmiarowo prądowego o prądzie znamionowym 10 do 16A i czasem zwłoki A (najszybszy). i wyłącznika różnicowo prądowego o prądzie wyzwalającym 10 do 30 mA. RAZEM
lub wyłącznik różnicowo prądowy oznaczony dodatkowym symbolem RCBO bo ma wbudowany wyłącznik nadmiarowo prądowy chroniący przed zwarciem
poza tym
maol, nie używa się określenia bezpiecznik w odniesieniu do wyłącznika różnicowo prądowego jak i wyłącznika nadmiarowo prądowego , bezpiecznik to jest całkiem inna bajka i na pewno bezpieczniki nie mają takich oznaczeń jak je napisałeś.