Strona 1 z 1

MRUK PETERSA (Gnathonemus petersil)

: 2007-06-28, 22:11
autor: Ebi
MRUK PETERSA (Gnathonemus petersil)

Pochodzenie:Centralna i zachodnia Afryka. Dopływy Konga i Nigeru
Wielkość:35cm.
Dymorfizm: Samice mają wklęsłą płetwę odbytową.
Zachowanie: Ryba bardzo terytorialna do przedstawicieli własne gatunku. Należy więc trzymać pojedyńcze egzemplarze. Łączyć mruki należy z dużymi, spokojnymi rybami.
Temperatura: 22-28*C
Woda: pH 6,7 - 7,5 ; woda miękka do twardej.
Pokarm: Karmienie tego gatunku jest dosyć problematyczne. Ryby są bardzo powolne i inne gatunki ryb szybko odbierają im pokarm. Dodatkowo mruki pobierają pokarm, wygrzebując go z dna. Dlatego najlepiej karmić ryby larwami ochotki i rurecznika, które chowają się w podłożu po wpuszczeniu do zbiornika. Należy jednak larwy bezwzględnie, dokładnie wypłukać ze względu na częste zanieczyszczenia wód z których są poławiane. Mruki można również przyzwyczaić do pobierania pokarmów mrożonych.
Hodowla: Ryba nie rozmnażana w niewoli.
Uwagi: Lubią starą wodę, jednak są wrażliwe na zbyt duże stężenie azotanów. Podłoże powinien stanowić drobny piasek lub żwirek. Zajmują denne partie wody. Rzadko wpływają w wyższe partie wody. Ponieważ ich naturalnym środowiskiem są zamulone, płytkie zbiorniki, w akwarium powiniem być częściowo stworzony półcień przez pływające rośliny.

Obrazek
Obrazek

Re: MRUK PETERSA (Gnathonemus petersil)

: 2007-07-09, 11:53
autor: darek
dwie wazne sprawy jezeli chodzi o mruka:
1.ryba zerujaca po zmroku, powinna miec kryjowki w ktorych przebywa w ciagu dnia, najlepiej z rurek.
2.Bardzo wazne jest karmienie po wylaczeniu swiatla, jak kolega napisal rybka spozywa pokarm bardzo wolno i nie ma szans w konkurencji z innym mieszkancami zbiornika.
Zle karmienia ( rowniez podawanie pokarmu w ciagu dnia, niezaleznie od rodzaju tego pokarmu) doprowadza do wyglodzenia i najczesciej do zgonu rybki.