Strona 1 z 1

Brzanka purpurowa

: 2007-07-09, 16:21
autor: lukasz.www
POCHODZENIE:
Azja - Sri Lanka
WIELKOŚĆ:
6,5cm
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie kilku do kilkunastu osobników. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Najlepiej trzymać z innymi brzankami, kiryskami, bocjami i zbrojnikami.
DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Samce płetwy mają czarne, samice bezbarwne.
TEMPERATURA:
22-24*C
WODA:
pH 6,0-7,0 ; woda miękka do średnio twardej.
POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. Zalecana jest dieta z dodatkiem roślinnego. Inaczej ryby będą podgryzać delikatne rośliny.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28*C. Woda miękka, lekko kwaśna. W akwarium tarliskowym powinien panować półcień stworzony poprzez pływające rośliny. Ikra składana wśród roślin. Po złożeniu ikry tarlaki należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg po około 24 godzinach, pływają po tygodniu i zaczynają pobierać pokarm. Należy karmić larwami solowca i pylista suchą paszą. Podchów łatwy.
OPIS:
Wymaga zbiornika co najmniej 80cm długości. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami, pozostawiając jednocześnie dużo miejsca do pływania. W zbiorniku tworzymy półcień poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryby te wtedy pokazują pełne barwy. W akwarium ze zbyt jasnym i jaskrawym oświetleniem ryby staną się płochliwe i tracą barwy. Dekoracje z korzeni i kamieni.
www.akwarium.info.pl