suraj pisze:Nie ma wielkiego wyboru bo dziecko dostało taki zestaw rybek na urodziny więc nie bardzo mogę się ich pozbyć.
prawdę powiedziawszy, jeśli Ty się ich nie pozbędziesz, to prawdopodobnie pozbędą się same. Przygotuj się na choroby i padniecie rybek bo w przerybionym zbiorniku, to bardzo częste, zwłaszcza, ze zbiornik bardzo mały, a ryby będą się źle czuły, bo są to ryby pasujące do większych zbiorników. Nieprawidłowe warunki i duży stres u ryb szybko zrobi swoje.
suraj pisze:Czy przy takiej obsadzie będę zmuszony do częstszego podmieniania wody i czyszczenia akwarium?
akwarium generalnie nie czyścimy. Owszem odmulamy dno, zbieramy ewentualne glony, czyścimy szybę czyścikiem. ale nie wiele więcej. Chodzi o małą ingerencje w zbiornik, tak aby wszystko działało jak należy i była zachowana równowaga zbiornika. Podmiany wody robimy raz na tydzień, ale nie podmianę całej wody ok 20-30% wg różnych szkół. Chodzi o to, żeby nie wyjałowić zbiornika.
proponuje przeczytać przyklejone posty na tym forum w dziale jak zakładać akwarium, zastanowić się nad nową obsadą, taką, która będzie właściwa do tak małego zbiornika.
Z całego sera zachęcam też do pomyślenia o trochę większym zbiorniku. Nawet 40l, będzie już dużo lepsze i da więcej możliwości. Może się okazać, ze cały sprzęt, który masz, wystarczy i do większego zbiornika i wystarczy wymienić samo szkło, a mniejszy zbiornik zostanie na akwa do kwarantanny, ale oczywiście, jeśli niema na to funduszy, to zacznij od zmiany całkowitej w obsadzie i zmień ją sam teraz, albo wpuść odpowiednie rybki, kiedy te pójdą pływać w wiecznym oceanie że się tak wyrażę.