Strona 1 z 1

propozycja na 200l

: 2013-01-28, 17:43
autor: fish86
Cześć,
Pisałem już o zamiarach założenia 200l. Teraz jestem zdecydowany, ale pozostają wątpliwości dotyczace obsady. Szkło jak i sprzęt dostanę okazyjnie od znajomego, jednakże nie mogę wam podać szczegółów bo ich nie znam, tyle że filtr kubełkowy, jest pokrywa, oświetlenie to wiadomo gdyby było ostatecznie nieodpowiednie można to skorygować. Przede wszystkim nastawiony jestem na konkretną faunę i względem niej chcę dobrac roślinność i podłoże. Proszę pamietać, że podaję propozycje, które wzrokowo i z tego, co udało mi się już dowiedzieć, będą najbardziej pożądane, dlatego nic nie jest na mur beton, a wręcz przeciwnie, liczę na was, tym bardziej, że zdaję sobie sprawę, że ponizsze propozycje mogą się trochę kłócić :)

Uwagi:
1. Fauna - nie nastawiam się na akwarium typowo roślinne, ale chcialbym odpowiednio zagospodarować przestrzeń także rośliny będą mniejsze i większe, ale to temat do innego działu. Nie wiem jeszcze czy ostatecznie nie pójdę w kierunku LT obsadzając zbiornik roślinami mniej wymagającymi, gdyż może nie będzie mnie stać jeszcze na butlę z CO2.
2. Podłoże - generalnie chyba chciałbym ciemne, ale niekoniecznie żwirek, może piasek kwarcowy czarny? z ziemią na spodzie, co myślicie?

Obsada:
3. Mam już mały zbiorniczek z 10x młodymi danio czerwone, 4 otoskami, krewetkami RC. W związku z tym aby się ich nie pozbywać chciałbym docelowo mieć 6 otosków, krewetki pozostaną, a danio własnie nie wiem co znimi zrobić

4. Ławice - chciałbym bardzo mieć takowe małe rybki, które nadadzą "zycia" w akwarium, pod tym względem podobają mi się właśnie danio, jako że są dość ruchliwe. Czy opcja zostawić te 10 DANIO i dobrać drugą ławicę innych rybek byłaby OK? Nie chciałbym drobnicy typu razbora hengela/espei, tetra czy drobnoustek, neony też już miałem choć są bardzo fajne; podobają mi się zaś: ZWINNIK JARZENIEC, BYSTRZYK AMANDY lub PSTRĄŻENICA MAŁA - w ilości 10-15

5. Dno - jw/6 OTOSKÓW, KREWETKI, ... i coś jeszcze: KIRYSKI? czy dla nich piasek kwarcowy będzie OK?/ bardzo podobają mi się jeszcze PISKORKI oraz glonożerne BABKI stiphodon, z tym że tych pierwszych powinienem mieć co najmniej 5/6. Co radzicie?

6. Rybki zasadnicze, pod które chce stworzyć resztę - pielęgnice :)
Zaznaczam, że nie miałem z nimi jeszcze do czynienia. Chce aby takie ryby wniosły może nie tyle ruchu co dostojności i koloru, tak chce aby były ładnie ubarwione i raczej te szczuplejsze aniżeli np akara z Maroni. Nie do końca jestem jednak przekonany czy akurat moge sobie pozwolić na nie... bo na taki litraz chyba co nawyżej moge dać parkę pielegnic jednego gatunku, do tego lepiej aby były stosunkowo niegroźne dla reszty oraz nie z tych największych. Mam zatem dwa rozwiązania:
a) jw/ harem jednego gatunku i to tych raczej mniej wymagających. jakies propozycje? (zebra? wolałbym kolorowe, akary?, barwniaki czerwonobrzuche (te wymagają wody miękkiej) (?)
b) rezygnacja z pielęgnic na rzecz pielęgniczek :) - tutaj mógłbym już chyba pomyśleć o dwóch parkach róznych pielęgniczek - najlepsze moim zdaniem kakadu ( ale czytam, że wymagają wody do 10dGH - ja mam średnii twardą 15.8 ), ramirezy (tez miekka), agassiza (tez miekka), boliwijskie ( te ponoć tolerują średnio twardą), zółta (twardość 2-18). Rzeczywiście tak ciezko dobrac pielęgniczki do średnio twardej wody, czy mimo wszystko sa bardziej tolerancyjne niż czytam o nich?

7. Zwinne danio oraz inne ławicowe jak zwinniki powinny chyba dac sobie radę z większymi sąsiadami?
8. Czy powinienem się martwić o rośliny w odniesieniu do pielęgnic?


Parametry wody mogę na razie podac jedynie z wodociągu:
pH: 7.7
twardośc ogólna: 282
amonowy jon: < 0.02
azotyny: 0.01
azotany: 13.6
wapń: 81
mętność: 0.12
chlorki: 32.7
utlenialność z KMnO4: 0.7

twardość - średnio twarda:
mg CaCO3/dm3: 282-284
mmol/dm3: 2.8
mval/dm3: 5.6
stopnie niemieckie: 15.8-15.9