Dajmos, nie wprowadzaj szczególnie początkujących akwarystów w błąd.
Tak dokładnie to:
- 15W to za mało na to akwarium, dołóz jeszcze jedną taką świetlówkę. Jak? Na forum jest mnóstwo artykułów na ten temat.
- średnio liczy się ok. 0,5 W/l - to wystarczające w warunkach amatorskich przybliżenie.
- 1W/l to w warunkach akwarium słodkowodnego zaproszenie do glonowej katastrofy. Co innego w akwariach morskich - tam się zaczyna od takiej wartości.
- 15W to... 15W. Zawsze i wszędzie.
- Długość światła - a co to takiego? Chyba że chodzi Ci o długość fali świetlnej, a wtedy właśnie ta wartość..."widmo", i "kelwiny" to... dla akwarystów zwykle to samo. Gdyż chodzi o określenie po prostu dominującej barwy światła generowanego przez świetlówkę. Tyle że można to wyrazić w różny sposób i w różnych jednostkach.
- obawiam się, że do akwarium 54l świetlówka 24W ...nie wejdzie. Jest na to po prostu za długa.
- samo poprawienie "jakości" światła nic nie zmieni. Jeżeli jest go za mało, to nawet najlepsza na świecie lampa nic nie da.
- za mało światła sprawia, że rośliny nie rosną. Te "badyle" to zwykle obumarłe pozostałości roślin.
No to co z tym zrobić? po pierwsze, jak już pisałem, dołożyć świetlówkę. Po drugie, skonstruować tzw. bimbrownię i dać roślinom jedzenie - czyli CO2. Po trzecie, i to dopiero jak zrobisz dwa pierwsze, zacząć dawkować nawozy. Ta święta trójca akwarysty rośliniarza pomoże.
To teraz trochę o parametrach. pH 7,1 oznacza że masz delikatnie zasadową i a co za tym idzie, pewnie twardą wodę. Ponieważ masz kamienie i piasek, stawiam że to tylko one wpływają na takie wartości pH i woda w kranie jest bliższa pH 6,5 oraz bardziej miękka. Jeżeli pH będzie z czasem rosło, będziesz również tego pewien. Nie przejmuj się, dla ryb które posiadasz nie ma to znaczenia i nie próbuj przy tym nic kręcić. Mętność - to parametr technologiczny, dla nas nieistotny. Jeżeli woda jest zbyt mętna zobaczysz to gołym okiem, jeżeli jest czysta... to tez zobaczysz

. A azotany rzędu 18 to najlepszy dla akwarystów poziom - nie za dużo dla ryb i nie za mało dla roślin.
P.S. ten osad na kamieniach i roślinach to rzeczywiście mogą być okrzemki. Zwiększenie ilości światła spowoduje ich zniknięcie.