Strona 1 z 1

Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-04, 22:56
autor: Pielgrzym
Witam.
Z racji przyszłego startu zbiornika zacząłem mocno zastanawiać nad jego typem (tanga, malawi etc ) i przyszłą obsadą. Oczywiście przede wszystkim pod uwagę biorę aktualne parametry wody podane przez moją stacje wodociągową.

Oto one :

Jon Amonowy : <0,06 mg/l
Azotany : 10,6 mg/l
Chlor : 0,21 mg/l
Chlorki : 20,8 mg/l
Magnez : 11,9 mg/l
pH : 7,3
Siarczany : 36,1 mg/l
Twardość Ogólna : 350 mg CaCO3/l // 20 DH*
Żelazo ogólne : 53


Oczywiście parametry te bezpośrednio z kranu będą delikatnie inne, a po zalaniu i 3 tygodniowej adaptacji zbiornika zmienią się zauważalnie ( na lepsze mam nadzieję ), ale... no właśnie "ale.
Mimo wszystko chciał bym was prosić o radę :
Na jaki typ zbiornika i obsadę zdecydować się, mając do dyspozycji takie a nie inne parametry wody kranowej ?
Od początku jestem twardo zdecydowany na AZJĘ i okolice Borneo/Sumatry. Jednakże mam obawy czy w takich warunkach jest sens hodować rybki takie jak brzanki sumatrzańskie, grubowargi syjamskie czy bocje...
Dlatego też biorę pod uwagę zupełnie inny kierunek np. Afrykę.
Pomożecie ?

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-04, 23:04
autor: SooB3k
Parametry wody mozesz zawsze zmienic, dodajac co nie co jakies preparaty cos z roslin albo przepuscic wode przez filrt RO albo zmienic przez dobry filrt w akwarium.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 07:21
autor: marthinez
Woda nie jest taka zła.
Można wybierać w róznych biotopach.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 07:36
autor: Pielgrzym
Preparatów do uzdatniania wody unikam jak ognia. Z doświadczeń moich znajomych akwarystów wynika, że działają słabo, na krótką metę a początkującej osobie, takiej jak ja, zabawa w radykalne zmiany parametrów wody może tylko zaszkodzić.

Filtr odwróconej osmozy nie wchodzi w grę na obecnym etapie. Mam ograniczony budżet i wolę zainwestować w dobry zbiornik, porządną szafkę i oświetlenie. Oczywiście na wszystko przyjdzie czas i filtr zagości u mnie, ale na pewno nie teraz.

Tak jak pisałem, podczas dojrzewania zbiornika parametry na pewno ulegną jakiejś zmianie, ale nie w tym rzecz. A przynajmniej tak myślę...
Dla mnie jako początkującego akwarysty ( chociaż jest to za dużo powiedziane, bo akwarystą może się nazwę za jakieś 2 lata jak zdobędę doświadczenie ) bardzo ważna jest woda jaką dysponuję u podstawy. A nie jest ona za fajna, jak to w Lublinie.

Zastanawia mnie fakt jak bardzo mogą się zmienić podane przeze mnie parametry wody po dojrzewaniu zbiornika. Oraz to aby późniejsze podmiany jedynie odstanej wody nie wpływały radykalnie negatywnie na zbiornik

Dlatego też, chcą uniknąć pewnych problemów chciałbym abyście doradzili mi, w jaki biotop weszlibyście mając do dyspozycji taką kranówę.

EDIT://
Tak długo pisałem posta, że nie zauważyłem jednej wypowiedzi.
Dziękuję kolego #marthinez za opinię.


Ps. Np. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Kranówa jest z kolei twarda i zasadowa, więc czy jest sens męczyć te rybki w takiej wodzie ?

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 08:40
autor: maol
Masz całkiem sensowne parametry pod Tangę i Malawi.

P.S. One nie zmienią się na lepsze. Woda w akwarium będzie się jeszcze utwardzać i alkaizować.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 12:48
autor: SooB3k
Sa tez naturalne sposoby zmieniania parametrow.

Jest 1 sposob by sie przekonac jak sie zmienia parametry w zbiorniku, wystartuj bez zrob test i po 2 tyg znow zrob test.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 13:43
autor: maol
Nie ma takich naturalnych sposobów. A może inaczej - są, ale zmiany wywoływane nimi są albo naprawdę niewielkie, albo bardzo krótkotrwałe i niestabilne. Nie da rady w żaden znany mi sposób naturalny zmienić np. pH z 7,3 na 6,0, stabilnie i trwale. Jedyna sensowna metoda to filtr RO.

P.S. przykład brzanki preferującej wodę o pH 6,5-7 jest bardzo ciekawy. Czy to znaczy że nie można jej trzymać w wodzie o pH 7,3? Jak najbardziej... można. Zakres pH 6,5-7 to określenie wody o neutralnym, obojętnym odczynie. Te 0,3 to naprawdę niewielka różnica w kierunku zasadowości, wręcz w granicach błędu pomiarowego. I żadna ryba tego nie zauważy. A jedyne co jest naprawdę groźne, to NAGŁE wpuszczenie ryb do wody o znacznej różnicy pH (powiedzmy ponad 1). Poza tym, młodzi stażem akwaryści najczęściej popełniają ten sam błąd - chcą na siłę dopasować wodę do ryb, i chcą to zrobić idealnie. To błędna droga, przy tak małych różnicach nie ma nawet co próbować.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-05, 16:34
autor: marthinez
maol pisze:Masz całkiem sensowne parametry pod Tangę i Malawi
Zwłaszcza wysokie azotany na starcie. :]

Pielgrzym, czy wiesz, ze w całej Polsce nie ma wody w kranie która miała by pH ponizej 7. A zobacz ilu jest akwarystów hodujących wspomniane Brzanki.

Dobierz biotop, który Ci odpowiada. Przestań na siłe dobierać ryby do wody o czym pisał maol wyzej.
20dGh to sporo, ale nie na tyle, by szkodzić rybom, chyba, ze to będą Paletki.

Re: Parametry wody kranowej a przyszła obsada.

: 2011-08-07, 00:31
autor: Plewek01
marthinez pisze:m, chyba, ze to będą Paletki.
A i te można dostać przyzwyczajone do naszej kranówy...