kbtor pisze:Agnieszka, zagubiłem się w Twoim poście :wstyd:
Może powoli i w punktach.
1 Wielkość akwarium i od kiedy funkcjonuje.
2 Jaki filtr, jak często czyścisz i jak go czyścisz.
3 Jak dbasz o akwarium, jak często robisz podmiany i tym podobne.
4 Oświetlenie bezwzględnie powinno chodzić przez kilkanaście godzin na dobę. Problem nagrzewania wody to standard w małych akwariach. Napisz jakie to oświetlenie. Kombinacje z czasem oświetlenia mogą zakłócić rytm dobowy ryb i powodować stres.
5 Czym karmisz.
6 Czy stosujesz jakieś środki chemiczne? Nawozy, uzdatniacze itp.
7 Obecna obsada
8 Jakie masz rośliny.
9 Czy w akwarium masz korzenie.
10 Czy wiesz że z wiekiem glonojady zmieniają dietę na warzywno mięsną. Glony są wtedy tylko dodatkiem. Jeśli nie karmisz odpowiednio zbrojników to one głodują.
11 Czy stosujesz kwarantanne.
Jeśli jeszcze masz do powiedzenia jakieś szczegóły to napisz.
ok, sorry, ja tez pisze nieskladnie .. jestem zmeczona i chora... odpowiadam kolejno
1. 60l od ok 10 dni, wczesniej male akwarium 20l przez okolo 3-4 tygodnie, w ktorym wszystko bylo w porzadku, obsada nie zmieniana
2. filtr AQUAEL do 60l (pani w sklepie dala... gdzies mam opakowanie ale za choelre nie moge wlasnie teraz znalezc)
3. w tym akwa nic jeszcze nie robilam, bo krotko stoi...
4. oswietlenie to standardowa swietlowka w pokrywie - kupiona nowa, fabryczna. chodzi ok 10h dziennie.
5. platki tropical supervit 8mix, platki tropical (mysle ze to podobne jest, tylko opakowanie ma inne, wersja dla dzieci 'hobby mix'), no i teraz tetrawatermix tabletki
6. nic doadtkowego nie wlewam
7. 3 molinezje. glonojad zdechl, albinosa nie znalazlam. i 2 slimaki ktore przestaly wylazic ze skorup.... :dontgetit:
8. szczerze to nie wiem... jedna taka mocno rozkrzaczona jak choinka, druga ma platki, jasnozielona, moge zrobic zdjecia ale nie wiem czy wyjda. prosilam pana w sklepie podajac obsade i objetosc, zeby dal mi cos co bedzie sie nadawalo...
9. nie. mam skorupe kokosa z wycietymi otworami. chcialam wlozyc patyk z morza, ale nie wiem czy nie zaszkodzi?
10. wiem, doczytalam, ale te glonojady byly naprawde male... mialy 2-3cm. musialy jesc juz cos innego niz ten pokarm? czy mozliwe ze to akwarium bylo hmm za czyste?
11. nie. do tej pory to wygladalo tak - na samym poczatku rybki 3 molinezje plus glonojad dostalam od kolezanki z jej akwarium. to umiescilam w akwarium 20l (rybki malutkie, wiem ze akwarium male, ale to bylo tylko na probe). wszystko ladnie gralo. dokupilam albinosa. wszystko gralo. przenioslam ryby do 60l. glonojadl zdechl, drugi sie zdematerializowal. dokupilam glonojada i tabletki do karmienia. glonojadzdechl.
i teraz to ja juz nie wiem co. nie krzyczcie mocno jak mocno napsulam...
aha, glonojad to nie byl zbrojnik ten ktory rosnie taki wielki. to bylo mniejsze.
aha, obserwacje wlasne - i nowy glonojad, i molinezje plywaly b czesto wysoko przy samym filtrze (a ja dostawalam zawalu bo myslalam ze nie zyja). jak wlaczone jest swiatlo to czasami molinezje jak zwariowane plywaja w gore i w dol. swiatlo je razi? mozliwe?