wiesz co?
ja mialam ale krewecie i wygladaja jak...male krewecie...
sluchaj to co opisujesz ja mialam raz
jak mialam kraba i kupilam mu rybki dojedzenia
wszystko za jednym zamachem
dwa dni pozniej wlasnie jakies biale paskudztwa lazily mi po akwa
ogladalam rybki i kraba podobno to byly jakies pasozyty
u mnie to bla kwestia wymienienia wody i kwarantanny z odrobiną nadmanganianu potasu
POSZUKAM ZARAZ MOZE COS GDZIES WPADNIE O TYCH DZIADOSTWACH
[ Dodano: 2007-11-01, 22:25 ]
Nie wiem co masz w tym akwa jaka obsadę
podam parę linkow moze cos z tego ci pomoże
http://www.akwarystyka.com.pl/archive/i ... 31973.html
http://www.akwarystyka.com.pl/archive/i ... 29727.html
TO ZNALAZLAM WK KOMPEDIUM AKWARYSTYCZNYM
CHOROBA: PASOŻYTUJĄCE ROBAKI I SKORUPIAKI
PRZYCZYNA: Pasożytujące robaki np. Dactylogyrus, Gyrodactylus, lub skorupiaki np. Lernaea lub Splewka (wesz rybia).
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Często atakują rybki karpiowate; mogą przedostać się do akwarium wraz z pokarmem pobranym ze stawów rybnych.
PRZEBIEG: Większość pasożytów bytuje w warstwie śluzu pokrywającej skórę, skrzela i oczy rybek, żywiąc się nabłonkiem i krwią rybki; inne wnikają w tkanki żywiąc się płynami ustrojowymi.
Lernaea zakotwicza się w ciele rybki, na zewnątrz pozostają dwa worki z jajami; splewka, przenosząca się przez kontakt bezpośredni z zarażoną rybą, zakotwicza się w naskórku za pomocą przyssawek. Żyje przyczepiona do żywiciela i opuszcza go jedynie na czas rozrodu. W małych akwariach często zmienia żywiciela, zarażając kolejne ryby. Na spodniej stronie jej spłaszczonego ciała znajdują się dwie przyssawki, którymi przyczepia się do rybki, żywiąc się wyssaną z niej krwią.
SKUTKI: Pasożyty powodują nadmierne wydzielanie śluzu, poważne problemy z oddychaniem i silne osłabienie rybki-żywiciela, która może paść w skutek uduszenia lub zatrucia toksynami. Rybka staje się podatna na inne choroby czy zatrucia. Lernaea po odpadnięciu może pozostawiać wrzody. Splewka natomiast ze względu na to, że potrafi pasożytować na wszystkich gatunkach ryb, sieje spustoszenie w akwariach.
OBJAWY: Rybki mają ruchy chwiejne, są niespokojne, mogą się ocierać o różne przedmioty. W wypadku robaków pasożytujących na skrzelach oddychają z trudnością, często tuż pod powierzchnią wody, a pokrywy skrzelowe są szeroko rozchylone. Pod lupą można zobaczyć białawe przywry długości do 1 mm przyczepione do listków skrzelowych, czasem powodujące narośla na skrzelach.
Na skórze można zauważyć podbiegłe krwią, nieregularne punkty, często wywołane stanami zapalnymi w miejscach przyczepu. Pod lupą widoczne są pasożyty, np. białawo-zielone nitki zwisające ze skóry ryby -> lernaea, lub okrągławe punkty średnicy ok. 5 mm -> splewka.
LECZENIE: W przypadku większych, dorosłych pasożytów skórnych (np. splewka, lernaea) leczenie rozpoczynamy od ręcznego usunięcia robaków/ skorupiaków: wyjmujemy zainfekowane rybki ze zbiornika na czas do 2 min, kładziemy na mokrym materiale. Pasożyty usuwa się za pomocą pęsety. Ranki należy zdezynfekować za pomocą patyczka z watką (można do tego celu użyć jodyny). Przy splewce zaleca się posmarować rany zadane przez pasożyta cienką warstwą białej wazeliny. Następnie rybki przenosimy do osobnego zbiornika z dodatkiem odkażalnika (akryflawina, trypaflawin), w celu zapobiegnięcia ewentualnej infekcji bakteryjnej czy pleśniawki. W przypadku splewki należy wszystkie ryby przenieść do zbiornika leczniczego, a w ogólnym baniaku zastosować środek przeciw splewkom.
W przypadku Dactylogyrus zwalczanie jest dwustopniowe, ze względu na tworzone przez niego jaja, które są odporne na leki. Przenosimy całą obsadę do osobnego zbiornika i tam poddajemy kąpieli krótkotrwałej w r-rze formaliny 40% 30 cm3 /100L czas kąpieli 35 minut, powtarzamy co tydzień przez ok. 3 tygodnie. Można zastosować również gotowy preparat Capifos zgodnie z zaleceniami producenta.
Chemiczne metody leczenia stosujemy przeciwko niewidocznym larwom robaków, oraz tym, którym inaczej „do tyłka się dobrać nie da”. Teraz mamy do wyboru:
Kąpiele krótkotrwałe w r-rze:
- soli akwarystycznej: 10-15g /1L czas kąpieli ok. 20 min
- nadmanganianu potasu: 1g /10L czas kąpieli ok. 5 min, lub 1g /100L ok. 30 min
Po kąpieli krótkotrwałej, podobnie jak po zabiegach mechanicznych przenosimy rybki od innego zbiornika, zapewniając im optymalne warunki, uprzednio odkażając go w celu zabezpieczenia ran przez zakażeniami bakteryjnymi.
Główny zbiornik należy odkazić jednorazowo za pomocą r-ru soli akwarystycznej, rivanolu, wody utlenionej lub chloraminy.
UWAGI DODATKOWE: Większość robaków przechodzi cały cykl przeobrażeń, w niektórych jego fazach są one odporne na działanie substancji chemicznych (czyli w naszym przypadku leków). Dlatego też zaleca się zastosowanie całej kuracji minimum dwukrotnie.
SZUKAM DALEJ