www.nowyswiat.info

Neon czerwony bąbel z robakiem?

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

duchyo
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-12, 16:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Warszawa

Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: duchyo » 2013-01-08, 22:04

Witam:
120l, 26C, podmiana raz na tydzień ok 15l wody.
3x skalar
7x molinezja
5x kirysek
1x glonojad
2x kakadu
2x pielęgniczka motylowa
5x neon czerwony

2 neony mają problem z opuchlizną, jeden ma napuchnięte oko, drugi bąbel na dolnej części pyska, molinezja balonowa - zaćmione oczy. Samo nie ustąpiło po podmianach, opuchlizna rosła.

Zastosowałem izolatkę i kąpiele 15- 30 minutowe w SERA Baktopur raz na kilka dni przez 2 tyg. W efekcie po pierwszym podaniu leku oczy molinezji wróciły do normy, a neony z upływem czasu tez wydobrzały.

Po powrocie do akwa w ciągu doby wszystko powróciło, a u neona w bąblu pojawił się jakby biały nitkowaty robak. Wszystkie ryby przyjmują pokarm i zachowują się naturalnie.

Proszę o rade i pomoc w identyfikacji. Czy izolować, czy wogle leczyć, czy zająć sie tylko neonami z obrzękiem czy całym akwa.

Obrazek

Joa
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-02-20, 18:27
Pojemność akwarium: 200
Imię: Joanna
Nazwisko: WD
Lokalizacja: Haga

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: Joa » 2013-02-22, 13:35

Witam,
Niestety mam to samo, a jak do tej pory nikt nie udzielil odpowiedzi w tym temacie- w kazdym razie jeden z moich neonow wydobrzal i robal odpadl. Niestety juz 2 nastepne maja te robaki. Stosuje kwarantanne dla zarazonych i dodaje preparatu z zielenia malachitowa (sklad mozesz znalezc w moim poscie powyzej o robakach u neonow). Nie wiem, czy bedzie to skuteczne, ale zobaczymy... Mozesz napisac, jak tam Twoj neonek? Jesli bede wiedziala cos wiecej, to dam znac.
Pozdrawiam
Joanna

krasnal

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: krasnal » 2013-02-22, 15:56

Joa pisze:dodaje preparatu z zielenia malachitowa
U innej ryby zastosowałem "Świetlik" w saszetkach
Do nabycia w aptece - wiesza się niedaleko wylotu wody z filtra
Mojej pomogło na długo

duchyo
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-12, 16:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: duchyo » 2013-02-22, 17:45

Niestety, ale to ze robak opuścił bąbel jest dość niepokojące, bał bym się o infekcję u innych ryb. Ja po wielu próbach nieskutecznego leczenia i konsultacjach z akwarystami zdecydowałem się uśpić obydwie ryby właśnie po to by pasożyt nie przedostał się do podłoża i nie namnażał. Po ok 2 miesiącach od uśpienia ryb nie zaobserwowałem rozprzestrzeniania się pasożyta. Nie jestem ekspertem ale wg mnie ryzyko jest dość duże. Molinezja balonowa o której była mowa w moim poście też nie przejawia oznak choroby ale mogło to być coś innego w tym samym czasie.

pozdrawiam i powodzenia!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: Jarus » 2013-02-22, 19:59

Mam pytanko - czy u Was te pryszcze na neonach wyglądały tak:


Obrazek

LUB

Obrazek
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

duchyo
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-12, 16:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: duchyo » 2013-02-23, 13:53

To wygląda(choć nie na pewno) na infekcję bakteryjną, miałem tak raz ze skalarem parę miesięcy temu.
tu jest opis przebiegu choroby - niestety efekt nie satysfakcjonuje.
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=34022

Jeśli to jest jedna ryba, ja bym ją odizolował, podleczył lekiem sera baktopur i obserwował, jeśli nie masz możliwości na osobny zbiornik to np. kup wodę 5l i odetnij górę, zastosuj kąpiele krótkotrwale. Mój skalar nie zarażał innych ryb i to jedyne co mnie cieszyło w tym przypadku.

Tu masz inny przykład podobnych objawów:

http://dyskowce.info/leczenie/sera-bakt ... oforte-s)/

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-02-23, 13:56

Jarus miałem to samo. Nie wiem od czego, mam wrażenie ze od zbyt duże stężenie nawozów bo częste podmiany (2x w tygodniu po 30l) i po 14 dniach to dziadostwo poznikało lecz w miejscu tych kropek pozostała tak jak by rozciągnięta ,,skórka" rybki. Powoli, powoli ale wszytsko wraca do normy. Znikło samo, bez żadnych leków.
Aaa i dodam, że u mnie żadna ryba dodatkowo nie została zarażona.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Neon czerwony bąbel z robakiem?

Post autor: Jarus » 2013-02-23, 17:09

Sęk w tym że u mnie to nie przechodzi w żaden inny stan. Znika i pojawia się na którymś z neonów co kilkanaście tygodni.
Parametry wody w normie (regularnie kontrolowane). Nawożenie to samo. Podmiany regularne.
Poza tym zauważyłem że niektóre Neony mają problemy z utrzymaniem poziomu. Ogon ucieka im do góry.
Czytałem ja jakimś forum że może to być pasożyt. Sprawa dotyczy TYLKO neonów - inne ryby nie chorują.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

ODPOWIEDZ