darmowy program do podpisu elektronicznego

Swiatlo w pokrywie juwel 60

Moderator: ModTeam

dzynek
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2007-02-03, 02:06
Pojemność akwarium: 56
Imię: Piotr
Lokalizacja: dublin

Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: dzynek » 2007-03-26, 22:06

Ma ktos moze jakis pomysl jak przerobic pokrywe w juwel 60 na 2 swietlowki? Myslalem,ze taka solidna firma jakos poradzi sobie z oswietleniem,a tu d...
Akwa swietne,szczegolnie zabudowany filtr i grzalka,ale swiatlo porazka-nie dosc,ze 15W,to jeszcze tyl akwa kompletnie nie doswietlony.Rosliny stoja mimo co2 i nawozu.
Czekam na pomysly.Dla autora najlepszego: Baton :mrgreen:
Nie ma glupich pytan,sa tylko glupi ludzie

5x inesa
3x neon czerwony
3x kirysek
Mrs Gupik & Mr Gupik
Zbrojnik (przejsciowo)
3 x ampularia
N x swiderek
N x krewetka Red cherry
N x Rainbow
kilka amano
krab
Kupa mchu i troche roslin :)

gowomb
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 2007-01-12, 10:33
Pojemność akwarium: 180
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: gowomb » 2007-03-27, 13:55

jakieś wymiary by się przydały bo nie sądze żeby każdy z forumowiczów wiedział jak ta pokrywa dokładnie wygląda, i fajnie było by wiedzieć ile jakiej mocy świetlówkę chcesz dołożyć bo jak nie dużo Ci brakuje to można świetlówkami energooszczędnymi albo zobacz jaki patencik znalazłem na allegro
http://www.allegro.pl/item176583526_bea ... 2v_8w.html
tyle że ma tylko 8W ale raczej wodoszczelna



Fajny masz podpis "nie ma głupich pytań" więc pozwól że zapytam

>>czy jeżeli stanę nogami na torach a rękami złapię przewodów elektrycznych to czy pojadę tak jak tramwaj??? :lol: pozdrawiam

dzynek
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2007-02-03, 02:06
Pojemność akwarium: 56
Imię: Piotr
Lokalizacja: dublin

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: dzynek » 2007-03-27, 18:07

No wiec nie podalem wymiarow,tylko model,bo jest to typowa obudowa juwela,wiec jesli ktos mial z nia doczynienia to wie.Pusta pokrywe 60x30 to bym wiedzial jak zabudowac.Juwel ma glupio zamontowane pudlo z elektronika,tak ze zaslania swiatlo na tyl akwa. Wolalbym sie dowiedziec jak to bezpiecznie rozebrac zeby sie nie rozlecialo. Potrzebuje tam wcisnac jeszcze minimum jakies 15-20W.
Nawet znalazlem taki zestaw na 2 swietlowki z elektronika na zewnatrz,ale nie wiem czy jest sens rozwalac cala obudowe.

A co do Twojego ostatniego pytania,to wydaje mi sie ono retoryczne. Jako kolejne potwierdza moja teorie :mrgreen:
Pozdrawiam
Nie ma glupich pytan,sa tylko glupi ludzie

5x inesa
3x neon czerwony
3x kirysek
Mrs Gupik & Mr Gupik
Zbrojnik (przejsciowo)
3 x ampularia
N x swiderek
N x krewetka Red cherry
N x Rainbow
kilka amano
krab
Kupa mchu i troche roslin :)

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-28, 10:03

Heh wiekszośc seryjnie produkowanych pokryw ma za mało świetlówek i nic na to nie poradzisz.Co do mocy świetlówki,długośc pokrywy pozwoli jedynie na włozenie do niej 15w świetlówki.Co do przeróbki oto czego potrzebujesz:
Oprawki bryzgoszczelne (do kupienia w dobrych sklepach zoo i hurtowniach elektrycznych)
Statecznik (indukcyjny jesli chcesz zaoszczedzic gotówke,elektroniczny jesli chcesz wydłuzyc życie świetlówki i wyeliminować jej miganie przy zapalaniu)
Starter
2m kabla
kabel z włacznikiem (lub podpiąc pod stary włacznik).
Co do przeróbki tu masz to bardzo przystepnie opisane:
http://www.anilorak.toya.net.pl/
Miejsce na Twoja reklame

dzynek
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2007-02-03, 02:06
Pojemność akwarium: 56
Imię: Piotr
Lokalizacja: dublin

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: dzynek » 2007-03-28, 15:31

Ladnie Ci wyszla ta przerobka. Tu jest troche wiekszy problem,bo pudlo ze statecznikami znajduje sie przy tylnej krawedzi pokrywy i doskonale kryje swietlowke zaslaniajac swiatlo.Dlatego tez nie ma miejsca na dodatkowa swietlowke z tylu.Moze wstawie potem fotke,to bedzie latwiej. Pokazac.Musze chyba wyciac cale stateczniki i tyle.Widzialem taki fajny zestaw co wszystko mial na zewnatrz,tylko kable szly do swietlowek.Bedzie zabawa,bo to wszytko jest odlew i trzeba ciac.Ehh,ciezkie zycie jak sie nie ma miejsca na duze akwa...
Nie ma glupich pytan,sa tylko glupi ludzie

5x inesa
3x neon czerwony
3x kirysek
Mrs Gupik & Mr Gupik
Zbrojnik (przejsciowo)
3 x ampularia
N x swiderek
N x krewetka Red cherry
N x Rainbow
kilka amano
krab
Kupa mchu i troche roslin :)

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-28, 20:14

Domyślałem sie że trzeba bedzie ciać bo przyjrzałem sie dzisaj podobnej pokrywie(tez juwel tylko akwarium wieksze).Jakby Ci sie reka osmykneła spienione PCV takie z jakiego zrobiona jest pokrywa możesz kupic w Castoramie.Nic wiecej w tym przypadku nie moge poradzic ale jak wkleisz zdjecie to jeszcze pomysle(wzrokowcem jestem ;-) )
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-29, 10:01

Wydaje mi sie , ze latwiej zbudowac nowa pokrywe niz przerabiac tego juwela.
Ale czy u ciebie przerobka jest konieczna???
Sa dwa sposoby zeby zwiekszyc ilosc swiatla w twoim akwarium.
Wymiana samej rury to pierwsze co bym tobie zaproponowal. Sa rury o roznym natezeniu swiatla. Przyklad firmy Hagen: San Glo ma 4200 K ( K- natezenie swiatla w Kelvinach) , Aqua Glo 16000 K wiec prawie cztery razy wiecej. Przy czym spektrum swiatla ostatniej rury stymuluje rozwoj roslin. Podane wyzej rury to tylko jeden przyklad, kazda firma produkuje zwykle rury imitujace swiatlo dzienne a tekze lepsze rury o specjalnym natezeniu swiatla .
Druga sprawa to Reflektory zakladane na rure. Odbijaja one swialo gornej czesci rury w tymkierunku w jaki sobie zyczysz. Mozna dowolnie zmieniac ich nachylenie ... np skierowac strumien swiatla na tylna sciane. Reflektor dodaje ok 50% swiatla
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-29, 10:50

Wymiana samej rury to pierwsze co bym tobie zaproponowal. Sa rury o roznym natezeniu swiatla. Przyklad firmy Hagen: San Glo ma 4200 K ( K- natezenie swiatla w Kelvinach) , Aqua Glo 16000 K wiec prawie cztery razy wiecej. Przy czym spektrum swiatla ostatniej rury stymuluje rozwoj roslin.


Natęzenie światła to jedno,widmo to drugie,a moc swietlówek to trzecie.Moc światła wpływa na szybkośc rozwoju roslin i jest jednak konieczna żeby posiadać piekne rosliny,spektrum światła odpowiada tylko za dostarczenie okreslonego widma swiatła a w przypadku roslin widma swiatła sa bardzo szerokie i prezentowana przez Ciebie świetlówka wcale nie ma takiego dobrego widma swiatła poniewaz tylko widmo światła niebieskiego jest w niej wyzsze niz w standardowych świetlówkach.
Druga sprawa to Reflektory zakladane na rure. Odbijaja one swialo gornej czesci rury w tymkierunku w jaki sobie zyczysz. Mozna dowolnie zmieniac ich nachylenie ... np skierowac strumien swiatla na tylna sciane. Reflektor dodaje ok 50% swiatla
Moment reflektor zwany takze odbłysnikiem nie dodaje światła (widze ze ktos tu wierzy bezgranicznie napisom na pudełkach ;-) ) tylko odbija swiatło uciekające do góry odbiajajac je na tafle wody wiec nie zwieksza mocy ani natęzenia światła tylko wspomaga wykorzystanie pełnej mocy świetlówki( i to nie w 50%).tak wiec bez odpowiedniej mocy świetlówek i tak efekt nie bedzie zadowalajacy.Oczywscie przy wykorzystaniu odbłysników ilosc światła w akwarium podnosi sie nieznacznie(owe odbłysniki mozna bardzo prosto zrobic z lustra).
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-29, 12:03

Bardzo lubie gdy ktos krytykuje moje wypowiedzi, poniewaz moge sie z tego czegos nauczyc.
Jednak w wypadku komentaza jaki napisal "Sin" ... no, nie jestem tym , ktory wierzy opakowaniom, a pisze na podstawie wlasnego wieloletniego doswiadczenia.
Jesli chodzi o rure Aqua Glo, to podalem ten przyklad wlasnie poniewaz ta rura wyroznia sie bardzo charakterystycznym widmem ( i nie widmo swiatla niebieskiego waroznia ta rure od innych (!), te info mam ze strony producenta a takze ze strony "WarenTest" ktora zajmuje sie testowaniam produktow znajdujacych sie na rynku europejskim)
Co do reflektorow( odblysnikow ) to wlasnie napisalem, ze sluza one do odbijania swiatla. Piszac, ze dodaja ok 50% swiatla mialem oczywiscie na mysli zwiekszenie swiatla przez jego odbicie. Wlasnie na zasadzie odbicia lustrzanego mozna skierowac swiatlo ( normalnie skierowane w strone pokrywy ) , w dol akwarium. Reflektor ma trzy scianki, dzieki ktorym odbija swiatlo z bardzo duzej powierzchni rury. Mam na dwoch rurach zalozone odblysniki i widze roznice w zbiorniku , szczegolnie odpowiednie naswietlenie tylnej sciany akwarium uzyskalem wlasnie dzieki odblysnikom. Reflektory zrobione z lustra to dobry pomysl, z tym ze nie ma mozliwosci odpowiedniego ukierunkowania swiatla.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-29, 13:19

Bardzo lubie gdy ktos krytykuje moje wypowiedzi, poniewaz moge sie z tego czegos nauczyc.
Bardzo prawidłowe podejscie do akwarystyki :-)
Jednak w wypadku komentaza jaki napisal "Sin" ... no, nie jestem tym , ktory wierzy opakowaniom, a pisze na podstawie wlasnego wieloletniego doswiadczenia.
Jesli chodzi o rure Aqua Glo, to podalem ten przyklad wlasnie poniewaz ta rura wyroznia sie bardzo charakterystycznym widmem ( i nie widmo swiatla niebieskiego waroznia ta rure od innych (!), te info mam ze strony producenta a takze ze strony "WarenTest" ktora zajmuje sie testowaniam produktow znajdujacych sie na rynku europejskim)
Ja także pisze na podstawie swojego wieloletniego doswiadczenia w akwarystyce ogolnie a takze około 10 letniego doświadczenia z akwariami holenderskimi i typu nature.Co do widma swiatła napisałem tylko ze widma niebieskiego jest w niej wiecej niz w innych świetlówkach.Jakbys kiedys miał mozliwosć polecam sprawdzenie własciwości poszczególnych swietlówek i ich widm metoda Ramanowską, lub w jakims labolatorimu zajmujacym sie fizyka swietlna poniewaz wiekszośc widma tych swietlówek jest dla człowieka niewidzialna. Dalej piszesz ze info masz ze strony producenta czyli dokładnie potwierdzasz to co wczesniej napisałem o pudełkach bo to samo co na pudełku jest takze na stronie producenta co jest chyba oczywiste ;-) Co do "WarenTest" nie moge sie zbyt duzo wyp[owiedziec poniewaz wole ufac opiniom uzytkowników swietlówek a nie "niby obiektywnym ekspertom"...Zreszta jakbys zgłebił troche bardziej temat widm światła w swietlówkach akwarystycznych sam bys sie przekonał ze w wiekszosci nie ma znaczenia czy zastosujesz swietlówke typu daylight czy flora glo poniewaz i tak wiekszośc aspektów prawidłowego wzrozstu roslin to nie samo widmo światła a przedewszystkim jego moc +widmo+natęzenie dokładnie w tej kolejności.
Co do reflektorow( odblysnikow ) to wlasnie napisalem, ze sluza one do odbijania swiatla. Piszac, ze dodaja ok 50% swiatla mialem oczywiscie na mysli zwiekszenie swiatla przez jego odbicie. Wlasnie na zasadzie odbicia lustrzanego mozna skierowac swiatlo ( normalnie skierowane w strone pokrywy ) , w dol akwarium. Reflektor ma trzy scianki, dzieki ktorym odbija swiatlo z bardzo duzej powierzchni rury. Mam na dwoch rurach zalozone odblysniki i widze roznice w zbiorniku , szczegolnie odpowiednie naswietlenie tylnej sciany akwarium uzyskalem wlasnie dzieki odblysnikom. Reflektory zrobione z lustra to dobry pomysl, z tym ze nie ma mozliwosci odpowiedniego ukierunkowania swiatla.
Działanie odbłysnika jest mi znane , zapewniam :-D .Nie napisałem ze odbłysniki nic nie daja,owszem sa przydatne jesli mamy dopasowana odpowiednia moc świetlówek do wielkosci akwarium.choc maja tez swoje minusy jak kumulowanie wiazki światła na kształt stożka,mianowicie swiatło z rury z odbłysnikiem nie rozchodzi sie równomiernie tylko w strone na która ustwaiony jest odbłysnik.Jak zapewne wiesz w akwaraich holenderskich zjawisko raczej niezbyt dobre.stad własnie wzieła sie modernizajca pokryw poprzez dodawanie świetłowek zeby całe akwarium było oswietlone odpowiednia moca.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-29, 16:23

"dzynek" ma problem jak zwiekszyc ilosc oswietlenia w akwarium ok 60 litrow. Nie sadze , zeby zamierzal tworzyc akwarium holenderskie.
chcialem tylko pomoc chlopakowi by tanio i szybko to uzyskac bez potrzeby przerabiania obudowy.
Nie bede dalej polemizowal z Toba "Sin" bo obawiam sie , ze w koncu wejdziesz na poziom astrofizyki, a na ten temat nie mam niestety pojecia.
Jedno zdanie na temat Warentest: to sa naprawde fachowe testy przeznaczone dla zwyklych nabywcow wszelkich towarow od jedzenia po elektronike itd. Korzystam z nich na bierzaco przed zakupem czegos nowego. Moge powiedziec, ze w 95% sprawdzaja sie ich opinie w praktyce. Z twojego komentaza wynika , ze ty bazujesz pewnie na opiniach doktorow fizyki lub cos w tym rodzaju.

Oczywiscie dalej jestem za zmiana rury i zastosowaniem reflektora zamiast niszczenia obudowy.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-29, 19:43

darek pisze:"dzynek" ma problem jak zwiekszyc ilosc oswietlenia w akwarium ok 60 litrow. Nie sadze , zeby zamierzal tworzyc akwarium holenderskie.
ja tez tego tak nie odebrałem bo akwarium holenderskie to nie tylko swiatło ale tez nawozenie,układ roślin i najwazniejsze w nim jest to ze ryby sa dodatkiem do roślin a nie odwrotnie.Wiec napisze inaczej:chesz cieszyc sie ładnymi,szybko rosnacymi roslinami?0,5 W to minimum.
darek pisze:chcialem tylko pomoc chlopakowi by tanio i szybko to uzyskac bez potrzeby przerabiania obudowy.
Nie uzyskasz takiego samego efektu poprzez zmiane świetłowki i dodanie odbłysnika ponieważ moc swietlówki nie zmieni sie przy wymiania rury ani tez przy dodaniu odbłysnika.Pozatem koszt takiej przeróbki nie rózni sie od zestawu nowa świetlówka "specjalistyczna" i firmowy odbłysniki.Zaufaj mi wiem co mówie bo mam sklep i nawet liczac ceny hurtowe róznica wynosi około 15zł na konto odbłysnika a efek duzo mniej zadowalajacy.
darek pisze:Nie bede dalej polemizowal z Toba "Sin" bo obawiam sie , ze w koncu wejdziesz na poziom astrofizyki, a na ten temat nie mam niestety pojecia.
Ja tam z Toba nie polemizowałem po prostu przedstawiłem Ci własne wieloletnie poglady,poparte pogladami naukowymi i moimi własnymi testami.Najprosciej jest powiedziec koniec polemiki kiedy zabraknie argumentów przeciw ;-)
darek pisze:Jedno zdanie na temat Warentest: to sa naprawde fachowe testy przeznaczone dla zwyklych nabywcow wszelkich towarow od jedzenia po elektronike itd. Korzystam z nich na bierzaco przed zakupem czegos nowego. Moge powiedziec, ze w 95% sprawdzaja sie ich opinie w praktyce. Z twojego komentaza wynika , ze ty bazujesz pewnie na opiniach doktorow fizyki lub cos w tym rodzaju.

Oczywiscie dalej jestem za zmiana rury i zastosowaniem reflektora zamiast niszczenia obudowy.
Jak mówie Warentest nie znam to sie i nie wypowiem,ale znam firmy podobny i ich wiarygodnośc jest rózna.Co do doktorów fizyki masz całkowita racje,poniewaz na zyczenie jednego mojego klienta i za zgoda mojego znajomego profesora fizyki asystowałem przy badaniu wydajnosci świetłowek akwarystycznych nie tylko metoda Ramanowska,ale też wieloma innymi których nazw nawet powtórzyc nie potrafię i na wałsne oczy widziałem wyniki.Zresztą postaram sie je tutaj udostepnic (jesli ich własciciel sie zgodzi) żebys nie mówił ze opieranie sie na opini naukowców jest niedobre za to na firmie testujacej wszystko a nie tylko swietłłówki akwarystyczne czyt.niewyspecjalizowanej w interesujacej nas w tej dyskusji dziedzinie.

Czekam na jakies rozsadne kontrargumenty dotyczace mojej dyskusji a nie nabierania wody w usta.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-30, 16:57

Sin pisze:żebys nie mówił ze opieranie sie na opini naukowców jest niedobre za to na firmie testujacej wszystko a nie tylko swietłłówki akwarystyczne czyt.niewyspecjalizowanej w interesujacej nas w tej dyskusji dziedzinie.
Warentest to nie firma lecz instytucja. dziesieciolecia dzialalnosci, naukowcy i laboratoria , ktorych nie jedna uczelnia moglaby pozazdroscic. Fachowcy, fachowcy i jeszcze raz fachowcy.
Jezeli chodzi o badania przy ktorych byles to tylko pozazdroscic. Wiem , ze w laboratorium mozna roznymi metodami zbadac natezenie swiatla, widmo i inne wlasciwosci fizyczne swiatla. Tylko czy tymi metodami mozna sprawdzic wplyw konkretnej rury na rozwoj roslin? Raczej nie. To tak jak z nawozami, rodzajem ziemi itp: badania takie trwaja miesiacami a nawet latami. Wiele praktycznych prob, doswiadczen z roslinami itd. Dobrych wynikow nie mozna uzyskac w kilka dni w laboratorium.

Poza tym w Juwel tez pracuja fachowcy i dziwi mnie , ze sprzedawca sprzetu akwarystycznego krytykuje produkt jednej z przodujacych na tym rynku firm.
Jako sprzedawca powinienes wiedziec , ze na te pokrywe jest min. 2 lata gwarancji, ktora traci sie przerabiajac ja w jakikolwiek sposob.
Sin pisze:Wiec napisze inaczej:chesz cieszyc sie ładnymi,szybko rosnacymi roslinami?0,5 W to minimum.
postaram sie uzupelnic te regule.
0,5W na jeden litr w akwariach od 50 cm wysokosci.
dla zbiornikow 35-40 cm wysokosci przelicza sie 1W na 3 cm dlugosci zbiornika.
Akwarium o jakim jest mowa ma ok 30 cm wysokosci wiec jeszcze ponizej ten normy.
Rura 15W w akwarium o glebokosci 35-40 cm wystarcza zgodnie z ta regula na 45 cm dlugosci zbiornika. W akwarium plytszym wystarcza smialo ( 30 cm minus zwir ) na 60 cm dlugosci.
Mysle , ze Juwel ma troche pojecia i wie co robi.

Reflektor + zachowania gwarancji, lub przerobka obudowy i utrata gwarancji.
Do tego jeszcze przynajmniej 12 godzin oswietlenia dziennie i raz na rok wymiana rury na nowa. Wiecej nie potrzeba roslinkom jazeli chodzi o oswietlenie.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-30, 20:16

darek pisze: Warentest to nie firma lecz instytucja. dziesieciolecia dzialalnosci, naukowcy i laboratoria , ktorych nie jedna uczelnia moglaby pozazdroscic. Fachowcy, fachowcy i jeszcze raz fachowcy.
Jezeli chodzi o badania przy ktorych byles to tylko pozazdroscic. Wiem , ze w laboratorium mozna roznymi metodami zbadac natezenie swiatla, widmo i inne wlasciwosci fizyczne swiatla. Tylko czy tymi metodami mozna sprawdzic wplyw konkretnej rury na rozwoj roslin? Raczej nie. To tak jak z nawozami, rodzajem ziemi itp: badania takie trwaja miesiacami a nawet latami. Wiele praktycznych prob, doswiadczen z roslinami itd. Dobrych wynikow nie mozna uzyskac w kilka dni w laboratorium.
Zgadzam sie ale jak sam pisałes specjalizuja sie w bardzo szerokiej gamie produktów wiec ciezko mowic tutaj o dokładnosci testów przeprowadzanych w szerokiej gamie produktów a tylko w akwarystyce.Gdzies miałem testy pana Amano ale kured nie wiem czy w moim bałaganie na dysku je znajde.Co do wyniku badan labolatoryjnych zgadzam sie ze badania takie trwaja lata ale majac pojecie o widmie swiatła potrzebnym do wzroztu roslin i testy labolatoryjne swietlowek mozna sobie pewne zdanie o tym wyrobić.Bo jesli róznice w widmie nie sa znaczace,a róznica cen jest znaczaca np miedzy daylight a flora glo to jednak chyba bardziej opłaca sie kupic świetłowke daylight.osobnym aspektem sprawy jest wzrost glonów przy za duzym dawkowaniu widma niebieskiego.
darek pisze:Poza tym w Juwel tez pracuja fachowcy i dziwi mnie , ze sprzedawca sprzetu akwarystycznego krytykuje produkt jednej z przodujacych na tym rynku firm.
Jako sprzedawca powinienes wiedziec , ze na te pokrywe jest min. 2 lata gwarancji, ktora traci sie przerabiajac ja w jakikolwiek sposob.
Moment ja go nie krytykuje,zalezy czego oczekuje sie od akwarium.jesli posadzi sie jakies mało wymagajace rosliny to owszem oswietlenie takie wystarczy tylko ze nawet te mało wymagajace rosliny beda rosły wolno.Pozatem oprócz bycia sprzedawcą jestem takze hodowca i hobbysta ;-) tak gwarancje sie traci,ale przy umiejetnej przeróbce niema prawa sie nic stac.Wystarcza dobre checi,troche czasu i odrobina zorientowania w temacie.
darek pisze:postaram sie uzupelnic te regule.
0,5W na jeden litr w akwariach od 50 cm wysokosci.
dla zbiornikow 35-40 cm wysokosci przelicza sie 1W na 3 cm dlugosci zbiornika.
Akwarium o jakim jest mowa ma ok 30 cm wysokosci wiec jeszcze ponizej ten normy.
Rura 15W w akwarium o glebokosci 35-40 cm wystarcza zgodnie z ta regula na 45 cm dlugosci zbiornika. W akwarium plytszym wystarcza smialo ( 30 cm minus zwir ) na 60 cm dlugosci.
Mysle , ze Juwel ma troche pojecia i wie co robi.

Reflektor + zachowania gwarancji, lub przerobka obudowy i utrata gwarancji.
Do tego jeszcze przynajmniej 12 godzin oswietlenia dziennie i raz na rok wymiana rury na nowa. Wiecej nie potrzeba roslinkom jazeli chodzi o oswietlenie.

Nie zgadzam się, owo nieszczesne poł wata jest zawsze konieczne,bo swiatło w akwarium nie rozchodzi sie tylko w doł,zreszta woda je załamuje.ta reguła tyczy sie kazdego zbiornika i nic tego nie zmieni,poniewaz jak juz pisałem wiele razy liczy sie moc a jedna swietłowka nie ma jej tyle zeby zapewnic roslinom odpowiednie zapotrzebowanie swiatła.nawet jedna rura+odbłysnik.Tej zasady nie da sie ominąc.Fotosynteza u roslin to proces konieczny i nie ma co tu sie zastanawiać czy długośc akwarium i jego wysokosc jest odpowiednia jak 0,5w na litr to minimum dla prawidłowej fotosyntezy a nie spowolnionej.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-30, 20:50

Sin pisze:Nie zgadzam się, owo nieszczesne poł wata jest zawsze konieczne,bo swiatło w akwarium nie rozchodzi sie tylko w doł
widze, ze w koncu zrozumialec do czego potrzebny jest odblysnik.
Przakladem moze byc refletor samochodowy cza tez reflektor zwyklej latarki, ktore sluza tak jak odblysnik w akwarium wlasnie do kierunkowania swiatla. Jesli jezdzisz samochodem to wiesz o czym mowa. Rozproszenie swiatla i jego kierunkowanie to tez nalezy do fizyki.
Sin pisze:i nie ma co tu sie zastanawiać czy długośc akwarium i jego wysokosc jest odpowiednia
w innym temacie zarzucasz mi wymyslanie argumentow, zeby ladnie wygladalo, a te reguly zwiazane z wysokoscia akwarium wyciagnalem z moich ksiazek oraz takze z netu.
Momentami wydaje mi sie, ze krytykujesz , zeby krytykowac
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Zablokowany