160l kamienne tarasy

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

jek
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-05, 18:39
Pojemność akwarium: 160
Imię: Jacek
Lokalizacja: Biała Podlaska

160l kamienne tarasy

Post autor: jek » 2010-02-08, 20:00

Akwarium mam 12 lat.Po 6 latach zaniedbałem regularnych podmian i pojawił się glon.Walcząc z nim chemią zniszczyłem rośliny a glony pozostały.Teraz podejmuję ostateczną walkę (częste podmiany i mniej światła) jeżeli to nie pomoże to już tyko restart zostanie.Coś wyczytałem na forum o zielonej herbacie czy to coś da na krasnorosty?
Trochę danych:
zbiornik 100x50x36
temp.26
żwir 5-10mm
oświetlenie 2x30W TL-D 765 było 12-14godz teraz 10godz jest
filtr tetra ex 700
woda
NO3- 100-jeszcze z rzadkimi podmianami, zobaczę jak będzie po miesiącu podmian 1/3 co tydzień
NO2-O
GH-16
KH-6
pH-7.2
CL-0.7
rybki:
zbrojnik-chciałbym jeszcze jednego ale czy nie będzie konfliktu?
pangasius sutchi- chętnie oddam w dobre ręce bo troszkę za duży urósł
kirysek-w planach małe stadko
kiryśnik
jeszcze jeden sum ale zapomniałem nazwy jest widoczny na środku akwarium, jak on sie zwie?
szczupieńczyk pręgowany-jeszcze jeden w planach
skalar-jeszcze parę w planach
Rośliny planuję odbudować tylko zastanawiam się gdzie je posadzić bo nie bardzo chcę likwidować te tarasy kamienne.Lubie obserwować te sumy jak pływają w jaskiniach.Wcześniej rośliny rosły na tych dwóch dużych tarasach po bokach był na nich żwirek i sobie nie źle nawet radziły nie było tych mniejszych kamieni ale jak roślin brakło to dokładałem kolejne pietra żeby nie było tak pusto.
Uwagi i sugestie bardzo wskazane bo jakoś koncepcji nie mam.

Obrazek

Jac0b
Stały bywalec
Posty: 256
Rejestracja: 2008-04-04, 20:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Jakub
Lokalizacja: Koszęcin
Kontakt:

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: Jac0b » 2010-02-08, 20:22

Pierwsze co mi przyszło na myśl to... malawi... ale nie potrafiłem dostrzec kolorowych rybek z tego jeziora...


No to Wielkook rzeczywiście... urósł... W ostateczności to zwykła panga więc możesz ją zjeść na patelni z masełkiem + czosnek... :D Wybacz mi ^^ Odkąd wyczytałem, że kilka gatunków ryb akwariowych jest normalnie spożywanych przez ludzi to ciągle mam ochotę takiej spróbować.

Nie myślałeś o przekwalifikowaniu akwarium na biotop malawi? W sumie, masz smykałkę to robienia konstrukcji z kamieni... A pyszczaki i szczelinowce uwielbiają kryjówki... Ponad to są kolorowe i przyciągają wzrok...





Ps. Fototapeta... Wiesz co... weź kup normalny brystol albo tło strukturalne... IMHO... Fototapety są daremne. I dolej wody...

jek
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-05, 18:39
Pojemność akwarium: 160
Imię: Jacek
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: jek » 2010-02-08, 20:59

JacOb-musze poważnie przemyślec twoje propozycje.
Wielkook rzeczywiście w końcu na patelni wyląduje tym bardziej że nie musze go nawet łapać bo regularnie przy podmianach wyskakuje z akwarium (bardzo nerwowy).
Fototapeta ma juz 12 latek( wtedy nie było nic innego) ale pewnie niedługo wyleci a wody nie dolewam bo sumy mocno chlapia przy pobieraniu powietrza i woda leci mi po szybie.

Jac0b
Stały bywalec
Posty: 256
Rejestracja: 2008-04-04, 20:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Jakub
Lokalizacja: Koszęcin
Kontakt:

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: Jac0b » 2010-02-08, 21:12

Masz tylko 2 rybki... A wierz mi Malawi to super sprawa jest bo nie musisz się martwić o roślinki. Za to rybki przepiękne ;] Np. Pyszczak Yellow - moje ulubione.

Biały piasek, niebieska tapeta, tarasy z tyłu i kilka kolorowych rybek naprawdę może cieszyć oczy...

Widzisz ja teraz mam LT, ale na pewno zmienię aranżacje na malawi...kiedyś....

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: kbtor » 2010-02-08, 21:23

To na środku pod kamieniem to mi wygląda na jakiegoś giętkozęba.

Obsada fatalna, na ten litraż to nie do przyjęcia. Na skalary to trochę mało, a raczej troszkę za nisko.

Proponuję całkowity restart z mocnym ukierunkowaniem na rośliny. Stwórz im dobre warunki, a później dobierz odpowiednią obsadę.

Pangi likwidują rośliny i w "stadzie" 2 osobników są wyjątkowo płochliwe.

Z glonami będziesz miał problemy, z powodu braku roślin.

Albo pomyśl nad malawi, bo faktycznie wystrój masz pod ten biotop, a obecna obsada, to jakby z d... wzięta :P
Obrazek

jek
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-05, 18:39
Pojemność akwarium: 160
Imię: Jacek
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: jek » 2010-02-08, 21:25

Jakubie troszkę narobiłeś mi smaku na to Malaiwi tylko natura tych ryb do ciągłych przepychanek mi jakoś nie pasuje.Kiedyś miałem kilka małych pielęgnic i powiedziałem sobie nigdy więcej.Ale przemyśle sprawę tylko z dostępnością tych ryb u mnie trochę słabo.Chyba źle podałem wysokość zbiornika jest 50cm chyba na skalary wystarczy?Krzysiek faktycznie to opaczek masz dobre oko mimo że słabo go widać.
Ostatnio zmieniony 2010-02-08, 21:40 przez jek, łącznie zmieniany 1 raz.

Jac0b
Stały bywalec
Posty: 256
Rejestracja: 2008-04-04, 20:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Jakub
Lokalizacja: Koszęcin
Kontakt:

Re: 160l kamienne tarasy

Post autor: Jac0b » 2010-02-08, 21:37

Fakt... Są agresywne... ale nie Yellowki ;] W sumie to są chyba najłagodniejsze pyszczaki jakie znam, a przynajmniej u znajomego nie sprawiały kłopotów... No i udało nam się je rozmnożyć ;] Chociaż myślałem, że to będzie zeberka ;]

Skalar to mimo wszystko ryba stadna, a o ile się nie mylę to na 4 sztuki minimum 200 l.

ODPOWIEDZ