przełącznik oswitlenia

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
baser
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-05-18, 21:34
Pojemność akwarium: 25
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

przełącznik oswitlenia

Post autor: baser » 2007-05-19, 12:53

Prosze o schemat urzadzenie, mianowicie chodzi mi o to ze mam dwa osobne oswietlenia, jedno sterowane automatycznym włacznikiem, i chciałbym aby gdzy sterownik daje prad na jedno oświetlenie drugie sie wyłaczałao, a gdy pierwsze sie wyłaczy (bo sterownik je odłączy) drugie sie właczało. Maja działac zaleznie od siebie, zeba zawsze jedno sie swieciło.I oświetlenia te sa na 230V.

przemko251
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2007-05-13, 13:41
Pojemność akwarium: 84
Lokalizacja: Opatów
Kontakt:

Re: przełącznik oswitlenia

Post autor: przemko251 » 2007-05-20, 00:11

Potrzebujesz wylącznika czasowego który można kupić w marketach albo sklepach elektro wtedy na pierwszym i drugim ustawisz rozbierzne czasy dzialania i będzie ok

Awatar użytkownika
baser
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-05-18, 21:34
Pojemność akwarium: 25
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: przełącznik oswitlenia

Post autor: baser » 2007-05-20, 09:53

włacznik czasowy juz mam. i mam do niego podłączone 1 oświetlenie, a jak podłączyc 2?

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: przełącznik oswitlenia

Post autor: darek » 2007-05-20, 12:09

przemko251 pisze:Potrzebujesz wylącznika czasowego który można kupić w marketach albo sklepach elektro
kolega ma racje, kup za kilka zlotych drugi wylacznik i nastaw taki czas jaki tobie odpowiada.
Do jednego przelacznika mozna rowniez zastosowac stycznik lub przekaznik , zeby uruchamial drugie swiatlo przy wylaczaniu pierwszego. Do tego nalezy jednak miec troche znajomosci z elektotechniki ( budowa ukladu elektrycznego ), a poza tym koszty beda chyba wieksze niz kupno drugiego wylacznika.
PS. sa tez wylaczniki czasowe z dwoma osobno sterowanymi wyjsciami, ale ich koszt jest juz wiekszy
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

ODPOWIEDZ