mało swiatła

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

damian_j
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-03-30, 17:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Poznań

mało swiatła

Post autor: damian_j » 2010-06-12, 12:50

Witam,
Posiadam akwarium 110l i oswietlenie 2x18W żarówka energoszczedna Philips.
Problemem w akwarium jest to że roslinki nie chcą w ogóle rosnąć.W sklepach kupuje te najmniej wymagające typu HYGROPHILA CORYMBOSA lub SAGITTARIA SUBULATA i niestety po tygodniu liscie gniją i odpadają albo w ogóle nie rosna.Jeszcze troche i wydam majątek bo co tydzien muszę nabyc nową roślinke. Czy są roślinki które nie wymagaja mocnego oswietlenia????Chętnie bym takie zakupił bo mocniejszego oswietlenia raczej nie włoże.
Pozdrawiam Damian

Awatar użytkownika
Zbyszek17
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 2008-08-08, 22:42
Pojemność akwarium: 180
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: Zbyszek17 » 2010-06-12, 14:20

damian_j pisze:Problemem w akwarium jest to że roslinki nie chcą w ogóle rosnąć.W sklepach kupuje te najmniej wymagające typu HYGROPHILA CORYMBOSA lub SAGITTARIA SUBULATA i niestety po tygodniu liscie gniją i odpadają albo w ogóle nie rosna
bez przesady, to nie są roślinki które mają najmniejsze wymagania co do oswietlenia / to jeszcze zależy jak kto rozumuje pojęcie mocnego i słabego oświetlenia ..... /
damian_j pisze:Czy są roślinki które nie wymagaja mocnego oswietlenia????
mozesz spróbować z kryptokorynami, mikrozoriami, anubiasami. Poza tym jakieś podstawowe nawożenie, podłoże, podmiany wody. Ale o tym wszystkim jest dużo na necie ;)

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: JARECZEK » 2010-06-14, 09:27

Przy takim świetle możesz zrobić LT. I z oświetleniem nie będziesz nic kombinować tylko musisz postawić akwarium bliżej okna :]

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: maol » 2010-06-14, 11:53

Jareczek, LT nie polega na postawieniu akwarium bliżej okna. LT zawsze można zrobić, ale... trzeba mieć określone podłoże i znaaacznie więcej masy roślinnej. I jeszcze parę innych rzeczy :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: JARECZEK » 2010-06-14, 23:24

maol, wszystko się zgadza tylko akurat tu była mowa o świetle więc doradzałem co można z takim światłem zrobić :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: maol » 2010-06-15, 08:32

...no i to właśnie się nie zgadza. HT wystawione na słońce to gwarantowane glonarium. Żeby wystawiać akwarium na światło słoneczne, trzeba w nim stworzyć warunki LT.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: JARECZEK » 2010-06-15, 08:52

Rzeczywiście źle ubrałem to w słowa, ale generalnie chodziło mi o to, że z takim światłem może zrobić LT.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: mało swiatła

Post autor: maol » 2010-06-15, 13:44

A ja jeszcze podtrzymam temat :) Po co doradzać osobie, która nie ma LT postawienia akwarium bliżej okna? To rada błędna i prowadząca tylko do problemów. Postawienia akurat tego akwarium na parapecie wywoła plagę glonów. Mimo wszystko, proponuję rady konstruktywne takie jak:
- mimo wszystko dołożenie światła
- rezygnacja z roślin wymagających na rzecz gatunków dobrze radzących sobie przy mniejszym świetle
- odpowiednie dla tego oświetlenia nawożenie

... i wreszcie, na samym końcu, propozycja całkowitego restartu, postawienia akwarium na parapecie i zrobienia (od nowa!) pełnego, sprawnego LT - co jest propozycją najbardziej skomplikowaną!
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

damian_j
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-03-30, 17:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Poznań

Re: mało swiatła

Post autor: damian_j » 2010-07-13, 18:06

Witam,

Dziekuję za odpowiedzi ale niestety nie wiem co to LT.Żarówek mocniejszych nie dołożę ponieważ pokrywa strasznie się nagrzewa.Także zostaje przy tym swietle .Proszę o nazwy roslinek które warto zakupić.Które nie sa zbyt wymagające........A po za problemem roslinek mam problem z glonami które porastają na potęge już i tak zmarniałe roslinki.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: mało swiatła

Post autor: maradona » 2010-07-13, 19:23


Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: mało swiatła

Post autor: marthinez » 2010-07-13, 20:19

damian_j pisze:A po za problemem roslinek mam problem z glonami które porastają na potęge już i tak zmarniałe roslinki.
Jak roślinki nie rosną to pojawiają się glony.
Normalna sprawa.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

damian_j
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-03-30, 17:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Poznań

Re: mało swiatła

Post autor: damian_j » 2010-07-13, 23:23


Dzięki "maradona" Od czego są GOOGLE :)

[ Dodano: 2010-07-14, 10:29 ]
Akwarium typu LT to świetna sprawa. Postanowiłem zrobić restart.Potrzebuję nazwy roślinek które nadawały by się dla takiego akwarium.I druga sprawa ,co zrobić żeby nie przynieść palgi ślimaków w roślinkach

Pozdrawiam Damian

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: mało swiatła

Post autor: maradona » 2010-07-14, 11:03

damian_j pisze:co zrobić żeby nie przynieść palgi ślimaków w roślinkach
dokładnie wypłukać i przejrzeć je jeszcze czy coś sie nie uchowało.
Możesz roślinki wypłykać w słabym (różowym) roztworze nadmangabianu potasu (ale nie wolno zanurzyć korzeni i nadmanganian farbi...)

A roślinki np.: żabienica, nurzańce, microzoria, kryptokoryny, kabomba, moczarki, rogatki, anubisy, heterantery, limnofile, pływacz, ludwigia, nawódki, strzałki ( po kilka gatunków możesz posadzić) i z pływających pistia, rzęsa, wgłębka

damian_j
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-03-30, 17:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Poznań

Re: mało swiatła

Post autor: damian_j » 2010-07-14, 12:16

Dzięki...!Zatem biorę sie do pracy :)

[ Dodano: 2010-09-25, 14:13 ]
Witam,
Ponad miesiąc temu założyłem akwarium metodą low-tech.
Niestety roślinki marnie rosną a co gorsze wyższe partie roslin,te które są przy lustrze wody żółkną.Nie wiem co się dzieje.Anubias ma dziury w liściach i marnieje. Jak już pisałem wczesniej mam dwie żarówki kompaktowe Philips 14W o zimnym świetle.

ODPOWIEDZ