aranżacja i obsada

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

aranżacja i obsada

Post autor: bazej » 2007-05-24, 19:25

Witam!Mam akwa 60l wykonane własnoręcznie. W nim filtr eheim 2010 i aqael Turbo 350(uzywam samej głowicy do dozowania CO2 z bibrowni), oświetlenie 2x15wat flora-glo i sun-glo. W akwarium mieszka kilka rybek tj:2molinezje księżycowe, 3garbacze hełmiaste dwa zbrojniki iebieskie, akara z maronii, 3mieczyki, sumik,platynka, 3 gupiki i 2danio. Rośliny zacząłem dopiero dokupować mam kabombe, ale nie wiem dokładnie jaka odmiana gałęzatke i mech równieżnież nie wiem jaki:(. Na dnie żwir grubość warstwy ok 5cm oczywiście w tylnej i bocznych częściach grubiej a z przodu mniej. Teraz co dalej czy takie oświetlenie jest wystarczające?Może jakiś inny żwir niż rzeczny myślałem o dwoch kolorach, ale jeśli dwa to dokładnie jakie odmiany(może nazwy z cenami)?Potzrebuje również rośłin na tylną ściane zbiornika jakieś może wysokie ale o nie za dużych liściach, a także jakiejś, która ładnie by porosła kokos.Pomóżcie bedę wdzięczny.Może doradzicie coś też na temat nawozów bo jeśli chodzi o to, to jestem zielony. Za kilka dni fotki
bazej

LUKA
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2007-05-16, 13:22
Pojemność akwarium: 130
Lokalizacja: polnoc

Re: aranżacja i obsada

Post autor: LUKA » 2007-05-25, 11:40

napisałeś, że w 60l trzymasz "kilka" rybek: "W akwarium mieszka kilka rybek tj:2molinezje księżycowe, 3garbacze hełmiaste dwa zbrojniki iebieskie, akara z maronii, 3mieczyki, sumik,platynka, 3 gupiki i 2danio."

garbacze hełmiaste wymagają przepływu i powinnyy byc trzymane w większych zbiirnikach
akara w Maronii wymaga litrażu ponad 120l
mieczyki wymagają litrażu ponad 120l
danio to są ryby stadne i powinno ich być więcej, ale wymagają również nieco chłodniejszej wody niż reszta ryb.
zbrojniki tez powinny byc trzymane w większych akwariach

masz pomieszaną obsadę i mocne przerybienie. Radzę oddać akary, mieczyki, garbacze i zbrojniki oraz danio. Co to za "sumik" - podaj gatunek.
Zostawić molinezje i gupiki oraz platkę, dokupić otoski jako glonojady.

Jeżeli nie zmienisz obsady, filtr nie będzie wyrabiał z biologicznym oczyszczaniem wody. Czyli czekają Cię problemy: choroby i śmierć ryb.

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: aranżacja i obsada

Post autor: bazej » 2007-05-25, 11:58

niestety nie moge się zgodzić ze będe miał choroby w akwa i czeka mnie śmierć rybek. Mam te rybki już od roku i wszystko jest ok. Ale co do tego ze nie sa zbyt szczęśliwie dobrane to się zgadzam.Jednak mieczyki wymagają wiekszego zbirnika???to chyba nie do końca prawda rozmawiałem z wieloma akwarystami w sklepach itd i żaden na to nie zwrócił mi uwagi. Garbacze owszem wymagają może wiekszego,ale ja mam 1samca i dwie samice też juz ponad rok i wszystko jest ok. Ok więc zaczynamy od nowa. Proszę zaproponować jakiś zestaw ryb tylko żeby to nie były popilarne gupiki czy neonki coś bardziej ambitnego mnie interesuje i przede wszystkim kolorowego.Jeszcze jedno gatunku sumika nie znam bo dostałem go od kumpla ale jest duży ok 7cm i taki hmm...bardzo owalny:)
bazej

LUKA
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2007-05-16, 13:22
Pojemność akwarium: 130
Lokalizacja: polnoc

Re: aranżacja i obsada

Post autor: LUKA » 2007-05-25, 14:55

Z całym szacunkiem uważam, ze masz za mały zbiornik na te ryby, które wymieniasz.

A co do mieczyków, to prawidłowo wyrośnięte osiągają ponad 12cm, ale potrzebują akwarium ponad 112l.
W małych akwariach karłowacieją.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: aranżacja i obsada

Post autor: D4ni3l » 2007-05-26, 11:22

bazej, rotala rotundifolia jest sympatyczna roslinka ;)
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: aranżacja i obsada

Post autor: bazej » 2007-05-26, 11:31

obiecałem foty więc zamieszczam.Proszę przy tym o pomoc, ponieważ nie znam nazw pierwszych 2roślin tj.mchu i następnej,a przy kabombie rośnie mi bardzo dużo małych korzonków co widać na zdęciu to dobrze?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bazej

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: aranżacja i obsada

Post autor: Doma » 2007-05-26, 11:51

Jak chcesz propozycję obsady to proszę bardzo:
5 - 10 krewetek karłowatych ( np. red cherry, white perl ) wiem że to nie ryby ale są fajne
2 - 3 sumy szkliste
5 - 8 danio
co ty na to baziej ?

[ Dodano: 2007-05-26, 11:55 ]
Ta roślinka na 3 zdjęciu wygląda mi na Aponogeton crispus (Aponogeton kędzierzawy albo na Echinodorus osiris (Żabienica Ozyrysa) ale nie wydaje mi się żeby to było to 2 raczej 1. Na mchach się tak dobrze nie znam ale na oko powiedziałabym że to Java moss czyli mech jawajski.

[ Dodano: 2007-05-26, 11:57 ]
http://www.akwarystykamojehobby.republi ... oslin.html to fajna strona żeby poczukać roślinek do twojego akwarium.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: aranżacja i obsada

Post autor: bazej » 2007-05-26, 18:31

wolałbym jakieś jak już wspomniałem bardziej ambitne rybki. Mogą być małe ale ciekawe i żadko spotykane ale nie az tak żebym nie mógł ich dostać np w toruniu.Jestem gotów zmienić całe akwa(wystrój)

[ Dodano: 2007-05-28, 09:16 ]
co powiecie na proporczykowce

[ Dodano: 2007-05-29, 18:30 ]
właśnie sprawdziłem jaka mam wodę wyszło że mam półtwarda a mierzyłem tym testem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bazej

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: aranżacja i obsada

Post autor: Doma » 2007-05-30, 17:12

Na proporczykowce masz niezbędne minimum. Ok 6 takich rybek + coś ewentualnie małego :-)

[ Dodano: 2007-05-30, 17:16 ]
Trochę info na temat Proporczykowca z kap Lopez:


Długość: 6cm.
Występowanie: Afryka Zachodnia.
Odżywianie: wszystkożerny.
Temperatura: 21 - 24oC.
pH: 5,5 - 6,5.
dH: do 10o.
Biotop: żyje w małych, bardzo płytkich wodach stojących i wolno płynących strumieniach.
Zbiornik: Wielogatunkowy, ze spokojnymi rybami. Woda powinna zawierać niewiele garbników. W typowym akwarium dekoracyjnym są zazwyczaj mało widoczne. Najlepiej wyglądają w specjalnym, niezbyt wysokim zbiorniku, najlepiej z ciemnym tłem, podłożem i dekoracjami, w towarzystwie innych karpieńcowatych. Istnieje kilka odmian barwnych tego gatunku.
Zachowanie: Spokojny, zgodny. Wymagane gęste kępy roślin o drobnych liściach.

Rozmnażanie:

Małe, gęsto zarośnięte akwarium, ikra składana jest na drobnych liściach lub na substracie. Młode należy karmić larwami solowca. Temperatura 24oC. Wylęg następuje po upływie 10 dni. Narybek w wieku 10 tygodni jest już w pełni rozwinięty. W celu uniknięcia strat na 1 samca powinno przypadać co najmniej 2 samice. Ikra i młode są wrażliwe na wahania stanu chemicznego wody. Na tydzień przed tarłem należy oddzielić samce od samic i obficie karmić żywym pokarmem.

Propozycja 1. Do małego (10 - 15 l) akwarium tarliskowego nalewamy wodę z dodatkiem soli kuchennej (15g na 10 l) do poziomu 5-6 cm. Na dnie układamy kłębek mchu jawajskiego lub substratu. Zbiornik powinien być oklejony ciemnym papierem. Tarło trwa kilka dni, codziennie jest składane 6 - 40 jaj. Złożoną ikrę należy przenieść (jest twarda i wytrzymała) do szalki z wodą z tarliska. Szalki utrzymujemy w cieniu w temperaturze 23oC. Rozwój ikry trwa 12-18 dni. Ikra łatwo pleśnieje. Młode rybki są bardzo płochliwe, dlatego utrzymujemy zaciemnienie przez dwa do trzech tygodni po wylęgu. Pierwszy pokarm stanowi plankton. Po 12-20 dniach rybki można przenieść do większego zbiornika z takimi samymi parametrami wody.

Propozycja 2. Akwarium 10-15 litrowe wypełniamy wodą o temperaturze 24oC i pH 6,5-7,0. Wpuszczamy 1 samca i 3-4 samice. Nie należy dopuszczać do tarła dłużej niż tydzień, w przeciwnym razie będą zbyt duże różnice wielkości narybku. Wylęg następuje po 2 tygodniach. Po trzech miesiącach rybki są już dojrzałe do rozrodu.

Propozycja 3. Innym sposobem jest zastosowanie 1 litrowego zbiornika wypełnionego do wysokości 5-7 cm. Ustawiamy go w półcieniu. Powierzchnię wody pokrywamy kłębkami wgłębki. Woda powinna być bardzo miękka (2-4o twardości ogólnej), przefiltrowana przez torf. Temperatura 22oC i pH 6. Dobór pary nie odgrywa większej roli.

Propozycja 4. Rozmnażanie mało intensywne. Niewiele młodych. Akwarium 15 litrów. Na dno żwirek około 1,5 centymetrowa warstwa tak żeby rośliny rosły (to bardzo ważne).Rośliny - w zasadzie wszystko jedno jakie, mogą być glony, byle dużo i gęsto, najlepiej kiedy mają drobne i delikatne liście. Temperatura około 23oC, po długich doświadczeniach doszedłem do wniosku, ze proporczykowce nie lubią wyższej. Ikrze tez nie robi za dobrze krótki czas inkubacji w wysokiej temperaturze. Natlenianie - normalna kostka, ja używam zepsutego brzęczyka, dzięki temu moc jest nieduża. Moim zdaniem proporczykowce nie lubią ruchu wody. Parametry wody nie mają dużego znaczenia. Podmieniam co 2 miesiące, 1/3 wody (zawsze wlewam zimniejsza o około 3 stopni - zgodnie z literatura ryby myślą, ze to woda z pory deszczowej i biorą się do roboty - wygląda, na to że się sprawdza).

Ważne jest żeby w akwarium był dorosły samiec i co najmniej dwie samice (ja zazwyczaj mam 3). Ciekawe, ze z młodymi rybami zdarzało mi się, ze 1 samica zagoniła 1 samca, a u dorosłych temperament jest dokładnie odwrotny. Jak będzie 1 samica, to długo nie pociągnie. Koniecznie musi być tyle roślin, żeby samice i młode mogły się schować. Dlatego dobre jest wszystko co ma dużo małych liści.

Akwarium nie jest zbyt efektowne - w tak małym zbiorniku nie da się zrobić gąszczu w jednym kącie, po prostu gąszcz jest w całości poza kawałkiem przy natlenianiu. Można by zrobić 30 litrów, dużo korzeni i rośliny powierzchniowe, ale proporczykowce są płochliwe i będą się trzymać w roślinach. Nadal będzie to mało widowiskowe.

A oto jego zdjęcie :megreen:

[ Dodano: 2007-05-30, 17:21 ]
A oto trochę info o innym proporczykowcu : Dwupręgim ( uważam że jest jednym z najładniejszych )


Długość: 7cm.
Występowanie: Wybrzeże Nigerii, Togo i Beninu.
Odżywianie: drapieżnik, pokarm wyłącznie żywy.
Temperatura: 22 - 24oC.
pH: 6,0 - 6,5.
dH: do 10o.
Biotop: zwykle małe stawy, rozlewiska i strumienie lasu deszczowego z miękkim podłożem
Zbiornik: Najlepsze jest akwarium jednogatunkowe, gęsto zarośnięte roślinami. Podłoże torfowe. Zbiornik koniecznie przykryty. Istnieje kilka odmian barwnych.
Zachowanie: Ryby są ruchliwe. Przebywają w dolnych i środkowych partiach wody.
Ryby te są spokojne i niekonfliktowe. Nawet współzawodnictwo o względy samic nigdy nie przeradza się w walki. Samice są bardzo spokojne i nigdy nie atakują innych ryb. Samce podczas ustalania hierarchii gromadzą się w otwartej toni w pobliżu kęp roślin. Ustawiają się głowa przy głowie, równolegle, w odległości około 3-4 centymetrów. Napinają płetwy nieparzyste, nabierają pomarańczowo-zielonych barw i napinają pokrywy skrzelowe, trwają tak przez krótką chwilę i jeden z nich uznaje się za pokonanego. Silniejszy nie goni odpływającego przeciwnika, lecz obserwuje pozostałe samce. Oczekujące na obrzeżach areny samice bacznie śledzą poczynania samców i nigdy nie akceptują pokonanych. Zwycięski samiec płynie w stronę kępy roślin i natychmiast przyłącza się do niego samica. Nieobecność najsilniejszego wykorzystują pozostałe samce do wyłonienia następnego w kolejności, a mają na to tylko około 2 minut, po których najsilniejszy wraca.

Rozmnażanie:

Tarło przy temperaturze 22oC. Możliwe jest w niewielkim akwarium tarliskowym lub w ogólnym wśród liści roślin pływających. Jako substrat w akwariach tarliskowych stosuje się najczęściej mech jawajski i torf włóknisty. Jaja rozwijają się w sposób ciągły (bez diapauzy). Wylęg następuje po około 2-3 tygodniach. W gęsto obsadzonym akwarium ogólnym rodzice nie zjadają wszystkich młodych.


A oto jego zdjęcie :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: aranżacja i obsada

Post autor: bazej » 2007-05-30, 18:43

Ok dzięki Doma za pomoc,ale co z moją wodą?czy to co sprawdziłem wystarczy aby ocenić jakiej jakości jest ta woda np dla roślin?
bazej

Awatar użytkownika
Inos
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 2007-05-16, 23:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iwona
Lokalizacja: Warszawa

Re: aranżacja i obsada

Post autor: Inos » 2007-05-31, 16:50

Rybka o którą pytasz to Dianema Długowąsa, MINIMALNA LICZEBNOŚĆ 2 SZT.
Minimalne wymiary zbiornika 90 cm. :->

ODPOWIEDZ