akwarium-gotowiec

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Litwa
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-07-11, 09:42
Pojemność akwarium: 0
Imię: Asia
Lokalizacja: Belgia

akwarium-gotowiec

Post autor: Litwa » 2010-07-13, 07:02

Dostalam w prezencie 60l "gotowca". lampa 20W - dlugosc 15cm :zalamany: przy dlugosci akwa 60, grzalka z termostatem, termometr, filtr wewnetrzny, dokupilam pompke napowietrzajaca. Juz wiem ze przy tak slabym oswietleniu jestem zdana na plastikowe roslinki - grrrrrr - (lampa zainstalowana w klapie ) moge sie jedynie pokusic na kule z mchu. Nazwy filtra nawet nie bede podawac bo juz przeszukalam ze na polskim rynku nie wystepuje. Pytanko jest czy ten filtr wystarczy - max. przerob to 120l/h (wedlug internetu) i 150l/h (wedlug opakowania). Obsada skromna max. 20 - 22 malych rybek.
Wiem, ze jestem w dziale "filtrowym" ale moze jest jakas mala szansa przy tak kiepskim oswietleniu na utrzymanie jakiejs roslinki?

Z gory dzieki za odpowiedzi
pozdrowki

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: maradona » 2010-07-13, 08:35

Filtracja trochę słaba...
Litwa pisze:lampa 20W - dlugosc 15cm przy dlugosci akwa 60
Wychodzi że masz 0.33(3)W/l. Mi przy 0.32W/l rośnie nurzaniec, kabomba, moczarka, rogatek, żabienica, kryptokoryna.
Możesz zawsze pokusić się o kupno nowej pokrywy lub zrobić swoją ;)
Akwarium zdążyło dojrzeć prze wpuszczeniem rybek?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: blue_betta » 2010-07-13, 09:56

Fakt - filtr słaby. Ja bym proponował kupić inny. Ja osobiście polecam eheimy i aquael turbo (z tego jestem strasznie zadowolony) - wewnętrzne oczywiście (szczerze - tylko raz miałem kaskadę i do nich nie wrócę).

Nigdzie nie jest powiedziane, że przy słabym świetle akwarium nie może ładnie wyglądać. Przy takim świetle można spróbować zrobić LT, choć niektórzy twierdzą, że przy LT i tak powinno być magiczne 0,5W/l, co mnie troszkę denerwuje. Przy 0,33W/l można zrobić naprawdę piękne akwarium, tylko z tą różnicą, że nie będą to wymagające rośliny (a kto powiedział, że tylko akwarium z wymagającymi roślinami może być ładne?). Ja ze swoich doświadczeń (nigdy nie modernizuje pokryw) mogę polecić: nurzańce, microsoria, bolbitis, anubiasy, strzałka wodna, mech jawajski, pellia, mini pellia, suBwassertang, hygrophila polysperma, wgłębka na powierzchni, limnophila sessiliflora, marsylia, rogatek, u mnie rósł nawet w słabszym świetle - duży heniek, gałęzatka - tych roślin jest naprawdę sporo i szczerze nie wiem dlaczego wszyscy i tak zachęcają do 0,5W/l, a nie piszą, że przy słabszym świetle można mieć piękne akwaria.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: maol » 2010-07-13, 10:07

blue_betta pisze:(...)szczerze nie wiem dlaczego wszyscy i tak zachęcają do 0,5W/l, a nie piszą, że przy słabszym świetle można mieć piękne akwaria.
... bo jest trudniej, choćby z nawożeniem. Poza tym to nie my, a rośliny wolą silniejsze światło - rosną i "pracują" wtedy znacznie wydajniej. Choć oczywiście masz rację - "da się" i przy słabym świetle.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Klara
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2010-05-06, 10:46
Pojemność akwarium: 375
Imię: Anna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: Klara » 2010-07-13, 11:51

Na mój blond rozum, to problemem jest ten stadnard 0,3 cośtam W/L, kto ustalił taki standard? Dlaczego nie wyprodukują pokryw z opcjami 0,5 W/L. To są pytania retoryczne oczywiście, ale mnie to irytuje, że znakomita większość akwarystów chcąca mieć większe parametry świetlne musi zrezygnować z pokrywy, albo ją modernizować (masakra jak dla mnie), albo płacić horrendalne pieniądze za aluminium.
Owszem, da się zrobić ładne akwarium, z roślinami w/w, tylko że ciągle trzeba sobie wtedy odmawiać różnych roślin ze względu na światło i to światło,to potem jest taki punkt odniesienia: gdyby było lepsze światło to by....
Znam to z autopsji.
Wrrrr.
"Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś."

Litwa
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-07-11, 09:42
Pojemność akwarium: 0
Imię: Asia
Lokalizacja: Belgia

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: Litwa » 2010-07-13, 13:16

Dzieki Narodu za podpowiedzi, zaryzykuje i wstawie cos zywego ale niewiele. Jak sie uda to utrzymac w dobrej kondycji, to pomalu bede wyrzucac plastiki i zastepowac je naturalnymi. Choc jak znam zycie i swoj zakret na punkcie zwierzat to najdalej za rok skonczy sie przynajmniej na podwojnej wielkosci baniaku a wtedy zaszaleje :hyhy: . Jak narazie chce czy nie, musze pozostac przy tym co mam.
Rybek jeszcze zadnych nie ma, akwarium chodzi na maksa od soboty - dojrzewa - woda jeszcze leciutko mleczna choc jest niezle jak zaledwie po 72h. Zapuscilam startera, w piatek sprawdze parametry wody.
Co do filtra, chetnie wymienie na silniejszy (byleby mi nie miotal rybkami ;) ) problem jest jednak wiekszy bo musze znalesc taki ktory pasuje rozmiarem i dysza do plastikowej duzej komory zamieszczonej w srodku (podzial na trzy komory) - 1. wplyw wody i tam miejsce na grzalke,2. filtry tzn. gabki, waty co kto chce, 3. filtr z dziurka na dysze wypompowujaca).

Ok, zobaczymy co mi z tego prymitywnego cyrku wyjdzie. Choc pocieszam sie, ze 15 lat temu nie bylo takich cudow wiankow a moje akwarium chodzilo i to niezle bez dostepu do netu, forum, tysiecy opcji itd.

Pozdrawiam cieplo, trzymajcie kciuki i jeszcze raz dzieki :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: maol » 2010-07-13, 15:09

Klara pisze:Na mój blond rozum, to problemem jest ten stadnard 0,3 cośtam W/L, kto ustalił taki standard? Dlaczego nie wyprodukują pokryw z opcjami 0,5 W/L. To są pytania retoryczne oczywiście, ale mnie to irytuje, że znakomita większość akwarystów chcąca mieć większe parametry świetlne musi zrezygnować z pokrywy, albo ją modernizować (masakra jak dla mnie), albo płacić horrendalne pieniądze za aluminium.
Owszem, da się zrobić ładne akwarium, z roślinami w/w, tylko że ciągle trzeba sobie wtedy odmawiać różnych roślin ze względu na światło i to światło,to potem jest taki punkt odniesienia: gdyby było lepsze światło to by....
Znam to z autopsji.
Wrrrr.
Tak trochę off topic, ale kończąc dyskusję. Wartość 0,5W/l to przybliżenie, w większości warunków dobrze przekładające się na niezbędny dla roślin strumień świetlny ze źródła światła, który znowu jest proporcjonalny do energii jaka rośliny otrzymują. To można dokładnie policzyć, dokładne dane to już jednak kwestia dość zaawansowanej biologii. W każdym razie 0.5W/l to wystarczające przybliżenie. Dlaczego natomiast w pokrywach jest za mało światła? Ano z przyczyn inżynieryjno-ekonomicznych. Po pierwsze, moc i długość świetlówek to dwie wartości ściśle od siebie zależne. Nie ma metrowych świetlówek 15W, nie ma też 20-centymetrowych lamp 100W. Tak się po prostu fizycznie nie da. Tak więc rozmiary akwarium ściśle określają jaką moc będą miały lampy. Druga sprawa to stateczniki - są produkowane masowo, ale... do troszkę innych zastosowań - i dlatego na rynku dostępne są wersje na jedną lub dwie świetlówki. A to oznacza, że dołożenie jednej brakującej zwykle lampy (do dwóch zwykle obecnych w fabrycznych pokrywach) znacznie podniosło by koszty... I tyle :) Są akwaria z pokrywami z "właściwą" ilością lamp (np. Brillux Aquaela o ile pamiętam dobrze nazwę) ale... są znacznie droższe.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Tofifi

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: Tofifi » 2010-07-13, 17:13

Dokładnie.
Pokreślę jeszcze i ja:
Watt/L to nie jest idealny przelicznik, ale jeden z prostych dających w miarę satysfakcjonujące wyniki.

Litwa
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-07-11, 09:42
Pojemność akwarium: 0
Imię: Asia
Lokalizacja: Belgia

Re: akwarium-gotowiec

Post autor: Litwa » 2010-07-14, 06:00

Logiczne i jasne jak odpowiednia swietlowka wyjasnienie :) . Dzieki Wam na przyszlosc juz nie popelnie takiego bledu a mowiac konkretniej, w przyszlosci sama sobie wszystko zaplanuje i skompletuje. Koniec w przyjmowaniem takich prezentow ;)

Pozdrowki

ODPOWIEDZ