Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: Mikos » 2010-07-28, 12:40

Witam nurtuje mnie pewne zagadnienie odnośnie nawożenia roślin a mianowicie po lekkiej namowie i dobrym wytłumaczeniu przez kolegę matinez dozuje do akwa. nawozy KNO3, K2SO4, KH2PO4, MgSO4*7H2O rozumiem że to sa główne składniki odżywcze (makroelementy) lecz doczytałem się że do makro jeszcze zaliczany jest wapń a ja go nie podaje w swoich nawozach i idąc dalej do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne są też pierwiastki śladowe (mikroelementy) więc skoro ja tego nie podaje do akwa. to skąd rośliny maja pobierać te pierwiastki czy są one dostarczane w raz z wodą podczas podmianki czy powinienem zakupić odpowiednie sole i sobie przygotować roztwory czy może gotowy nawóz mikro?
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

dżordż
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 2008-07-01, 15:21
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: dżordż » 2010-07-28, 15:39

jeśli lejesz wodę osmotyczną, to nie ma tam żadnych pierwiastków (jeśli membrana sprawna). Nawóz micro jeśli nie zależy Ci na bardzo dokładnym dobraniu proporcji to możesz kupić gotowy. Jest taki nawóz Planta Gainer Micro lub Planta Gainer Classic (tu musisz wybrać w zależności od tego jakiej wody używasz). Jeśli lejesz kranówke lub mieszanke kranówka / osmoza, to tam już będą śladowe ilości jakichś pierwiastków. Z tego co czytałem to do kranówki lub mieszanki polecane jest PG Classic (nie tylko do podmian).
Ja sam rozpoczynam zabawę z nawozem mikro Easy-Life Profito, wiec na jego temat się nie wypowiem.
metodo EI - nadchodzę

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: Linf » 2010-07-28, 18:10

Możesz kupić gotowy nawóz mikro np TPN (Tropica Plant Nutrition - bez N i P ) tylko on jest w miarę drogi ale bardzo dobrze zbilansowany (sam używam i jestem zadowolony) lub TAKI który też stosuje w zbiorniku bez CO2 i też przynosi niezłe efekty.Co do macro to jednym z głównych składników oprócz tego co podałeś jest CO2.
Loża Szyderców

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: marthinez » 2010-07-28, 18:16

Mikos pisze:lecz doczytałem się że do makro jeszcze zaliczany jest wapń a ja go nie podaje w swoich nawozach
Wapń dostarczasz wraz z podmianami wody.
Jeśli twardość ogólna (GH) Twojej wody wynosi minimum 4dgh to wapnia jest tam aż nadto.
Niedobory wapnia zdarzają się baaaaardzo rzadko i dotyczą akwarystów, którzy stosują tylko wodę z filtra RO.
Mikos pisze:idąc dalej do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne są też pierwiastki śladowe (mikroelementy) więc skoro ja tego nie podaje do akwa. to skąd rośliny maja pobierać te pierwiastki czy są one dostarczane w raz z wodą podczas podmianki czy powinienem zakupić odpowiednie sole i sobie przygotować roztwory czy może gotowy nawóz mikro?
Mikro nie zakupisz w solach.
Czasem można dostać sypkie mikrovity poszczególnych pierwiastków, ale zabawę w robienie własnego mikro radzę odpuścić.
Nawet doświadczeni rosliniarze się w to nie bawią, bo efekty marne, a ryzyko błędu bardzo duże. Nieodpowiednie proporcje to pewne kłopoty z roślinami (brak wzrostu, popalone stożki itp.)
Wszak są to mikroelementy, których podajemy naprawdę śladowe ilości (przykładowo mangan to około 0,02ppm), więc trzeba by wszystko robić bardzo dokładnie.
Ponadto wszystkie mikro są metalami ciężkimi. Zabawa z nimi może zakończyć się źle dla naszych zwierzaków.

W akwariach z małym światłem gdzie stosujemy kranówkę często podmianka wody wystarcza by uzupełnić mikro. W innym przypadku dodajemy je z gotowym nawozem.
Mogą być serii Planta gainer, o których wspomniał dżordż.
Tutaj wybór jest spory. Zazwyczaj uwarunkowany zasobnością portfela, ale nie oznacza to, ze te tańsze są złe. :P

Przykładowo droższy - Tropica plant nutrition
lub tańsza symfonia złota lub mikro Intermagu.

Wszystkie działaja dobrze.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Mikos
Akwarysta
Posty: 429
Rejestracja: 2009-09-29, 14:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mokrzyska
Kontakt:

Re: Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: Mikos » 2010-07-30, 16:34

no dziękuje za piękne odpowiedzi w takim razie pozostaje mi albo wierzyć że w raz z podmiankami dostarczam odpowiednia ilość tych pierwiastków albo portfel w ręke i do sklepu po nawóz, ale zanim to zrobie to mam jeszcze pytnie jak rozpoznać czy potrzeba dolewać ten nawóz makro? Bo jeśli wystarczającą ilość dostarczam z podmiankami to nie było by wiekszego sensu dolewać kolejnych dawek bo to by tylko mogło zaszkodzić a nie pomóc.
Mój baniaczek:) Aktualizacja oraz Fotorolecja z restartu zbiornika strona 5 serdecznie zapraszam do komętowania :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/12848,45.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nawóz makro jako sole a co z mikro?

Post autor: marthinez » 2010-07-30, 17:26

Mikos pisze:mam jeszcze pytanie jak rozpoznać czy potrzeba dolewać ten nawóz mikro? Bo jeśli wystarczającą ilość dostarczam z podmiankami to nie było by wiekszego sensu dolewać kolejnych dawek bo to by tylko mogło zaszkodzić a nie pomóc.
Rozpoznasz to po roślinach.
Najprościej to obserwować rośliny.
Jesli stosujesz sole jako makro, to wiesz, że makro raczej nie brakuje, bo wiesz ile czego wlewasz.
Jeśli co2 i światło jest w porządku to pozostają braki mikro.
Żółkniejące lub bielejące stożki wzrostu, słabe wybarwienie roślin, chloroza miedzyżyłkowa, nekroza, to są objawy braków mikroelementów.

Nawóz najlepiej podawać codziennie, wieczorem po zgaszeniu światła w precyzyjnie dobranych dawkach, zaczynając od połowy zalecanej przez producenta. Stopniowo zwiększając dawkę i obserwując zbiornik. Brak widocznych efektów w wyglądzie roślin przy kolejnym zwiększaniu dawki lub zwiększenie występowania zielonych glonów, są sygnałami, że ostatnio dobrana dawka była dawką optymalną."
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ