hurtownia baterii

Welonka i jej kolor

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-25, 16:21

A mianowicie chodzi oto, że od roku czasu mam w akwarium 2 rybki welonki.I chodzi oto że jedna z nich straciła swój pomarańczowy kolor i stała się biało-szara poza ogonkiem który trzyma swoją barwę.Zauważyłem też, że odchody rybki są w połowie białe a w połowie brązowe takie mieszane i nie chcą iść na dno tylko pływają po powierzchni.Oczywiście wyławiam te kupki żeby się nimi nie zatruły czy coś.Słyszałem że rybka traci swój kolor od małej ilości światła i z tym się zgodzę bo ostatnimi dniami mało zapalałem im światło.Dodam jeszcze że rybka normalnie je,pływa jest bardzo żwawa i nie wygląda na chorą.To niby nic ale martwię się i chciałbym się dowiedzieć czy to choroba a jeśli tak to jak ją leczyć.

Pozdrawiam i dzięki z góry!

Zielonooka
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2010-06-30, 18:55
Pojemność akwarium: 450
Imię: Karolina
Lokalizacja: Śląsk

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Zielonooka » 2010-08-25, 16:42

Bywa tak, że welonki same się wybarwiają. Miałam kiedyś 2 czarne teleskopy, które po pewnym czasie stały się złote całkowicie.
Dbaj o to aby zbiornik około 10h dziennie był oświetlony, jak już wiesz ryby też potrzebują światła do życia :)
Te pływające odchody mają bąbelek powietrza? czym je karmisz? robisz głodówkę? napisz coś o akwa :)
"Wyobraź sobie, że jesteś tak mały, tak naprawdę maleńki, że możesz wejść do swojego akwarium, by z bliska obserwować i osobiście odczuć efekty własnej konstrukcji."

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: maradona » 2010-08-25, 16:44

Napisz coś o litrażu, od kiedy masz akwarium, podmiany wody, czym karmisz rybki, jaki masz filtr i jaka jest temperatura.

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-25, 17:01

A więc tak litraż to 80l akwarium stoi już rok a dokładnie we wrześniu będzie rok.Nigdy rybki nie chorowały.Jeżeli chodzi o odchody to właśnie zauważyłem że w tej kupce właśnie jest bombelek.Karmię rybki pokarmem w płatkach roślinnym jak i mięsny.Głodówek nigdy nie robiłem ponieważ nie wiedziałem o niczym takim.Filtry stoją 2 jeden to Aquel Fan mini plus a drugi nie wiem co to za model ponieważ nie mam już kartoniku od niego ale jest większy od tamtego i też firmy Aquel.Całą wodę wymieniam co 3-4 miesiące a w tym czasie czyszczę muł z dna co tydzień oraz podmiany wody tak od 2-4 razy na mieniając 1/4 wody.Mnie się wydaje że ta kupka może być spowodowana nowym pokarmem bo gdy pierwszy raz zobaczyłem że rybka traci kolor poszedłem do sklepu kupić pokarm wybarwiający i od tamtej pory to się zaczęło ale nie jestem pewien.Proszę o jakieś rady jeżeli coś źle robię.Będę bardzo wdzięczny.

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: maradona » 2010-08-25, 17:20

Adi-rybka pisze:Całą wodę wymieniam co 3-4 miesiące
Nie rób tak. Zabijasz bakterie nitryfikacyjne. I cały cykl azotowy od nowa... Podmianiaj 25-30% wody tygodniowo.

Awatar użytkownika
Bartekskk5
Akwarysta
Posty: 436
Rejestracja: 2010-07-18, 10:56
Pojemność akwarium: 450
Imię: Bartek
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Bartekskk5 » 2010-08-25, 17:36

OMG Adi już więcej nie zmieniaj całkowicie wody! Zabijasz przez to bakterie nitryfikacyjne i cały cykl azotowy przez co osłabiasz ryby! Możliwe że przez to zmieniła kolor i wygląd odchodów!
Akwarium 25l obsada:
XX - Krewetki Sakura Red Grade & Red Cherry
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/13802,45.htm
Akwarium 20l obsada:
2 - Gupik koloru pomarańczowego :)
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... htm#138462

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-25, 23:17

Bardzo dziękuję za rady w zmianie wody czyli am nie zmieniać w ogóle całkowicie wody tylko podmieniać ją?jestem wdzięczny za pomoc przy rybkach i mam nadzieję że rybka odzyska kolory

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: maradona » 2010-08-25, 23:28

Tak. Podmieniaj 25-30% wody tygodniowo.

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-25, 23:57

jeszcze raz bardzo dziękuję za te rady

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: maol » 2010-08-26, 08:12

Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zielonooka
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2010-06-30, 18:55
Pojemność akwarium: 450
Imię: Karolina
Lokalizacja: Śląsk

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Zielonooka » 2010-08-26, 09:55

Adi-rybka pisze:Mnie się wydaje że ta kupka może być spowodowana nowym pokarmem bo gdy pierwszy raz zobaczyłem że rybka traci kolor poszedłem do sklepu kupić pokarm wybarwiający i od tamtej pory to się zaczęło ale nie jestem pewien
No więc rybka się tylko wybarwia i ok. Bardziej martwiłyby mnie te bąbelki.. welonki to takie ryby, które zjedzą wszystko i tyle ile im wrzucisz.
Przed karmieniem namaczaj pokarm. Jeden dzień w tyg. w ogóle nie karm rybek- wychodzi im to tylko na zdrowie, bo m. in oczyszczają organizm z toksyn. (Jak je przegłodzisz nawet 2 dni to nic się nie stanie :) ) Urozmaić im bardziej pokarm, na problemy trawienne takie jak ma Twoja rybka dobry jest np. zielony, ugotowany, obrany ze skórki i rozdrobniony groszek (byle nie konserwowy! może być taki z mrożonek).
Nigdy nie wymieniaj całej wody. Raz w tyg. 10-20%. I oczywiście nie lej wody "żywcem" z kranu, bezpieczniej odstawić ją dzień przed podmianą.
I duuużo czytaj :)
"Wyobraź sobie, że jesteś tak mały, tak naprawdę maleńki, że możesz wejść do swojego akwarium, by z bliska obserwować i osobiście odczuć efekty własnej konstrukcji."

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-26, 13:54

a co do głodówki 1-2 dniowej.W akwarium mam jeszcze 3 kiryski pstre i czy nic im się nie stanie podczas głodówki czy im też się przyda taka głodówka?

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: maradona » 2010-08-26, 14:52

Głodówka obejmuje wszystkie ryby ( oprócz narybku). Nic im nie będzie. Tylko nie wiem czy kiryskom nie będzie za zimno. One lubią 24*C a welony 8-20*C....

Adi-rybka
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-25, 16:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piła

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Adi-rybka » 2010-08-26, 21:13

przyznam szczerze że moje welonki lubią właśnie wodę 22-24*C pamiętam kiedyś zimą gdy kirysków jeszcze nie było to było w tamtą zimę temperatura w akwarium wynosiła 16*C i welonki niezbyt były zadowolone ponieważ większość czasu siedziały na dnie i nie pływały a gdy włączyłem grzałkę i woda miała 23*C o ile dobrze pamiętam welonki zaraz odżyły

Zielonooka
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2010-06-30, 18:55
Pojemność akwarium: 450
Imię: Karolina
Lokalizacja: Śląsk

Re: Welonka i jej kolor

Post autor: Zielonooka » 2010-08-27, 09:03

W niższej temperaturze to było normalne, zwolnił im metabolizm... i ryby zaczęły zimować, podnosząc temperaturę wybudziłeś je po prostu ;) tak samo dzieje się kiedy welonki czy inne ryby zimę spędzają w oczku.
"Wyobraź sobie, że jesteś tak mały, tak naprawdę maleńki, że możesz wejść do swojego akwarium, by z bliska obserwować i osobiście odczuć efekty własnej konstrukcji."

ODPOWIEDZ