Ile kosztuje budowa domu

przygotowanie wody do nowego akwarium

Moderator: ModTeam

Andrzej79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-04-04, 15:55
Pojemność akwarium: 100
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Andrzej79 » 2007-06-05, 16:06

witam
zakładam nowe akwarium i potrzebuję informacji jak przygotować wodę, tzn jakie konkretnie uzdatniacze do niej dodać, do tej pory zawsze dodawałem antychlor, a do tego 2 preparaty sery: aqutan i nitrivec, jeśli powinienem dodawać inne środki to bardzo prosze o informację jakie są najlepsze, a do tego niedrogie
a jeśłi ten problem był już poruszany na forum to bardzo przepraszam za zaśmiecanie forum i poposzę o link do niego

pozdrawiam i dziękuję

Awatar użytkownika
Kubutek
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 2007-05-30, 15:17
Pojemność akwarium: 240
Lokalizacja: Wieliszew
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Kubutek » 2007-06-05, 16:14

ja polecam uzdatniacz :
-TETRA AquaSafe :-D
A co do aqutan to moim zdaniem tez dobry uzdatniacz. Ale najlepiej jak woda byla by tez troszke odstana...Wtedy masz pewnosc ze mozesz ją wlac do akwarium. ;-)

koki
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-23, 22:54
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: koki » 2007-06-05, 22:15

Woda powninna byc odstana ~ 24/48h oraz powinno sie zaszczepic filtr. Ja nie polecam uzdatniaczy
Witam [you]

Awatar użytkownika
Kubutek
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 2007-05-30, 15:17
Pojemność akwarium: 240
Lokalizacja: Wieliszew
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Kubutek » 2007-06-05, 22:32

a sie zapytam, bo wszyscy wmawiają ze musi byc uzdatniacz i wogole ze bez to nie pojedzie.
Ja nie polecam uzdatniaczy

A czemu tak uwazasz?? :mrgreen:

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: oleq_30 » 2007-06-05, 23:24

jesli wode w akwa normalnie filtrowana zostawisz na 7 dni przd wpuszczeniem rybek to nie musza byc uzdatniacze i nie za bardzo jest potrzeba ich uzywania. Woda sama sie doprowadzi po porzadku. Ja na pewno uzywam antychloru i jak na razie nie uzywałem innych uzdatniaczy . z preparatow uzywam tylko nawoz dla roslinek. i lekarstwa jak zachodzi taka potrzeba.
choc z drugiej strony na pewno powstały po to by pomoc przy akwarium wiec nie ma przeciw wskazań zeby ich uzywac. Tylko z głowa i w/g zalecen producenta a nie rad pana (pani ) ze sklepu
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Andrzej79
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-04-04, 15:55
Pojemność akwarium: 100
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Andrzej79 » 2007-06-06, 08:14

a jakie nawozy do roślinek stosujesz

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: maol » 2007-06-06, 10:07

a może tak najpierw przeczytać, a później dodać? Aqutan - a właściwej juz nowy aquatan to preparat uzdatniający wodę. Wiąże on wszystkie substancje typu chlor, metale ciężkie itp. Dodatkowo zawiera środki chroniące śluzówkę u ryb. Zdecydowanie zalecam, nawet do odstanej wody - choć z własnego doświadczenia wiem, że po jego uzyciu można spokojnie do akwarium dodać prawie że "kranówę" . A Nitrivec to zupełnie inna bajka! To nie żaden uzdatniacz, tylko odpowiednia dla akwarium flora bakteryjna. Jej odpowiednie wprowadzenie bardzo pomaga w starcie akwarium - można w ten sposób uniknąć większości problemów ze startem zbiornika, takich jak "mętna woda", "chore ryby" itp. Tyle że to wprowadzenie musi być dokonane w odpowiedni sposób, a nie przez "po prostu wlałem"...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Vinnitshekh » 2007-06-07, 00:25

Mam akwarium od wielu lat i nigdy nie stosowalem uzdatniaczy. Zamiast tego wole odstana wode, przynajmniej 48 h, a nawet nieco wiecej. Polecam poczekac zawsze z nia dluzej niz 24 h - 24 h to minimum, ryby czesto jednak wola wode ktora dluzej stala przed wlaniem do zbiornika. Stosujac ta metode nigdy nie mialem zadnych problemow z woda - nie liczac kilku przypadkow zmetnienia spowodowanego przekarmieniem. Dodaje do wody jedynie regularnie Multimineral i Kobaltosan Tropicala. Zadnych innych srodkow uzdatniajacych. Ryby rozwijaja sie bardzo dobrze.

Bdw przed wpuszczeniem rybek do nowego zbiornika i tka warto odczekac minimum 2 - 3 tygodnie, az w zbiorniku powstanie odpowiedni ekosystem. To takze rozwiazuje problem z uzdatnieniem wody.
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

JohnyMo
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2007-06-25, 01:06
Pojemność akwarium: 126
Imię: Johny
Lokalizacja: Sz-n

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: JohnyMo » 2007-06-26, 16:34

Vinnitshekh pisze: Bdw przed wpuszczeniem rybek do nowego zbiornika i tka warto odczekac minimum 2 - 3 tygodnie, az w zbiorniku powstanie odpowiedni ekosystem. To takze rozwiazuje problem z uzdatnieniem wody.
Tak na logikę to jak ma powstać odpowiedni ekosystem skoro nie będzie w nim rybek? Bakterie nitryfikacyjne potrzebują do rozwoju związki które wydalają ryby, skoro nie będzie ryb to żaden ekosystem się nie rozwinie.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: maol » 2007-06-29, 09:02

rozwinie się. Akwarium w całości jest ekosystemem, ryby sa tylko jednym z elementów. "odstanie" akwarium przed wpuszczeniem do niego ryb powoduje zajście naturalnych procesów rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, spowodowany parametrami samej wody, w której stężenie zwiazków azotowych bardzo rośnie podczas pierwszych kilku dni w akwarium. Do tego jeszcze dochodzi z reguły "wstępny" zakwit pierwotniaków, który dla ryb jest zdecydowanie niewskazany.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

JohnyMo
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2007-06-25, 01:06
Pojemność akwarium: 126
Imię: Johny
Lokalizacja: Sz-n

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: JohnyMo » 2007-06-29, 13:42

maol pisze:w której stężenie zwiazków azotowych bardzo rośnie podczas pierwszych kilku dni w akwarium.
a skąd się biorą związki azotowe w niezamieszkałym akwarium?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: maol » 2007-06-29, 14:59

a z samej wody, podłoża i akwarium- w końcu są w nich duże ilości mikroorganizmów które obumierają, jedzą, rozmnażają się itp. Np. "zbielenie" wody po 3-4 dniach od zalania akwarium jest spowodowane gwałtownym zakwitem pierwotniaków (które jakieś 2 dni później same obumrą) - ich szczątki i działalność również spowodują wzrost ilości substancji azotowych. Jednocześnie niejako same w tych warunkach rozwijają sie bakterie nitryfikacyjne, których pokarmem są właśnie związki azotu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Morter » 2007-06-29, 15:22

dokładnie... Baterie są praktycznie wszędzie, choćby z powietrza Ci się dostaną do wody i mikroorganizmy będą same pracowały na ustabilizowanie akwarium
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: D4ni3l » 2007-06-29, 18:05

Andrzej79 pisze:jeśłi ten problem był już poruszany na forum to bardzo przepraszam za zaśmiecanie forum i poposzę o link do niego
A prosze bardzo, oto wyszukiwarka :)
http://e-akwarystyka.pl/search.htm
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Blitz
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 2007-06-16, 13:25
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: przygotowanie wody do nowego akwarium

Post autor: Blitz » 2007-07-19, 12:06

A jeżeli zakładam akwa ... Jeszcze bez rybek ... :)

To mogę zrobić tak.

Wlewam wodę do akwa ... Zostawaiam na 3 dni ... Do tego potem wlewam daną ilość Aqua Safe ... Znowu zostawaim żeby woda odstała z 4 godzinki ... I wtedy wszystko włącze (filtry, grzałke, światło) i akwarium może sobie dojrzewać ... Mogę tak zrobić ?

Czy coś robie źle .. ?

Od razu mówię że będę używał tego Aqua Safe ... Wolę się zabezpieczyć, bo jak miałem poprzednie akwarium, to była woda odstana a rybki i tak padały po podmianie wody ...

Proszę o radę czy dobrze to zrobię ? :P

ODPOWIEDZ