dużo by w 240l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

monument22
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2009-12-14, 13:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Adam
Lokalizacja: niedaleko

dużo by w 240l

Post autor: monument22 » 2010-09-21, 21:30

witam , posiadam akwarium jak w temacie 240l. obsada urozmaicona. dużo ryb od znajomych co się chcieli pozbyć lub jak likwidowali akwaria. i pytanie czy to dobra obsada.

gupiki (6 samic i jeden samiec:) + jakieś 10 w kotniku małych)
3 molinezje
1 gurami
3 prętniki karłowate
12 danio (6 malabarskich + pręgowane)
10 neonki
2 skalary
1 mułojad czy jakoś tak
3 kosiarki
5 zbrojników (różnych gatunków)
2 rozbory
5 platek
2 bojowniki (samiec i samica)

dodam że posiadam sporo roślin.
załączam zdjęcia. są dwa gdyż jest to akwarium w ścianie
Proszę o sugestie co mogę poprawić w swojej obsadzie, na skalary już mam chętnego
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: dużo by w 240l

Post autor: Plewek01 » 2010-09-21, 23:22

monument22 pisze:gupiki (6 samic i jeden samiec:) + jakieś 10 w kotniku małych)
3 molinezje
1 gurami
3 prętniki karłowate
12 danio (6 malabarskich + pręgowane)
10 neonki
2 skalary
1 mułojad czy jakoś tak
3 kosiarki
5 zbrojników (różnych gatunków)
2 rozbory
5 platek
2 bojowniki (samiec i samica)
Ja bym ponegocjował w sklepie i zamienił na coś fajnego i wartościowego niż taki misz-masz. W takim litrażu można trzymać piękne ryby..

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: dużo by w 240l

Post autor: aidi » 2010-09-22, 10:47

skalary są stadne - dokup 3,bojownik powinien mieć harem w takim litrażu pokusiła bym się o 5 samic, ogólnie obsada dobra, fakt ryby popularne ale czy to źle? mi przynajmniej fauna się podoba, aczkolwiek roślin mogło by być więcej, co do gupików samca bym wyeksmitowała będą się mnożyć kosmicznie ale to zależy od ciebie

monument22
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2009-12-14, 13:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Adam
Lokalizacja: niedaleko

Re: dużo by w 240l

Post autor: monument22 » 2010-09-22, 16:50

aidi pisze:skalary są stadne - dokup 3,bojownik powinien mieć harem w takim litrażu pokusiła bym się o 5 samic, ogólnie obsada dobra, fakt ryby popularne ale czy to źle? mi przynajmniej fauna się podoba, aczkolwiek roślin mogło by być więcej, co do gupików samca bym wyeksmitowała będą się mnożyć kosmicznie ale to zależy od ciebie

co do samca gupika i tak wszystko potomstwo zaraz zostaję pożarte przez inne rybki :przestraszony:

co do roślin już następna partia roślinek się aklimatyzuję w innym zbiorniku

Awatar użytkownika
gismo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-09-21, 23:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marcin
Lokalizacja: Chorzów

Re: dużo by w 240l

Post autor: gismo » 2010-09-23, 00:03

Nie piszcie głupot jak się nie znacie! Skalar stadna? Gdzie takie bzdury wyczytałeś? Skalary trzymamy w PARACH (samiec + samica).

gupiki (6 samic i jeden samiec:) + jakieś 10 w kotniku małych) - pozbądź się ich lub zostaw jako żywy pokarm bo one się rozmnażają jak głupie.
3 molinezje - pozbądź się bo nie pasują do reszty
1 gurami - jedna sztuka długo Ci się nie utrzyma, potrzebne towarzystwo lecz patrząc na resztę obsady to bym się jej pozbył
3 prętniki karłowate - zostawiłbym a nawet dokupił jeszcze jedną
12 danio (6 malabarskich + pręgowane) - zostawiłbym
10 neonki - zostawiłbym
2 skalary - jeśli to samiec i samica to zostaw, to piękne ryby
1 mułojad czy jakoś tak - zostaw
3 kosiarki - dokup 2szt.
5 zbrojników (różnych gatunków) - zostaw
2 rozbory - ryba stadna a masz już danio i neony więc oddaj
5 platek - to samo co gupik.
2 bojowniki (samiec i samica) - albo skalary, albo bojowniki. Ja bym wybrał skalary.

Po odrzuceniu niepotrzebnych ryb zostaje:
4xPrętnik
12xDanio
10xNeon
2xSkalar
1xMułojad
5xKosiarka
5xZbrojnik


Bardzo ładna obsada choć to tylko moja propozycja.
Pomóżcie mi w stworzeniu nowego dzieła ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: dużo by w 240l

Post autor: Akwarybka » 2010-09-23, 00:24

gismo pisze:Nie piszcie głupot jak się nie znacie! Skalar stadna? Gdzie takie bzdury wyczytałeś? Skalary trzymamy w PARACH (samiec + samica)
Nie musisz krzyczeć. Zwłaszcza, że po części nie masz racji. Skalary dobierają się w pary, lecz w naturze żyja w stadach i czują się w nich znacznie bezpieczniej.
Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości.
Występuje gromadnie w górnym i środkowym biegu rzeki Amazonka wraz z jej dopływami. Można ją też spotkać w dorzeczu rzek Orinoko (Wenezuela), Essequibo w Gujanie. Duże ryby wśród ludności lokalnej uznawane są za przysmak i dodawane do jadłospisu. Ryba stadna, pokojowo usposobiona do innych "współtowarzyszy".
Jest to piękna, spokojna i ciekawa rybka. Bardzo lubi przebywać w większej grupie.
Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości.
;)

Awatar użytkownika
gismo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-09-21, 23:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marcin
Lokalizacja: Chorzów

Re: dużo by w 240l

Post autor: gismo » 2010-09-23, 00:45

Owszem ale nie w 240litrach... Jakby miał akwarium 500litró to poleciłbym więcej sztuk tej ryby.
Pomóżcie mi w stworzeniu nowego dzieła ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: dużo by w 240l

Post autor: Akwarybka » 2010-09-23, 00:51

Owszem ale nie w 240litrach... Jakby miał akwarium 500litró to poleciłbym więcej sztuk tej ryby.
Nie przesadzaj ;) w 500l można by mieć sporą grupą dyskowców :] Przy odpowiedniej obsadzie i wystroju akwarium sześć sztuk skalarów będzie się dobrze czuło ;)

Awatar użytkownika
gismo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-09-21, 23:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marcin
Lokalizacja: Chorzów

Re: dużo by w 240l

Post autor: gismo » 2010-09-23, 00:56

Skalary rosną na prawdę duże. Oto przykład:

Obrazek

Niektóre osobniki mogą też być agresywne. Są to piękne ryby ale mi jakoś nie udało się nimi dobrze zająć.

Miałem 10szt w 112litrów lecz na koniec została jedna para. Ok koniec tematu skalarów bo robimy mały off topic ;)
Pomóżcie mi w stworzeniu nowego dzieła ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: dużo by w 240l

Post autor: Akwarybka » 2010-09-23, 01:08

Dopiszę tylko na koniec, że 10 sztuk skalarów w 112l i tragedia to nic nadzwyczajnego. Tych ryb nie wolno trzymać w tak małym akwarium, bo może dojść do opisanych przez ciebie ataków agresji. Ponadto 112l jest za niskie dla żaglowców. Skalarki mogą urosnąć duże, ale muszą to być naprawdę stare osobniki. Zwykle na początku kupuje się więcej ryb by potem zostawić te które się tolerują. ;)

P.S. To twoje zdjęcie :zdziwko: Ryby mierzy się ''na oko'' a nie wyciągając z wody na ręcznik! Niepotrzebny stres i uszkodzenie skóry= choroba gotowa.

Co do obsady. Ja proponuję 6 skalarków, danio i zbrojniki (zależnie od tego jakie masz gatunki).

ODPOWIEDZ