Jakie oświetlenie?

Moderator: ModTeam

przemoo
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-05-12, 15:18
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Wrocław

Jakie oświetlenie?

Post autor: przemoo » 2007-06-07, 19:57

Witam.Nie byłem pewny gdzie dać ten temat ale ostatecznie tu go zamieszczam :-P

Mam mały problem z roślinkami i najprawdopodobniej jest to wina oświetlenia.Moje pytanie jest następujące:Co jest lepsze w oświetleniu akwarium.Żarówki czy lampy jarzeniowe(wiem że troszkę głupie pytanie),i czym to się różni.2 pytanie to jakie powinno być oświetlenie do akwarium 140 litrów??

Z góry dzięki za odpowiedź ;-)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie oświetlenie?

Post autor: maol » 2007-06-08, 08:33

Żarówki nigdy do akwarium, chyba że kots jest zainteresowany hodowla glona. Stosujemy świetlówki, lampy HQL lub HQI. Na 140 l proponowałbym 2 świetlówki 36W, zwykle w uładzie 1x światło dzienne, 1x widmo lekko czerwone ( dla roslinek)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

przemoo
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-05-12, 15:18
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie oświetlenie?

Post autor: przemoo » 2007-06-08, 12:25

No właśnie mój problem polega na tym że mam pewne rozmiary pokrywy a do niej tylko pasują lampy jarzeniowe 15 W(obecnie mam 2x15W)są jakieś inne lampy które mają takie same wymiary tyle że więcej W ???. Długość obecnych lamp wynosi 45cm.

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jakie oświetlenie?

Post autor: arturusrex » 2007-06-08, 13:21

Z tego co się orientuję ilość wat w świetlówkach jest ściśle powiązana z długością tak więc nie znajdziesz mocniejszej świetlówki o tym wymiarze co masz.

Ja borykam sie z innym problemem a mianowicie mam 1x15 w co jest stanowczo za mało do 60 l akwa a miejsca na drugą 15 w świetlówkę nie mam. Dlatego zastanawiam się nad dodatkowym oświetleniem 2x8 W na świetlówkach t5. Co o tym sadzicie ?? Świetlówki będą montowane jedna z przodu potem będzie moja z obudowy i druga z tyłu. Z tym wiążę sie moje kolejne pytanie jakie świetlówki zamontować ?? 2 świetlówki np grolux?? Czy z przodu dać coś mocnego imitującego światło dzienne a z tyłu groluxa?? W obudowie mam 15 w świetlówkę irys i ją też zamierzam później wymienić więc przy jakiś radach bierzcie pod uwagę całą konfigurację świetlną a nie tylko te 2 8 w. Z góry dziękuję za pomoc

ODPOWIEDZ