Wszystkie rybki zdychaja!

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: bojar » 2010-11-20, 14:13

hidax pisze:No to mamy właśnie powód. :zdziwko:
Ile litrów.?
Każde akwarium musi odstać samo woda+roślinki+filtr+grzałka CO NAJMNIEJ 2 TYGODNIE.!
.
Witam.
A po co akwa ma stać 2 tyg "samo"?Z tą wodą i roślinami.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Plewek01 » 2010-11-20, 14:21

bojar pisze:ma stać 2 tyg "samo"?Z tą wodą i roślinami.
Żeby mogły sie rozwinąć pożyteczne bakterie i cały zbiornik mógł dojrzeć. Kłania się cykl azotowy.

Awatar użytkownika
hidax
Stały bywalec
Posty: 375
Rejestracja: 2010-09-01, 14:10
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: hidax » 2010-11-20, 14:30

Bojar poczytaj trochę o dojrzewaniu zbiornika. :P
60 Główne
30 Narybkowe

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: aidi » 2010-11-20, 14:36

MickeyMo0use, no to tak, najpierw zalewasz samo akwarium, wsadzasz sprzęt, sadzisz rośliny (tylko i wyłącznie żywe), odczekujesz ze wszystkim (włączony filtr 24h/7, grzałka) 2-4 tygodni w zależnie od litrażu akwarium

co do litrażu mam nadzieje że to 10l to był żart, jeżeli nie to nie kupuj ryb i oddaj to co przeżyło bo 10l dla ryb się nie nadaje
:zdegustowany:

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: bojar » 2010-11-20, 22:16

Plewek01 pisze:
bojar pisze:ma stać 2 tyg "samo"?Z tą wodą i roślinami.
Żeby mogły sie rozwinąć pożyteczne bakterie i cały zbiornik mógł dojrzeć. Kłania się cykl azotowy.
Witam.
Może się i kłania.Tylko powiedz mi skąd wezmą się te pożyteczne bakterie?Z włączonej grzałki z filtra czy z roślinek?Hidax też musisz poczytać o dojrzewaniu zbiornika.Zawsze myślałem,że dojrzałe akwa to takie w którym jest zachowana równowaga.A żeby tak było to muszą tam być i bakterie nitryfikacyjne i związki którymi mówiąc prosto te bakterie będą się odżywiać. Bakterie nitrosomonas przetwarzają amoniak.A on w/g was weźmie się z włączonej grzałki czy z filtra?No jest możliwość,że zgniją wam wszystkie rośliny.Jeśli to nie nastąpi to bakterie nitryfikacyjne się nie namnożą(albo namnożą się w tak znikomej ilości,że nie będzie mowy o dojrzałym akwa nawet po roku).Amoniak jest produktem metabolizmu zwierząt i tylko wpuszczając takowe można go wprowadzić do zbiornika w wystarczających ilościach,ażeby akwa dojrzewało.Więc krótko reasumując,żeby akwa dojrzało trzeba po wyklarowaniu się wody(kilka dni) wpuszczać stopniowo organizmy żywe.One będą wytwarzać amoniak co będzie skutkowało namnażaniem się coraz większej liczby bakterii nitryfikacyjnych.I tak aż do pełnej obsady.Ja akwa 375 l dojrzewałem prawie 4 mieś.Co tydzień dopuszczałem niewielką ilość ryb z zaplanowanej obsady.Nie zdechła ani jedna.Włączenie filtra i grzałki do pustego akwa to tylko dorabianie elektrowni.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Plewek01 » 2010-11-21, 00:02

bojar pisze:No jest możliwość,że zgniją wam wszystkie rośliny.Jeśli to nie nastąpi to bakterie nitryfikacyjne się nie namnożą(albo namnożą się w tak znikomej ilości,że nie będzie mowy o dojrzałym akwa nawet po roku).Amoniak jest produktem metabolizmu zwierzą
Część akwarystów zaszczepia je z innego filtra, część kupuje sera nitrivec i dolewa do zbiornika, część roślin na pewno zgnije i bakterie się pojawią, a amoniak wytwarza się również z rozkładającego się pokarmu. Nie przeczę, że rybek nie można wpuszczać, można a nawet stopniowe wpuszczanie przyspiesza dojrzewanie zbiornika. Jednak wielu początkujących akwarystów wpuszcza od razu całą obsadę powodując tragedię w zbiorniku, a odczekanie spowoduję dodatkowo przemyślenie ciekawej obsady i na pewno pomaga w spokojnym starcie zbiornika.

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Lermi » 2010-11-21, 00:11

No to generalnie jest prawda, ale stwory powinny zlądować po 2 tygodniach, bo wtedy środowisko się (jako tako) stabilizuje. Badałeś może co 3 dni parametry wody w nowo założonym akwarium (ph, gh, no2,no3, nh)? Poza tym najczęściej woda zaczyna mętnieć po tygodniu, więc lepiej to przeczekać. A bakterie namnożą się w swoim czasie ;) Ja tam polecam na start ślimaki.
Nie tylko chłopaki lubią robaki

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: bojar » 2010-11-21, 01:03

Plewek01 pisze: Część akwarystów zaszczepia je z innego filtra, część kupuje sera nitrivec i dolewa do zbiornika, część roślin na pewno zgnije i bakterie się pojawią, a amoniak wytwarza się również z rozkładającego się pokarmu. Nie przeczę, że rybek nie można wpuszczać, można a nawet stopniowe wpuszczanie przyspiesza dojrzewanie zbiornika. Jednak wielu początkujących akwarystów wpuszcza od razu całą obsadę powodując tragedię w zbiorniku, a odczekanie spowoduję dodatkowo przemyślenie ciekawej obsady i na pewno pomaga w spokojnym starcie zbiornika.
Witam.
Niby racja tylko są pewne nieścisłości.Z innego filtra zaszczepisz bakterie(można również kupić)Tylko jeśli one nie będą miały co "konsumować "to zginą.Przecież musi być równowaga.Amoniaku z pokarmu też nie będzie bo nie będziesz karmił pustego zbiornika.A taki zbiornik proponują fachowcy w poprzednich postach.Ma stać zalany z włączoną grzałką i filtrem przez 2-4 tyg.A potem wpuszczają całą obsadę i piszą posty ,że ryby padają. W tym momencie wali do akwa bomba z amoniaku,a bakterii mamy na jedną rybkę i to niedużą.Ale w/g tej receptury akwa było dojrzałe,więc co się dzieje.Lermi -wszystko jedno co damy na start byle to było żywe i wpuszczane stopniowo.
Pzdr

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Plewek01 » 2010-11-21, 01:09

bojar pisze:onsumować "to zginą.Przecież musi być równowaga.Amoniaku z pokarmu też nie będzie bo nie będziesz karmił pusteg
Zauważ, że często podłoża/substraty dawane do zbiornika na starcie oddają dużo no3.
bojar pisze:tem wpuszczają całą obsadę
No właśnie po tych 2 tyg. zalecają raczej wpuszczenie startowych rybek i dopiero potem uzupełnienie docelową pełną obsadą.

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: bojar » 2010-11-21, 01:41

Plewek01 pisze: Zauważ, że często podłoża/substraty dawane do zbiornika na starcie oddają dużo no3.
Zanim coś napiszesz to się zastanów.No3 i no2 to są związki które występują po przerobieniu amoniaku przez bakterie nitryfikacyjne.Jak nie masz źródła amoniaku to nie masz bakterii.Bo nawet jak je wpuścisz to zginą bez pokarmu.
Na moje pytanie po co akwa ma stać z włączonymi urządzeniami przez 2-4 tyg.Otrzymałem odpowiedzi między innymi i twoją,że w tym czasie mają wytworzyć się pożyteczne bakterie,a ja mam poczytać sobie o dojrzewaniu i o cyklu azotowym.Ja się z tym nie zgadzam i myślę,że wytłumaczyłem dlaczego.A o cyklu azotowym to lepiej ty poczytaj.Bo to ,że ja przez 2,5 roku napisałem prawie 30 razy mniej postów niż ty przez 0,5 roku to nie znaczy,że nie mam pojęcia o akwarystyce.

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Lermi » 2010-11-21, 09:51

Plewek01 pisze:Zauważ, że często podłoża/substraty dawane do zbiornika na starcie oddają dużo no3.
Amazonia daje NH :] I to ilości porażające.
bojar pisze:No3 i no2 to są związki które występują po przerobieniu amoniaku przez bakterie nitryfikacyjne.Jak nie masz źródła amoniaku to nie masz bakterii.Bo nawet jak je wpuścisz to zginą bez pokarmu.
Jak najbardziej masz tu rację Bojar.
Nieporozumienia biorą się z tego, że w akwarystyce wiele zagadnień upraszczamy, żeby się w ogóle dogadać.
Jakby Plewek napisał osobie "początkującej" że: zaczekaj aż Ci się utleni amoniak do jonów azotynowych a później do azotanów, to już widzę odpowiedź :zdziwko:
Ani ja, ani Plewek nie wiemy jakie jest Twoje doświadczenie w akwarystyce. Właśnie dlatego, że oceniamy się tylko po postach (nie ilości, ale jakości ;) ). I BRADZO DOBRZE! Bo przez super argumentację udowodniłeś, że wiesz o co chodzi i nie wpuściłbyś od razu 30 sztuk rybek do 20 litrów. A jako gratis, reszta dostała ładne objaśnienie jak zarybiać zbiornik.
Szczerze powiedziawszy po tym zapytaniu dlaczego akwarium ma stać samo, pewnie odpowiedziałabym podobnie jak Plewek :hyhy:
Mam nadzieję, że nie dostanę warna za OT :niepewny:
Nie tylko chłopaki lubią robaki

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: bojar » 2010-11-21, 16:34

Lermi pisze:
Szczerze powiedziawszy po tym zapytaniu dlaczego akwarium ma stać samo, pewnie odpowiedziałabym podobnie jak Plewek :hyhy: :
Witam.
Szczerze powiedziawszy to była mała prowokacja.Od dawna czytałem na różnych forach posty o dojrzewaniu zbiorników i wszędzie było tak samo napisane,że włącz filtry,grzałki i po jakimś czasie akwa dojrzeje.Prawda,ale nie do końca.Wielu uzna,że to wszystko i na tym poprzestanie. SAMO NIE ROBI SIĘ NIC.Trzeba początkującym wytłumaczyć dokładnie o co idzie.Ew. nakierować na odpowiednie wiadomości.Czy z tego skorzystają to inna sprawa.
Pzdr

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Wszystkie rybki zdychaja!

Post autor: Plewek01 » 2010-11-21, 21:33

bojar pisze:piszesz to się zastanów.No3 i no2 to są związki które występują po przerobieniu amoniaku przez bakterie nitryfikacyjne.Jak nie masz źródła amoniaku to nie masz bakterii.
O tym właśnie mówiłem:
Lermi pisze:Amazonia daje NH :] I to ilości porażające.
Wyobrażasz sobie wpuszczenie kilku rybek do takiego zbiornika z amazonią, która przez pierwszy tydzień oddaje kolosalne ilości NH?
bojar pisze:że ja przez 2,5 roku napisałem prawie 30 razy mniej postów niż ty przez 0,5 roku to nie znaczy,że nie mam pojęcia o akwarystyce.
Skąd raptem taka agresja, czy gdzieś napisałem, że się nie znasz na akwarystyce :zdziwko:
bojar pisze:Ja się z tym nie zgadzam i myślę,że wytłumaczyłem dlaczego
A czy ja Ci narzucam, że masz się ze mną zgadzać? Forum służy wymianie zdań i doświadczeń, a z Twojej strony zaczynają płynąć jakieś zarzuty...

ODPOWIEDZ