Nowe akwa 95l

Moderator: ModTeam

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Nowe akwa 95l

Post autor: Smolas69 » 2010-12-27, 14:47

Witam jutro mam do odebrania akwa 95litrow wymiary to 90*35*30 wiem nietypowe ale to ze wzglegu na miejsce w ktorym ma sie znajdowac. Wciaz czytam rozne ksiazki przegladam forum itd ale wole sie zapytac niz pozniej by rybki ginely przez moja glupote.
Wiec tak:
1. Planuje podloze z ziemi ogrodowej a na to piasek zwykly dac (oddzielone siatka o malych oczkach) widzialem to w innym akwa i przepiekny widok tylko jakie warstwy maja tego by?? Ziemi 3cm i piasku 1cm/2cm tak wydedukowalem czytajac ale czy to dobre bedzie??
2. Czy roslinki beda sie mialy dobrze w takim zbiorniku
3. Chce akwarium bez chemii ale czas "docierania sie" zawsze piszecie 2-4tygodnie oki rozumiem czym wiecej tym lepiej ale po jakim czasie roslinki wkladac?? Czy przez te tygodnie samej wody filtr i grzalka ma byc wlaczona?? Bede miec kolonie bakterii ze starego filtra.
4. Jak przeplukac piasek poprostu wrzatkiem czy pogotowac go troche (jak dlugo)?? Tak samo z korzeniem jak go spreparowac w momencie kiedy nie mam az takiego duzego garnka?? Poprostu zalewac go wrzatkiem z sola (ile razy i w jakich proporcjach). Szukalem na necie ale znalazlem tylko ze ma sie korzen gotowac 3godz w osolonej wodzie :kwasny:
5. Czy kokos ktory kupie w zoologicznym tez powinienem wygotowac w solance??
6. Czy potrzebowac bede bimbrowni do tego akwarium??

Za wszelkie podpowiedzi i komentarze juz dziekuje. Nie bojcie sie pisac ja naprawde lubie czytac i dowiadywac sie nowych rzeczy :)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Akwarybka » 2010-12-27, 15:17

Smolas69 pisze:1. Planuje podloze z ziemi ogrodowej a na to piasek zwykly dac (oddzielone siatka o malych oczkach) widzialem to w innym akwa i przepiekny widok tylko jakie warstwy maja tego by?? Ziemi 3cm i piasku 1cm/2cm tak wydedukowalem czytajac ale czy to dobre bedzie??
Myślę, że z przodu 2cm ziemi i 3cm piasku, z tyłu 4 cm ziemi i 4-5cm piasku.
Smolas69 pisze:2. Czy roslinki beda sie mialy dobrze w takim zbiorniku
Bardzo trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Czasami żadne rośliny nie chcą rosnąc w piasku, a w innym akwarium z takim podłożem rosną jak szalone... Kwestia szczęścia? Ale próbuj, bo warto ;)
Smolas69 pisze:3. Chce akwarium bez chemii ale czas "docierania sie" zawsze piszecie 2-4tygodnie oki rozumiem czym wiecej tym lepiej ale po jakim czasie roslinki wkladac?? Czy przez te tygodnie samej wody filtr i grzalka ma byc wlaczona?? Bede miec kolonie bakterii ze starego filtra.
Chyba źle zrozumiałeś. Akwarium ma stać 2-4 tygodnie, ale ze wszystkim poza jego mieszkańcami. Rośliny sadzisz od razu.
Czyli: Wsypujesz ziemię i polewasz ją delikatnie wodą, by utworzyło się błotko. formujesz ziemię jak ci się podoba (pamiętając by ziemia nie miała styczności z bocznymi ściankami akwarium). Fa to siatka, a następnie piasek. Układasz wszelkie elementy dekoracyjne; kamienie, korzenie etc. Nalewasz wody do 1/3 wysokości zbiornika. Sadzisz rośliny. Nalewasz wody do pełna. Wstawiasz grzałkę, filtr, etc i podłączasz do prądu. Włączasz światło i cieszysz się baniakiem ;)
Smolas69 pisze:4. Jak przeplukac piasek poprostu wrzatkiem czy pogotowac go troche (jak dlugo)?? Tak samo z korzeniem jak go spreparowac w momencie kiedy nie mam az takiego duzego garnka?? Poprostu zalewac go wrzatkiem z sola (ile razy i w jakich proporcjach). Szukalem na necie ale znalazlem tylko ze ma sie korzen gotowac 3godz w osolonej wodzie
Możesz gotować piasek, ale po co? Według mnie wystarczy zwykła kranówka.
Czyli: Nasypujesz do wiaderka piasku, tak do 3/4 wysokości. Nalewasz do tego wody prawie do pełna. Mieszasz piasek by wyleciało z niego jak najwięcej ''fusów''. Delikatnie wylewasz wodę. Czynność tę powtarzasz, dopóki woda, którą wylewasz z wiadra nie będzie czysta.
Co do korzenia. Musisz go wygotować w solance, niezależnie skąd pochodzą. No chyba, że korzeń jest bardzo duży, wówczas pozostaje tylko przelewanie wrzącą solanką. Po gotowaniu lub przelewaniu należy go wypłukać zwykłą wodą i tyle. Jeżeli po włożeniu do akwarium nie chce tonąć, to obciążamy go kamolem.
Smolas69 pisze:5. Czy kokos ktory kupie w zoologicznym tez powinienem wygotowac w solance??
Możesz ale nie musisz. Mi zawsze wystarczyło dokładne umycie czysta wodą (od środka) i wysuszenie.

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: marti » 2010-12-27, 15:21

Smolas69 pisze:1. Planuje podloze z ziemi ogrodowej a na to piasek zwykly dac (oddzielone siatka o malych oczkach) widzialem to w innym akwa i przepiekny widok tylko jakie warstwy maja tego by?? Ziemi 3cm i piasku 1cm/2cm tak wydedukowalem czytajac ale czy to dobre bedzie??
Jeżeli jest to Twoja pierwsza przygoda z akwarystyką a wiedza na ten temat znikoma to odradzam stosowanie ziemi jako podłoże.
Lepszym sposobem jest gotowy substrat podżwirowy np Tropica, JBL bądż każdy inny. Na to dajesz siatkę z castoramy np budowlaną do styropianu. Następnie żwirek (wg. uznania kolorystycznego) o granulacji 1-3 mm. Najlepszy do tego celu jest żwir rzeczny, nie żaden bazalt ani marmur.
Smolas69 pisze:2. Czy roslinki beda sie mialy dobrze w takim zbiorniku


Jeżeli zapewnisz im żyzne podłoże, odpowiednie światło i dobre parametry wody to jak najbardziej :P
Smolas69 pisze:3. Chce akwarium bez chemii ale czas "docierania sie" zawsze piszecie 2-4tygodnie oki rozumiem czym wiecej tym lepiej ale po jakim czasie roslinki wkladac?? Czy przez te tygodnie samej wody filtr i grzalka ma byc wlaczona?? Bede miec kolonie bakterii ze starego filtra.
Rośliny sadzisz od samego początku czyli :
- wsypujesz podłoże ( kolejno warstwami podkład, siatka, żwir)
- układasz dekoracje - kamienie, korzenie i dosypujesz żwirku gdzie jeszcze jest taka potrzeba.
- sadzisz rośliny za pomocą pęsety _ najłatwiej
zalewasz wszystko wodą ( nawet z kranu ) uruchamiasz filtr i światło oraz ogrzewanie.
- Obserwujesz akwarium i po ok 1mc możesz zarybiać zbiornik
Smolas69 pisze:4. Jak przeplukac piasek poprostu wrzatkiem czy pogotowac go troche (jak dlugo)?? Tak samo z korzeniem jak go spreparowac w momencie kiedy nie mam az takiego duzego garnka?? Poprostu zalewac go wrzatkiem z sola (ile razy i w jakich proporcjach). Szukalem na necie ale znalazlem tylko ze ma sie korzen gotowac 3godz w osolonej wodzie :kwasny:
Żwirek płuczesz w wannie pod bierzącą wodą. Nie musisz go gotować.

Co do korzeni to jeżeli jest to kupny korzonek z akwarystycznego to jest on już przygotowany do włożenia do akwarium. Jedyną rzeczą jaką można i powinno się zrobić to sparzyć go gorącą wodą i dokładnie opłukać.

Natomiast jak korzeń chcesz spreparować sam to musisz go kilkukrotnie sparzyć wrzątkiem z roztworem nasyconym solą a później kilka dni wymoczyć w wodzie kilkakrotnie ją zmieniając.
Smolas69 pisze:5. Czy kokos ktory kupie w zoologicznym tez powinienem wygotowac w solance??
Postępujesz tak jak wyżej napisałem z korzeniem który kupiłeś ;)
Smolas69 pisze:6. Czy potrzebowac bede bimbrowni do tego akwarium??
To wszystko zależy jakich roślin użyjesz. Na początek nie polecam zabawy z bimbrem. Lepiej dobierz rośliny mało wymagające. Na bazie takich roślin również można zrobić ładnego roślinniaka

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Smolas69 » 2010-12-27, 15:23

A co z ta bimbrownia warto ja zakladac?? Czy juz sama ziemia powinna dawac zwiazki "pozywienie" niezbedne dla roslinek??

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Akwarybka » 2010-12-27, 15:25

Ziemia da roślinom głównie mikroelementy i trochę makro. Ale nie zastąpi nigdy nawożenia CO2.
Zawsze warto stosować nawożenie dwutlenkiem węgla. W każdym akwarium z roślinami.

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: marti » 2010-12-27, 15:30

Przy 95- ciu litrach i bimbrowni będziesz miał bardzo niestabilny poziom CO2 w wodzie co znacznie utrudni Tobie pielęgnację akwarium. Możesz ale nie musisz mieć więcej kłopotów niż bez bimbru.

Ja na Twoim miejscu w zamian za bimbrownię spróbwał podawać węgiel w płynie ( easy life easy carbo). Używałem ten preparat i fajnie się sprawdzał.


Jeszcze odnośnie korzenia.
Pamiętaj, że jak chcesz spreparować znaleziony korzonek to powinien on być martwy i wysuszony a dopiero później się go gotuje i namacza.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: marthinez » 2010-12-27, 18:29

marti pisze:Przy 95- ciu litrach i bimbrowni będziesz miał bardzo niestabilny poziom CO2 w wodzie co znacznie utrudni Tobie pielęgnację akwarium.
Jeśli nie będzie przesadyzmu w ilości światła to nic takiego się nie stanie.
marti pisze:Ja na Twoim miejscu w zamian za bimbrownię spróbował podawać węgiel w płynie ( easy life easy carbo). Używałem ten preparat i fajnie się sprawdzał.
Ja też, bo łatwiej. :)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Smolas69 » 2010-12-27, 18:35

Juz sprawdzilem jak to wszystko wyglada i macie racje latwiej bedzie kupic easy life easycarbo i cieszyc sie pienkem akwa :) Dzieki za podpowiedzi i opinie teraz juz tylko pozostala mi cierpliwosc az przybedzie akwa i bede mogl sie nim zajac :) Czy sa jeszcze jakies rzeczy ktore musze wiedziec o podlozu co z tym azotem ktory sie bedzie zbierac w ziemi?? Czytalem juz o tym ze ziemia moze po jakims czasie gnic i smierdziec co wtedy restart??

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Akwarybka » 2010-12-27, 19:22

Smolas69 pisze:Czytalem juz o tym ze ziemia moze po jakims czasie gnic i smierdziec co wtedy restart??
Ziemia na początku może ''zachowywać się dziwnie''. Po 3-4 tygodniach przystosowuje się do zalania i potem działa wiele lat ;)

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Smolas69 » 2010-12-27, 21:24

To ja powinienem ja przez 3-4tyg jakos przygotowywac do zalania czy jest to ten czas po zalaniu a przed wsadzeniem rybek podczas "docierania" sie akwa??

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: Plewek01 » 2010-12-27, 23:03

Smolas69 pisze:est to ten czas po zalaniu a przed wsadzeniem rybek podczas "docierania" sie akwa??
Jest to czas po zalaniu.

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nowe akwa 95l

Post autor: marti » 2010-12-28, 11:50

To ja powinienem ja przez 3-4tyg jakos przygotowywac do zalania czy jest to ten czas po zalaniu a przed wsadzeniem rybek podczas "docierania" sie akwa??
Smolas69, Przeczytaj uważnie temat od samego początku tam masz wszystko wyjaśnione. Zakładasz wątek, zadajesz w nim pytanie/a i dobrze tylko odnoszę wrażenie, że odpowiedzi nie czytasz :kwasny:

ODPOWIEDZ