Jest to mój pierwszy post na tym forum, bo wcześniej nie myślałem ponownie o akwarium. A więc tak: dawno, dawno temu, za gnojka miałem akwa w okolicach 75 litrów - Filtr wewnętrzny, sam żwirek, sztuczne roślinki i żadnego pojęcia o akwarystyce. Jako, że ostatnimi czasy mam dość stałe lokum, postanowiłem sobie machnąć sobie ponownie akwarium - pomysł się pojawił po instalacji nowego wygaszacza ekranu z akwarium w roli głównej. No i doszedłem do wniosku, że na cholerę mi wygaszacz, jak mogę mieć normalne, żywe akwarium.
Jako, że jest to mój pierwszy post i to w dodatku z pytaniami od razu, mogą pojawić się opinie typu - "na cholerę się pytasz, jak wszystko jest opisane w poradnikach". Fakt. Co dziwne - przestudiowałem większość na tym forum i muszę przyznać, że bardzo wiele przydatnej wiedzy się w nich znajduje. Mimo to nurtuje mnie kilka pytań, którymi to chciałbym się z Wami podzielić.
ps. w zamiarze mam dokonać pełnej dokumentacji fotograficznej na tym forum o tym jak od początku robiłem akwarium i dzielenie się nią na bieżąco na tym forum.
No to do dzieła:
Po pierwsze (żeby była jasność) - po co mi akwarium?
Ma ono ładnie wyglądać, nie zabierać tygodniowo kilkanaście godzin roboty, cieszyć oko itd... Nie zamierzam otwierać hodowli, ani robić wielce zaawansowanych rzeczy, jednakże chciałbym aby ryby się w nim dobrze czuły. Jeśli mnie najdzie kiedyś ochota na bardziej zaawansowane zabawy, to na bank będę już więcej czytał niż pisał. To tak tytułem wstępu, żeby było wiadomo jak mi doradzać.
Samą szafkę będę robił samemu, z grubych i wytrzymałych desek, więc o to się proszę nie martwić - będzie to wytrzymałe i mam nadzieję miłe w wyglądzie, więc temat mebla pomijamy. Dlaczego? Ano bo zrobię sobie szafeczkę na wymiar jaki mi odpowiada, a że jeszcze nie wiem jakie akwarium do końca kupię, to będę miał możliwość manewrowania z wymiarami. Poza tym materiały mam, więc te 200 zł zawsze zostanie w kieszeni.
Wielkość akwarium przewiduję w wielkości od 90 do 150-180 L (nie wiem jeszcze dokładnie gdzie je ustawie, więc nie wiem ile będę miał przestrzeni).
No to pytania:
Sprawa filtra - nie chcę chyba filtra kubełkowego - są dość drogie (nie chcę za dużo kasy wydać) i z tego co wyczytałem mogą wręcz za mocno przefiltrować wodę.
Zastanawiam się nad filtrem wewnętrznym lub kaskadowym.
Z kaskadowym mam jedynie ten problem, że prawdopodobnie musiałbym modyfikować pokrywę oryginalną, choć pewnie i tak będę musiał to zrobić ze względu na to, że już zdążyłem wyczytać, że mają za mało jarzeniówek i będzie trzeba z jedną dorzucić. Zawsze można wziąć wewnętrzny, ale wydaje mi się, że z kaskadowym mam więcej pola manewru, jeśli chodzi o modyfikacje wkładów. No właśnie... Wkładów... Mój pierwszy filtr w życiu, miał gąbkę dość gęstą i naprawdę przypominała filtr. Teraz jak oglądam filtry, wewnętrzne to te gąbki są... jakby to powiedzieć... bardzo rzadkie - w sensie nie są zbite, mają bardzo duże otwory i zastanawiam się, czy wyłapią wszystko tak jak trzeba. Koniec końców - tak dość licho wyglądają. Na przykład:
http://www.akwaria.net/Produkty/Wyposaz ... ESZCZOWNIA
tutaj może nie ma zdjęcia, ale chyba wiecie o co mi chodzi (mam nadzieję)
Może zaś coś takiego?
http://allegro.pl/filtr-wewn-turbo-350- ... 98352.html
Czy lepsza będzie kaskada na przykład taka:
http://www.akwaria.net/Produkty/Wyposaz ... -200L-600L
Kurcze, jest jeszcze tyle rzeczy, które mi się plączą po głowie z tematem filtra, że już nie wiem jak pisać. Za dużo się chyba poradników naczytałem. W głowie mam takie rzeczy jak pH, filtracja biologiczna, pozbywanie się azotanów, zalety jednych i drugich.
Koniec końców: kaskada i modyfikacja pokrywy? czy wewnętrzny i babranina większa z czyszczeniem?
Sprawa wody... oj tu temat rzeka z tego co już wyczytałem. Mam kolegę, który się akwarystyką już nieco zajmuje, krewetki, CO2 itd... On poleca pierwsze wypełnienie akwarium wodą destylowaną a matka natura po dojrzeniu akwarium zrobi resztę. Minimalnie mi to nie pasuje, bo ten sposób pozbywamy się również wszystkiego dobrego co dobre w wodzie nawet tej z kranu. Zaś woda z kranu też do końca do mnie nie przemawia, gdyż, u mnie w domu mam bardzo twardą wodę i duuużo kamienia. Więc nie wiem co wybrać w sumie. Chciałbym też odczyn pH mieć mniej więcej obojętny ze względu na uniwersalność akwa jaką chcę osiągnąć (wiem, wiem, do końca nigdy nie będzie uniwersalne, bo w sumie najlepiej to by mieć osobne akwarium dla każdego gatunku ryb). Dalej - jak już wybiorę którąś z opcji, to jakich parametrów wody się spodziewać po dojrzeniu akwa w przypadku wody destylowanej a jakich po "kranówie"? No i własnie w sumie można się cofnąć do filtra, bo jeśli odczyny będę miał daleko ponad normę, to chciałbym mieć filtr, który pomoże mi na zmianę właściwości wody.
Tak więc... Jaka Woda?
Sprawa roślin:
Jako, że o roślinach nie mam BLADEGO pojęcia, więc (jeśli łaska) podajcie mi proszę jakieś najlepsze opcje na start (nazwy itp). W poprzednim akwa miałem sztuczne, ładnie wyglądały, ale jak sobie poczytałem poradniki to chyba zostałem dość szybko z pomysłu sztucznych roślin wyleczony.
Jak byliśmy przy roślinach to może podłoże teraz

Jako, że zdecydowałem się (chyba) na naturalne, to nie wiem jak się zabrać za podłoże. Poczytałem już o ziemiach ogrodniczych (których dla początkujących nie polecacie) i innych wynalazkach. I teraz pytanie się rodzi (choć może nieco retoryczne): sam żwirek chyba nie wystarczy, co? Jeśli nie sam żwirek, jeśli nie ziemia, to co mam tam wrzucić? ps. jak to robić to już sobie poczytałem.
Sprawa wymian wody:
W dwóch poradnikach (na tym forum) wyczytałem o potrzebnej wymianie w systematycznych okresach. Co i jak to wiem. W innym zaś (chyba nawet też na tym forum, ale nie pamiętam), ktoś pisze, że to mit, bo roślinki załatwiają sprawę itd... Więc zgłupiałem. Jak to w końcu jest?
Aaa może napiszę, jakie mnie rybki interesują?

Nic szczególnego, pewnie z 15-20 neonków (ilość zależna od litrażu jaki wybiorę), jakieś gurami, molinezje, grupa sprzątająca, danio... i nie! nie chcę błazenka ani nic co może być w modzie, żeby dziewczyny piszczały na ich widok

Co do akwa to już tak na koniec - mam w głowie takie typy:
http://www.akwaria.net/Produkty/Akwaria ... 40-cm-112L
http://www.akwaria.net/Produkty/Akwaria ... x40-cm-96L
http://www.akwaria.net/Produkty/Akwaria ... 40-cm-160L
http://www.akwaria.net/Produkty/Akwaria ... 45-cm-180L
Jak ktoś dotrwał do końca, to szczerze dziękuję. Jak mi się coś przypomni to najwyżej walnę edita.
Kłaniam się w pas
Mike!
:padam: