wino słodkie białe

Zmiana płci u mieczyków

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Maro
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2011-01-25, 01:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Maro » 2011-01-27, 00:17

Samice mieczyków potrafią zmienić płeć. Na stronie wikipedi zjawisko to zostało opisane jak poniżej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczyk_Hellera

"W hodowlach amatorskich zaobserwowano, że mieczyki Hellera mają zdolność do zmiany płci. Zjawisko to zostało opisane naukowo, po raz pierwszy w 1926 (Essenberg, Harms), przez wielu badaczy było kwestionowane, ostatecznie potwierdzone w 1980. Takie samce współcześnie uważa się za późno dojrzewających"

Jednak sam się spotkałem z taki zjawiskiem. Kupiłem od znajomego dorosłą samice, która urodziła młode już w jego akwarium. U mnie przed zmianą płci też też urodziła. Po tej metamorfozie "nowy" samiec był płodny.
Niektórzy tłumacza to przystosowaniem sie do warunków w akwarium, czyli jeśli nie ma żadnego samca albo samiec jest nie odpowiedni.
W moim akwarium były 2 dorosłe samice i jeden młody samiec.

Zdarzyło się komuś coś podobnego?

Pentagram666mar
Stały bywalec
Posty: 220
Rejestracja: 2010-06-19, 15:22
Pojemność akwarium: 250
Imię: Krzysiek
Nazwisko: Marciniak
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Pentagram666mar » 2011-01-27, 00:49

kupowałem sobie pięć mieczyków, chciałem 4 samice 1 samiec. Sam patrzyłem uważnie czy na pewno się zgadza, owszem tylko jedna miała gonopodium. Potem w zbiorniku, jeden z mieczyków jak myślałem największa samica (dalej jest największy) ''zmieniła'' się w samca, płetwa odbytowa przekształciła się w gonopodium i wyrósł miecz. Wątpię by zmieniła płeć, raczej twierdzę ża późno dojrzał.

Maro
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2011-01-25, 01:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Maro » 2011-01-27, 00:56

w jednej starej książce przeczytałem że stara samica po przejściu ciężkiej choroby może zmienić płeć. Okaz który był u mnie przechodził chorobe.

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Kaef » 2011-01-27, 14:42

Ale czym Wy się podniecacie? Zmiana płci u mieczyków to nic nowego. Z resztą było to poruszane wielokrotnie na każdym forum. Dorosłe samice przy braku "porządnego" samca, zmieniają się w niego.

Pentagram666mar
Stały bywalec
Posty: 220
Rejestracja: 2010-06-19, 15:22
Pojemność akwarium: 250
Imię: Krzysiek
Nazwisko: Marciniak
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Pentagram666mar » 2011-01-28, 14:08

Kaef pisze:Ale czym Wy się podniecacie? .
myślę że powinieneś sie zapoznać z zasadami kultury, bo takie komentarze są nie na miejscu, od kiedy jestem na forum pierwszy raz widzę taki temat więc uznałem go za ciekawy. Jak Ci się coś nie podoba NIE CZYTAJ!

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Kaef » 2011-01-28, 15:02

Nie wiem co w tym zwrocie widzisz niekulturalnego. Ale jeśli Jaśniepana uraziłem to szczerze przepraszam.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: maol » 2011-01-28, 16:27

Spokojnie. Nic się nie stało, i nie wiem za co taka ostra po obu stronach reakcja.

A że ryby zmieniają płeć... to normalne. Powiedziałbym, że w świecie ryb nienormalna jest sytuacja odwrotna - kiedy płeć jest niezmienna w całym okresie życia. Pamiętajcie, że gatunki możliwe do trzymania w niewoli (a tym bardziej do rozmnażania) to jakieś 0,001 promila wszystkich gatunków :) O większości ryb nie mamy bladego pojęcia nie tylko o płci osobnika, ale... w ogóle o tym jak się rozmnażają. Nikt po prostu tego jeszcze nigdy nie widział...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kuyoko
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2019-08-28, 09:32
Pojemność akwarium: 60
Imię: Eliza
Nazwisko: Synowerska

Re: Zmiana płci u mieczyków

Post autor: Kuyoko » 2019-08-28, 10:02

Zmiana płci u mieczyków jest normalna.
Sama mam 3 samiczki mieczyka. Jedna z nich się chowa i czasem zwija swoją płetwę odbytową, ale wychodzi.
I mam pytanie-> Mam 11 samców gupika, nie jestem w stanie utrzymać samca mieczyka bo mi tylko umierają ale skoro mam samców gupika którzi podrywają mieczykowe, to wcale im się nie zechce zmienić płci. Co mam zrobić żeby któraś zmieniła płeć? Może ktoś wie? :niewiem:

ODPOWIEDZ