Zaczynam od nowa :P

Moderator: ModTeam

weber
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-05-10, 22:56
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Pl ;)

Zaczynam od nowa :P

Post autor: weber » 2007-06-01, 22:59

Witam!

Po odejściu mojego akwa na szybszą emeryture :mrgreen: myślałem nad zakończeniem mojej przygody z akwarystyka :-? Po długich przemyśleniach postanowiłem na nowo zapewnic dom mojej jedynej rybce –glonojadowi ;-) Zastanawiałem się nad zbiornikiem ok. . 200-250 litrowym – żeby miał troche więcej miejsca niż w starej 60 :mrgreen: . Proszę o radę , czego potrzebuje tzn preparaty,filtry itp.i gdzie najlepiej rzeczy te kupować (okolnice trójmiasta). Zaznaczam, że NIE chcę korzystac z allegro :-P . Również proszę o rady w doborze obsady – w tej chwili mam zachowanego ze starego akwarium 35 cm. glonojada (zbrojnik?) , który jest na „wakacjach” :-P u znajomego. W dziedzinie Flory jestem kompletnie zielony ;-) więc również prosiłbym o rady :-) jakie roślinki wmontowac , odpowiednie podłoże , nawożenie , CO2 (?). Budżet – około 1500 zł. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :!:

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zaczynam od nowa :P

Post autor: D4ni3l » 2007-06-02, 11:55

Witam :) Jezeli chodzi o sklep to polecam pojechac do Oliwy. Na wysokosci petli tramwajowej masz hurtownie "Okaz". Bardzo polecam :) Duzy wybor, stosunkowo tanio.
Jezeli chodzi o flore to Slanter ci pomoze. Jezeli chodzi o oswietlenie to minimum 0,5W/l + CO2. Najlepiej zalatwic duza(ja mam 7l) butle od gasnicy sniegowej i pojsc z nia do punktu gdzie nabija ci ja dwutlenkiem wegla(ok 40zl w 3miescie). Do tego kup reduktor(w Okazie za 200zl jak cie stac).
Jezeli chodzi o SAMO akwarium to na prawde polecam www.trojmiasto.pl/ogloszenia
Pozdrawiam
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Zaczynam od nowa :P

Post autor: Doma » 2007-06-03, 18:44

Roślinki :
Cryptocoryne beckettii (Kryptokoryna Becketa)
Cryptocoryne beckettii (Kryptokoryna Becketa) Jest jedną z najpopularniejszych roślin akwariowych już od ponad 60 lat. Cryptocoryne beckettii jest rośliną żyjącą na pograniczu środowiska lądowego i wodnego przy czym bardzo dobrze rośnie jako roślina submersyjna. Cryptocoryne beckettii bardzo łatwo adoptuje się do wszelkiego rodzaju wód, chociaż jak większość innych kryptokoryn, preferuje ustabilizowane środowisko z niewielkimi zmianami chemicznymi w wodzie. Jest najpiękniejsza ze swojej grupy. Poszczególni przedstawiciele różnią się kolorystyką i morfologią. Różnice w kolorze liści częściowo spowodowane są naturalnymi wariacjami gatunkowymi rośliny, ale również zależą od rodzaju wody, oświetlenia i podłoża.
Charakterystyka:
Rodzina: Araceae
Pochodzenie: Sri Lanka
Występowanie: Azja
Wysokość: 15 - 20 cm
Szerokość: 10-- 15 cm
Wymagania świetlne: średnie
Temperatura: 20 - 27° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: łatwa

Hygrophila corymbosa 'Stricta'(Nadwódka błotna długolistna)
Hygrophila corymbosa 'Stricta'(Nadwódka błotna długolistna) Hygrophila corymbosa "Stricta" jest skromną rośliną pasującą do dużych akwariów. Kolor liści zmienia się od jasnozielonego to czerwono-brązowego przy mocnym oświetleniu. Hygrophila corymbosa "Stricta" nadaje się też do otwartych akwariów, gdzie lubi przenikać powierzchnię wody by wytworzyć piękne niebieskie kwiaty. Dla wzrostu Hygrophili corymbosa "Stricta" korzystne jest żyzne podłoże w połączeniu z dodawaniem CO2 i mocnym oświetleniem. W takich warunkach roślina szybko osiąga piękne rozmiary. W zagęszczonej populacji, przy nieodpowiednim oświetleniu często traci dolne liście, niemniej jednak jest najbardziej dekoracyjna w grupach. Szeroko rozprzestrzeniona w połu-dniowo-wschodniej Azji. Roślina błotna, która może rosnąć także pod wodą. Bardzo zmienna - znanych jest wiele form morfologicznych, bardzo różniących się wyglądem między sobą. W akwarium spotyka się głównie trzy z nich: Nadwódka szerokolistna, w literatu rze podawana niekiedy pod nazwą Nomaphila stricta=Hygrophila stricta. Przez akwarystów nazywana popularnie "orze chem". Liście podwodne do 12 cm dłu gie, zwykle nie przekraczają 7 cm, z wierzchu są żywozielone, pod spodem - jaśniejsze, białozielone. Nadwódka sze rokolistna ma tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody. Nadaje się do obsadzania tylnej części akwarium. Ma silny i rozległy system korzeniowy. Forma ta słabiej niż dwie następne zno si pełne zanurzenie. Przetrzymywana dłużej wyłącznie pod wodą często traci dolne liście, szczególnie przy nie za sil nym świetle i słabym odświeżaniu wody w akwarium. Niezbędne jest regularne odnawianie rośliny dwa razy w roku z sadzonek. Nadwódka tajlandzka. W literaturze akwarystycznej określana często jako Hygrophila sp. "Thailand" lub Hygrophi la "siamensiś". Piękna, silna roślina. Charakteryzuje ja obfite ulistnienie, li ście nie opadają tak szybko, jak u nad wódki szerokolistnej. Liście podwodne osiągać mogą nawet 20 cm długości, ale w akwarium zwykle nie przekraczają 10 cm. Są jasnozielone z wierzchu i biało zielone pod spodem. Nadwódka taj landzka nadaje się znakomicie do ob sadzania tylnej części akwarium. Nadwódka wąskolistna. W literatu rze akwarystycznej podawana między innymi jako Hygrophila angustifolia lub H. salicifolia. Jej liście są lancetowate, nawet do 30 cm długie (w akwarium zwykle 6-12 cm),jasnozielone. Łodyga długa i silna, w węzłach łatwo wypusz cza korzenie. Roślina nadaje się do ob sadzania tylnej części akwarium, w do brych warunkach rośnie szybko do po wierzchni wody. Należy ją regularnie skracać.
Charakterystyka:
Rodzina: Acanthaceae
Pochodzenie: Azja
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 15-30+ cm
Szerokość: 10-- 15 cm
Wymagania świetlne: niewielkie - b.wysokie
Temperatura: 20 - 29° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5,5 - 8
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: łatwa


Hygrophila difformis (Nadwódka zmienna)
Hygrophila difformis (Nadwódka zmienna) Hygrophila difformis jest piękną, mało wymagającą rośliną. Dobra dla początkujących, może pomóc stworzyć balans w akwarium już na samym początku. Jej szybki wzrost pomaga zapobiec pladze glonów, ponieważ absorbuje duże ilości związków mineralnych z wody. Niedobór mikro-związków prowadzi do powstania bladych liści, co może być wskaźnikiem, że akwarium wymaga nawożenia. W dużych zbiornikach jej powycinane liście mogą stworzyć charakterystyczną grupę.
Charakterystyka:
Rodzina: Acanthaceae
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 20 - 50 cm
Szerokość: 10-- 25 cm
Wymagania świetlne: średnie - b.wysokie
Temperatura: 21 - 30° C
Twardość wody: miękka - b.twarda
pH: 5 - 9
Tempo wzrostu: bardzo szybkie
Uprawa: łatwa


Sagittaria subulata (var.subulata - Strzałka skrzydlasta)
Sagittaria subulata (var.subulata - Strzałka skrzydlasta) Sagittaria subulata jest znanym i szeroko rozprzestrzenionym gatunkiem w Południowej i Północnej Ameryce. Jest skromną rośliną i dlatego nadaje się dla początkujących, chociaż preferuje stosunkowo drobne podłoże. Wąskie liście są umieszczone w rozecie, na odrostach powstają czasami bulwy. Umieszczona na pierwszym planie, dzięki odrostom, szybko utworzy gęsta pokrywę. Przez kilka lat Sagittaria subulata utrzymuje swoje niewielkie rozmiary, ale w zależności od wieku rośliny, intensywności oświetlenia i zagęszczenia populacji - może nagle wyciągnąć się do 50 cm i zakwitnąć. Takie rośliny są często mylone z Vallisnerią. Przesadzona na tylny plan, Sagittaria subulata często przybiera na nowo niską formę.
Charakterystyka:
Rodzina: Alismataceae
Występowanie: Ameryka
Wysokość: 10 - 30 cm
Szerokość: 10 - 15 cm
Wymagania świetlne: świetlne wysokie-niewielkie
Temperatura: 12 - 26° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa:bardzo łatwa


Vallisneria americana (gigantea) (Nurzaniec amerykański)
Vallisneria americana (gigantea) (Nurzaniec amerykański) Vallisneria americana "gigantea" - rozpowszechniona i dlatego prawidłowa nazwa to Vallisneria americana var. Americana Michaux - to roślina energiczna ale wymagająca dużo wolnej przestrzeni. Kilka odmian jest sprzedawanych w sklepach, ale większość z nich to formy hodowlane z bardziej lub mniej zmienioną morfologią liści. Większość form może produkować liście długie do dwóch metrów i nawet w raczej głębokich zbiornikach osiągają one powierzchnię, gdzie efektywnie konkurują o światło. Liście mogą być oczywiście odcinane, ale to zredukuje rozwój i nie wygląda też zbyt ładnie i w konsekwencji sprawia, że roślina prezentuje się najlepiej w dużych akwariach wystawowych. Vallisneria americana "gigantea" wykazuje optymalny wzrost w twardej wodzie z umiarkowanym do intensywnego prądem. System korzeniowy może osiągnąć bardzo dużą gęstość i dlatego zaleca się przynajmniej 10-cio centymetrową warstwę podłoża.
Charakterystyka:
Rodzina: Hydrocharitaceae
Występowanie: Ameryka Pn. Azja, Oceania
Wysokość: 5 - 50 cm cm
Szerokość: 3 - 5 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 18 - 28° C
Twardość wody: twarda
pH: obojętna-zasadowa
Tempo szybki
Uprawa:łatwa


Vesicularia dubyana (Mech jawajski)
Vesicularia dubyana (Mech jawajski) Vesicularia dubyana - mech jawajski - zamieszkuje ziemnowodne tereny strumieni leśnych w Południowo-Wschodniej Azji. Rośnie dobrze zarówno pod, jak i nad wodą, jeśli tylko powietrze jest dostatecznie wilgotne. Vesicularia dubyana przymocowuje się do skał i korzeni, również w naturalnym środowisku, szczególnie nadając się do koncepcji akwarium naturalnego, gdzie stosunkowo łatwo tworzy piękne darnie na korzeniach. Zdarza się, że mech jawajski początku nie rośnie zbyt dobrze, ale jeśli się ustabilizuje - nie wymaga już żadnej specjalnej uwagi. Akceptuje każdy rodzaj wody - nawet lekko słoną - oraz każdy rodzaj oświetlenia przy szerokim przedziale tolerowanej temperatury. Vesicularia dubyana może być podstępny, gdy pojawią się problemy z glonami pędzelkowatymi, ponieważ wnikają one stopniowo w mech i są prawie niemożliwe do mechanicznego usunięcia. Również detrytus może osiadać na darni mchu. wyglądając dosyć nieprzyjemnie, jednak pipeta z umiarkowanym przepływem wody szybko pozwoli posprzątać nieporządek.
Charakterystyka:
Rodzina: Hypnaceae
Występowanie: Azja Pd-Wsch.
Wymagania świetlne: niewielkie - duże
Temperatura: 15 - 28° C
Twardość wody: kwaśna-zasadowa
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:łatwa


niestety mało wiem o żabienicy amazońskiej którą chcę ci polecić. Szybko rośnie w dużym natężeniu światła i w wodzie miękkiej do zasadowej oraz większej przestrzeni wokół siebie, ale rośnie oczywiście w gorszych warunkach :mrgreen:

Fajny litraż to 200l. obsada :

twój glonek,
15 - 20 krewetek red cherry
10 pielęgniczek ramireza,
7 kirysków.

Żwir zwykły 3mm - 10mm, gruba warstwa,i nawóz ferro-aktiv z Tropicala.

Filtr, grzałka, najlepiej 2 termometry jeśli starczy ci funduszy CO2.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Zaczynam od nowa :P

Post autor: pavelek » 2007-06-27, 21:50

Z pielęgniczkami troche przesadziłaś najwyżej 6.

ODPOWIEDZ