Cierniooczek Kuhla

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Cierniooczek Kuhla

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-07, 23:35

Czy ktoś hodował tę rybkę? Jak tak, to niech się podzieli spostrzeżeniami.
Czy nadaje się do 60L (tak ze 3 - 4szt.), w którym jest 5 kirysków pstrych?
Czy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać?
Dodam, że mam w akwarium dużo drewna i miejscami gęste zarośla z vallisnrii, w których mogą szukać kryjówek. Czy będę je czasem widywał w dzień :P

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: macio » 2008-06-08, 00:31

hodowca_rybek pisze:Czy nadaje się do 60L
Nie... rośne ona do 12cm. Jest rybą stadną min 5szt występuje w azji żwir nie możę mieć ostrych krawedzi i musi być drobny (przekopuje dno)
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: marthinez » 2008-06-08, 08:44

Dodał bym, że akwarium musi być dobrze przykryte, bo rybka ta lubi "wychodzic na spacery" :P
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-08, 12:15

macio pisze:
hodowca_rybek pisze:Czy nadaje się do 60L
rośne ona do 12cm.
A tu jest napisane co innego:
http://e-akwarystyka.pl/topics33/ ... erniooczek
tu również:
http://e-akwarystyka.pl/topics33/ ... erniooczek
O ile znam życie to urośnie max na 7 cm.
macio pisze: min 5szt
A czy jedna rybka "w tą czy w tamtą" robi wielką różnice.... to nie jest piwo żywiec ;)
macio pisze:występuje w azji
A co to ma wspólnego z tematem?
macio pisze:żwir nie możę mieć ostrych krawedzi i musi być drobny (przekopuje dno)
Ale nie pisałem nic o podłożu. Mam drobny żwir i piasek.
macio pisze:
hodowca_rybek pisze:Czy nadaje się do 60L
Nie...
W każdym serwisie akwarystycznym można znaleźć informację, że rybka ta potrzebuje akwarium o długości 60cm. Niekiedy nawet 50cm. Żeby nie łamać regulaminu, nie będę podawał linków do innych forów i serwisów.

Maciek - z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy akwarystycznej, ale to co tu napisałeś można znaleźć na każdej stronie poświęconej tejże rybce. Hodowałeś wogóle tą rybkę? Nie chodzi mi o teorię, bo jak już zdążyłem się przekonać, to dość często bywa inaczej niż wszyscy powielają.
Mi chodzi o wypowiedzi ludzi, którzy mieli z nią do czynienia w praktyce.

P.S. Akwarium mam b. dobrze przykryte ;)

Awatar użytkownika
pszemoo
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-21, 14:55
Pojemność akwarium: 72
Imię: Przemek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: pszemoo » 2008-06-08, 18:57

Tak sie składa, że mam te stworzonka u siebie. Są fantastyczne. Im ich więcej w akwarim tym lepiej ;) u mnie są 4 w 86l, akwa ma dlugosc 80 cm. Trochę to przesadzone, że dorastają do 12 cm, może w naturze, w akwarium nie widziałem większych niż 8 cm. Wydaje mi się że jest im dobrze u mnie, uwielbiają przesiadywać pod korzeniem (wygrzebały pod nim ogromną "norę"). W akwarium przebywają kiryski pandy i ich towarzystwo raczej im nie przeszkadza. Co do wyskakiwania... ja mam akwa otwarte i jeszcze im się to nie zdarzyło. Są aktywne pod wieczór i w nocy. Nie wiem co jeszcze mogę ci napisać.
72 l - roślinne

112 l - mcharium :D

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-09, 11:17

Właśnie o coś takiego chodziło ;)
A powiedz jeszcze, czy wygrzebując norę pod korzeniem narobiły dużo nieładu w akwarium? Czy mocno zdeformowały podłoże rozrzucając je po całym akwa czy tylko tak trochę.

I jeszcze czy widujesz je w dzień czy przesiadują cały czas pod korzeniem? I czy mają sposób bycia spokojny tzn. czy pływają jak oszołomki :P czy raczej są to statyczne - majestatyczne rybki :P

Kirysków masz dwa tak jak w opisie?

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: Tamcia » 2008-06-09, 14:48

Ja mam jednego jak narazie(stale przymierzam się do kupna jeszcze 3-4sztuk)Mój nie rozrzuca dna mocno,ale to chyba jest zależne od granulacji dna...W dzień czasami uda mi się go zobaczyć jak przesiaduje pod liściami niskich roślin.On mało pływa,raczej "pełza" po dnie ale robi to bardzo delikatnie,chyba że się przestraszy to wtedy jak szalony oddala się do kryjówki.Jeszcze jedno-potrafią się zakopać na tydzień lub dłużej w dnie lub schować i nie wychodzić z ukrycia(mój zniknął na 3tygodnie!)

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-09, 19:03

Dzięki za odpowiedzi. Chwilowo będę musiał się wstrzymać z zakupem rybek z przyczyn natury wyższej :(
Proszę jeszcze nie zamykać tematu. Może ktoś hodował bądź hoduje te rybki i wrzuci coś świeżego.

Awatar użytkownika
pszemoo
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-21, 14:55
Pojemność akwarium: 72
Imię: Przemek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: pszemoo » 2008-06-09, 19:10

hodowca_rybek pisze:Właśnie o coś takiego chodziło ;)
A powiedz jeszcze, czy wygrzebując norę pod korzeniem narobiły dużo nieładu w akwarium? Czy mocno zdeformowały podłoże rozrzucając je po całym akwa czy tylko tak trochę.

I jeszcze czy widujesz je w dzień czy przesiadują cały czas pod korzeniem? I czy mają sposób bycia spokojny tzn. czy pływają jak oszołomki :P czy raczej są to statyczne - majestatyczne rybki :P

Kirysków masz dwa tak jak w opisie?
Norkę sobie wygrzebały pod korzeniem, ale żadnych szkód w akwarium nie robią, roślin wykopują. Głównie żerują w nocy ale w dzień też je widać, zwłaszcza ja się wrzuci dobre jedzonko ;) Po akwarium szaleją jak zbliża się burza :/ i wtedy zachowują sie jak "oszołomki". Niestety kirysków tylko dwie sztuki :/
72 l - roślinne

112 l - mcharium :D

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: dzidek1983 » 2008-06-12, 10:15

Cierniooczki są super, pamiętam jak w akwarium w którym miałem wrzucone suszone liście dębu, chowały się pod nimi i tylko łebki im wystawały.

Zauważyłem że żywiołowo reagują na zmiany pogody. W nocy są bardo aktywne. Jako jedne z nielicznych ryb dennych są całkowicie bezpieczne dla krewetek, przynajmniej z mojego doświadczenia.

PS. właśnie zauważyłem że napisałem prawie to samo co kolega wyżej :rotfl:

Arianrhood
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Pojemność akwarium: 450
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: Arianrhood » 2008-06-15, 10:04

Posiadam stadko Cierniooczków w liczbie 4 sztuki od kilku dni i muszę powiedzieć, że jest to ryba bardzo ciekawa w obserwacji, cały dzień spędzają pod korzeniem lub pod niskimi roślinami, a gdy zbliża się wieczór wychodzą na żer. Wygląda to bardzo efektownie, gdy razem pływają. Nie zawadzają innym rybom a także nie wszczynają awantur w akwa :). Aktualnie posiadam 5 kirysków Panda oraz 4 Bocje, które też penetrują podłożę i dotychczas nie zauważyłem żadnych "przepychanek", trzymam je w akwarium 450 L (150 cm długości).

Barzaj
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-16, 22:45
Pojemność akwarium: 52
Imię: Bartek
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: Barzaj » 2011-03-01, 14:34

JA planuje mieć cierniooczka z 3 -4 sztuki tylko się boje czy mi nie zaatakują krewetek .

krasnal

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: krasnal » 2011-03-01, 15:47

Barzaj pisze:JA planuje mieć cierniooczka z 3 -4 sztuki tylko się boje czy mi nie zaatakują krewetek .
bezpieczne dla krewetek

Barzaj
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-16, 22:45
Pojemność akwarium: 52
Imię: Bartek
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: Barzaj » 2011-09-04, 10:16

Mam już 2 Cierniooczki, do tej pory nie było problemu ale ostatnio zauważyłem że jeden jest pokaleczony, ma zdartą skórę pod brzuchem i ma takie jakby ukąszenia. Czytałem na internecie że podobno samce jak dojrzewają walczą ze sobą i taka jest chyba przyczyna , nie wiem co robić proszę o poradę. Moze być takrze porada dotycząca rozrodu.

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Cierniooczek Kuhla

Post autor: SooB3k » 2011-09-04, 18:17

Ja rowniez je mialem, mialem w akwarium piasek no i po pewnym czasie wyjelem rybe niezywa, miala strasznie napuchniete skrzela, ona je jak kirysek.

Nie wiem czy to wina piasku...

Ale ryby te sa super ! Za dnia siedz spokojnie i czekaja az sie sciemni.

ODPOWIEDZ