czarny neon

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

czarny neon

Post autor: matmax426 » 2007-06-21, 16:50

dokupiłem dziś czarnego neona. kiedy wpuściłem go do akwa zauważyłem że coś z nim nie tak: ciało między płetwą grzbietową a paskiem miał czarne, jakby wewnątrz była "rozlana" farba, ponadto z jednej strony miał niewielki guz najpierw czarny, potem biało-różowy.

odłowiłem ją i zaniosłem do sklepu, sprzedawca po obejrzeniu jej powiedział mi że rybie nic nie jest i że to oznacza że jest gotowa do rozrodu. z zasady nie uwierzyłem mu i wymieniłem rybę na inną która obecnie jest w akwa kwarantannie na obserwacji.

czy naprawdę była chora, czy sprzedawca kłamał lub się nie znał?

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: czarny neon

Post autor: Vinnitshekh » 2007-06-21, 20:37

Wiesz no jak ryba miala guza to chyba nie byl to zbyt zdrowy objaw... Moze jakas rakowatosc albo wrzody? Wedle mnie dobrze ze ja wymieniles.
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: matmax426 » 2007-06-21, 21:08

szkoda tylko że sprzedawca jej nie uśmiecił tylko wrzucił spowrotem do akwa :-/
powinienem ją sam załatwić i kupić nową, przynajmiej by się nie męczyła

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: D4ni3l » 2007-06-22, 16:53

Sprzedawcy to chamy...
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: czarny neon

Post autor: Doma » 2007-06-22, 17:49

No... Całkowicie się z tobą zgadzam. A jak przeniesie się na inne ryby, to co wtedy?
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: matmax426 » 2007-06-22, 21:29

to je sprzeda komuś kto sie da nabrać...

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: Kamka » 2007-06-28, 11:05

Tak, ta rybeńka raczej była chora dobrze zrobiłeś. Kto inny może wziąć taką rybę i też zauważyć, a potem narobić bigosu temu całemu sprzedawcy. Szkoda mi tej rybki. Biedna, taka chorutka :-(

[ Dodano: 2007-06-28, 11:06 ]
Pomóżcie mi z moim gupikiem! Czytałam duuuużo o chorobach rybek ale doświadczony akwarysta to bezcenna pomoc. No więc mój gupik który był zazwyczaj bardzo żywy, ale nagle stracił humor. Nic nie je ( choć dzisiaj próbował ale sie poddał bo trafił na zbyt duży płatek karmy.) wychudł, cały czas siedzi na dnie a nieraz nawet płetwami nie rusza. Pływać może swobodnie. Inne gupiki są po prostu "dorodne" a ten wygląda jak papierek. Tak już ze dwa tygodnie. Boje sie że mam za dużo rybek : 2 samce molinezji czarnej, 2 samce mieczyków, 3 gupiki:1samica 2 samce i glonojad który sie gdzieś schował i wcale nie wyłazi. Rybki zawsze sie lubiały. A moze źle je karmie? Mam tylko te suchą karme w płatkach- jakąś mieszaną i roślinną.

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: matmax426 » 2007-06-28, 11:18

przedewszystkim masz ZA MAŁE akwarium: molinezje i mieczyki dorastają do ponad 10 cm, a twuj glonojad może okazać się zbrojnikiem lamparcim ktury dorasta do 40 - 50 cm.
opisz dokładniej swoje akwa czyli jaki filtr, grzałka, oświetlenie, rośliny, temperatura, jak często i ile podmieniasz wody, czym i jak często karmisz ryby

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: Kamka » 2007-06-28, 13:40

Dzięki. Ciesze sie że chcesz mi pomóc. Nie glonojad nie jest zbrojnikiem, tylko że słyszałam że one mogą się schować na baardzo długo. No więc nie wiem czy wszystko będę wiedzieć, bo sprzęt dostałam w prezencie. Na filtrze pisze tak:
AQWAREL
filtr akwariowy turbinowy
grzałka- nie wiem ale raczej nie badziewna:)
Nie mam napowietrzacza
oświetlenie :żółtawe światło żeby glony nie rosły, więcej nie wiem bo tata wyrzucił pudełko:P
Roślinki to 4 piękne moczarki, jakiś mech jawajski taki co rośnie na kamieniach(ale chyba go wywale bo marny),rogatek objedzony przez ryby a wcześniej też piękny,żabiecica sercolistna, i jeszcze jedna taka która nie wiem jak sie nazywa, ale ma czerwone, wysmukłe mniej więcej 2-3cm długie liście. Karmie je karmą w płatkach, nazwy nie znam, rano i wieczorem po kilka płatków zgodnie z zaleceniami hodowcy ryb a jednocześnie mojego znajomego, rano mieszaną karmą, a wieczorem roślinną żeby mi nie obgryzały roślinek. Wody podmieniam 17l jakoś, tak żeby rybek nie trzeba było wyjmować i spokojnie delikatnie wlać wodę. Oczywiście odstaną parę dni. Zgodnie z książką. Wymieniam tak co miesiąc, co trzy tygodnie. Jak trzeba to czyszczę szyby i sprzęt. W akwarium leżą 3 muszelki tworząc rybkom kryjówki. Chory gupik czasem podpływa do przodu lub do góry obok filtra. Reszta rybek normalna. Jedna molinezja już kiedyś chorowała. Na rybią ospę. Stosowałam ichtiosan i całkowicie przeszło. Rybki sprawiają wrażenie, jakby mnie rozumiały. Kiedy są chore i mówię do nich "odwróć się" to grzecznie się odwracają i stoją.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: Morter » 2007-06-28, 13:45

jeśli masz 18l akwarium, a podmieniasz 17 to to jest zdecydowanie za dużo na raz, rybki mogą przeżyć szok...Może też być średnio z napowietrzaniem, skoro gupik podpływa do filtra...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: Kamka » 2007-06-28, 18:53

wiesz może 16l, dokładnie nie wiem ale to pewnie żadna różnica. Powiedz mi tylko czy to nie jest żadna choroba?

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: matmax426 » 2007-06-28, 22:00

w 18 litrów zmieniasz 16l?? zmienia się 25% - 30% i tyle, przy większej zmianie może się to skończyć chorobami ryb, i może to jest przyczyna twoich problemów?

Awatar użytkownika
hipis
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2007-06-24, 01:39
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Połczyn-Zdrój
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: hipis » 2007-06-28, 23:13

Dobrze zrobiłeś tylko szkoda ze sie nie upewniłeś co do tego guza bo wtedy sprzedawca nie mógł by ci kitu wciskać,a był on na bank spowodowany chorobą





Kamka
Muszelki w akwarium to zły pomysł gdyż zatwardzają wodę poprzez wapn w nich zawarty.Podmieniaj 30-40% wody co tydzień i uważaj na zmianę parametrów wody bo wiem z doświadczenia ze bardzo trudno jest je utrzymać w takim małym zbiorniku.Konieczne jest napowietrzanie ponieważ możesz mieć bardzo duże wahania co2

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: czarny neon

Post autor: Kamka » 2007-06-29, 15:42

Moje rybki już są zdrowe. Wiec spoko. Nie wiem dokładnie ile wymieniam. Ja myśle że gupik bał sie innych rybek.

ODPOWIEDZ