0,5w na 1l wody t8 vs t5

Moderator: ModTeam

ESOX
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2010-09-23, 13:03
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: ESOX » 2011-03-03, 13:39

tak jak w temacie czyli ponoć świetlówki t5 dają więcej światła niż stare t8 a przelicznik mówi, żeby było min 0,5w na 1l wody.
więc jak to sie ma do tych świetlówek czy nie ma znaczenia czy t5 czy t8, czy ma?
może ktoś sie wypowiedzieć na ten temat.
i kolejne zagadnienie a mianowicie: mam akwarium 200l i oswietlenie 2x39w t5 (niektórzy powiedzą, że za mało (być może) ale roślinki mi rosną elegancko nie moge narzekać to jednak chciałbym zwiekszyc moc świetlówek przy wymianie chciałbym założyć 2x45w lub może wiecej. jak myślicie czy są takie świetlówki które można zamontować na miejsce tych 39 watowych?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: blue_betta » 2011-03-03, 13:45

Chodzi tutaj o przelicznik W/l więc nie ważne, że np. w 200l będzie 2x39W to i tak będzie 0,39W/l - chodzi o moc świetlówek.
Ja się nie orientuję jakie są długości świetlówek, ale na bank nie ma 45W lub większej o tej samej długości co 39W. I jeżeli masz t5 to nie można wepchnąć w ich miejsce t8, bo są zupełnie innej 'grubości'.
Jeżeli chcesz się bawić ze światłem to może pomyśl nad lampami HQI.

ESOX
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2010-09-23, 13:03
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: 0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: ESOX » 2011-03-03, 13:57

no tak moc świetlówek sie liczy ale wg mnie bardziej sie liczy to ile one dają światła bo jeżeli zamontujemy lampy 100w które dają powiedzmy 1000 lm (chodzi mi o lumeny miara natężenia światła nie wiem jak to sie pisze :wstyd: ) i żarówki 50w które również dają 1000lm to na jedno wyjdzie poza tym, że wiecej za prąd zapłacimy (ja tak to rozumuje może sie myle).
nie mam zamiaru kupować swietlowek t8 wiem że one nie pasują do t5 :) chodzi mi czy w oprawy które posiadam zamontowac bede mogł takie same świetlowki t5 o wiekszej mocy czy są takie?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: blue_betta » 2011-03-03, 14:08

W oprawy, które masz inne nie wejdą. Ale można pokombinować i kupić belkę świetlówkową. Np. 2x39W+1x39W. Albo samemu domocować. Ale jeżeli nie masz wprawy, to odradzam.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: 0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: Suja » 2011-03-03, 14:37

ESOX pisze:no tak moc świetlówek sie liczy ale wg mnie bardziej sie liczy to ile one dają światła bo jeżeli zamontujemy lampy 100w które dają powiedzmy 1000 lm (chodzi mi o lumeny miara natężenia światła nie wiem jak to sie pisze :wstyd: ) i żarówki 50w które również dają 1000lm
Lumen to jednostka stworzona przez człowieka dla człowieka, czyli z jaka mocą nasze oko widzi to światła.
dlatego diody tak zastępują żarówki bo czasem z 1W diody masz nawet 150 lm ;]

Dla potrzeb akwarystyki ważniejsze są luksy tak btw.

1 luks = 1lm/m^2 Więc dopiero w taki sposób łatwo zobaczyć, które oświetlenie jest lepsze do akwarium :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
tomajk
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-03-04, 20:21
Pojemność akwarium: 1600
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Wałcz

Re: 0,5w na 1l wody t8 vs t5

Post autor: tomajk » 2011-03-04, 22:01

Świetlówki czy to będą T8 czy T5 mają podobną wydajność świetlną z 1W lecz różnią się gabarytami. Z czym się to wiąże ? ano w przypadku gdy chcemy dać duuuuużo światła to po prostu T8 nie zmieści nam się ponad lustrem wody, w tym przypadku T5 może być rozwiązaniem, gdyż da więcej światła z tej samej przestrzeni co T8. Oczywiście chodzi o miejsce montażu tych świetlówek, odbłyśników itp.
W typowym słodkowodnym akwarium poleciłbym jednak T8, są po prostu trwalsze od T5.
Wysoko-emisyjne T5 ponadto są też droższe i nie ma tak wielkiego wyboru.
Polecam jednak do tych T8 zastosować mimo wszystko układy zapłonowe elektroniczne, zdecydowanie wydłużają żywotność oraz niektóre mają funkcję ściemniania, czyli można zrealizować wschody i zachody słońca oczywiście przy pomocy komputera oświetleniowego.
Te 0,5W/L spokojnie da się zrealizować na bazie świetlówek T8.
Przy takich natężeniach nie występują problemy z termiką, ale wkracza powoli technologia LED, może warto byłoby przemyśleć sprawę i pobawić się nawet samemu w zmontowanie lampki na bazie CREE XPE-G, wtedy wystarczyłoby nawet i 0,3W/L a byłoby całkiem jasno.
Są już gotowe rozwiązania do akwarystyki morskiej, lada dzień pewnie ukażą się również do słodkowodnej, ale cena niestety jest rozkładająca nie jednego akwarystę na łopatki.
Jednak wielu już podjęło próbę DIY z bardzo dobrym wynikiem.

Skuteczność lub raczej przydatność światła dla organizmów wodnych mierzy się w jednostkach PUR i PAR ale to jest inna bajka.

ODPOWIEDZ