sprezyna talerzowa

Zbrojniki nie dają rady!

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Agniesia
Forumowicz
Posty: 114
Rejestracja: 2010-09-17, 19:34
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Syców
Kontakt:

Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Agniesia » 2011-03-24, 00:25

W moim akwarium są 3 dorosłe zbrojnki niebieskie. Ladna para + mniejszy samiec albinos.
Ostatnio zauważyłam ok. 2 mm zielonobrązowawe kropki glonów na przedniej ścianie. Nigdy nie miałam problemów z glonami zielonymi - zawsze miałam zbrojniki. Dlaczego teraz się pojawiły? Czy to jakieś inne glony, których zbrojniki nie jedzą? A może moje zbrojniki są już "stare" i leniwe więc nie chce im się czyścić szyb? Wiem że duże zbrojniki jedzą przeważnie pokarm innych ryb spadający na dno, czyli resztki. Ostatnio ograniczyłam ilość pokarmu w obawie o przekarmienie ale i to nie pomogło. Glony są.
To chyba nie są krasnorosty bo są płaskie i są jaśniejsze. To nie czarne kłaczki jakie spotykałam kiedyś, to coś nowego. Nie wiem dlaczego zbrojniki nie chcą tego zeżreć?

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Akwarybka » 2011-03-24, 00:47

Tylko bardzo młode zbrojniki jedzą glony, a i tak zdecydowaną mniejszość popularnych gatunków. Dorosłe wolą rośliny, płatki, tabletki i... Mięsko. Glona nie chycą za nic.
Nazwa ''glonojad'' to tylko chwyt reklamowy sprzedawców i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: oleq_30 » 2011-03-24, 09:00

Tak jak napisała Akwarybka do tępienia glonów to juz raczej służą kosiarki lub otoski
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Plewek01 » 2011-03-24, 10:26

Agniesia pisze:zielonobrązowawe kropki glonów na przedniej
A na to pomaga zmywak zwykły i trochę siły ręcznej :) . Poza tym dużo mikro i zielone wyskakują.

Agniesia
Forumowicz
Posty: 114
Rejestracja: 2010-09-17, 19:34
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Syców
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Agniesia » 2011-03-25, 21:37

Tak przypuszczałam :/

Słyszałam o tym, że najlepsze przeciw glonom są młodziki, a stare wolą bardziej kaloryczne żarcie ale myślałam że mimo to nie będę musiała martwić się o glony. Już ograniczyłam porcje pokarmowe żeby nie miały tyle resztek do wyjadania ale nie pomogło :zalamany: - leniwce :znudzony:

Pocieszyliście mnie tym że kosiarki są lepsze bo mam takie 3 i rzeczywiście rosną jak na drożdżach, ale skoro i one nie dają rady to bez skrobania się nie da. Zastanawiałam się jak to zrobić i dzięki - Plewek01 za przypomnienie że może być zwykły zmywak. Na szczęście to tyko kilka kropek na przedniej szybie :rotfl:

Dziękuję wszystkim za pomoc :padam: .

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: aidi » 2011-03-29, 09:40

Agniesia, najlepszy jest skrobak+ uregulowanie parametrów+ ślimak ampularia w ilości dużej (one się nie rozmnożą), z ryb otoski ale szczerze powiem że ampie się lepiej sprawują

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Plewek01 » 2011-03-29, 10:58

aidi pisze:w ilości dużej (one się nie rozmnożą),
Czemu?

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: aidi » 2011-03-29, 12:10

chodzi mi o to że są rozdzielnopłciowe a rozmnażają się w wybitnie widoczny sposób ( kokon jest nad powierzchnią wody i dojrzewa 2 tygodnie) więc nieplanowane rozmnożenie nie wchodzi w gre jeżeli ktoś dba o akwa regularnie, inną sprawą że jeśli ma ktoś pecha (tak jak ja) to nawet jeżeli chciał by rozmnożyć to i tak nie wyjdzie bo są tej samej płci a rozpoznać płci się nie da... :/ , ja ampi mam na dzień dzisiejszy 6 a zaczęłam od 13 szybę czyszczę przeciętnie raz w miesiącu bo częściej nie trzeba a nawet ten raz w miesiącu i tak mało co się na niej znajdzie...

Agniesia
Forumowicz
Posty: 114
Rejestracja: 2010-09-17, 19:34
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Syców
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Agniesia » 2011-04-04, 19:39

Dziękuję aidi za pomocne rady.
Ślimaki raz zapleniłam jakoś nie wiem skąd i mam teraz pełno małych ciemnobrązowych zatoczków ( jakoś nauczyłam się z nimi żyć ). Ostatnio pojawił się jakiś inny nieduży ślimaczek z ostro zakończoną muszlą i też się rozmnożył ale nie jest taki plenny i mi nie przeszkadza.
Wiem że ślimak proponowany przez Ciebie to ładne kolorowe zwierze i nie zbyt chce się rozmnażać. Wzięłam jedną z takich gąbeczek do zmywania i przeznaczyłam na czyścik do szyb akwariowych. W sobotę wyczyściłam przednią szybę i trochę te po bokach i tylną. Teraz zobaczę jak będzie z tymi glonami. Inwazja glonów w moim akwarium jest niewielka i chyba obędzie się bez kolejnych lokatorów. Te glony to wynik lenistwa zbrojników i też mojego zaniedbania.

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: KryH » 2011-06-08, 15:11

Zdecydowanie powodem problemu glonowego nie są zbrojniki lenie tylko zaniedbanie :-( Jeżeli chcesz pozbyć się ślimaków to na dużą ich plagę wystarczą 3 Bocje Wspaniałe ale znajdź od razu kogoś chętnego na nie bo ze ślimakami poradzą sobie w 3-5 dni, a potem rosną do ok 15cm długości :-). Acha i uwielbiają również krewetki wszelkich gatunków oraz (moje domysły) narybek wszystkich ryb przydennych.
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

Agniesia
Forumowicz
Posty: 114
Rejestracja: 2010-09-17, 19:34
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Syców
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Agniesia » 2011-08-10, 21:46

Teraz już mogę się lepiej zajmować akwa.
Na plagę ślimaczków pomogło regularne odmulanie a z tymi glonami to nadal pojawiają się na ścianach mimo 3 kosiarek i 3 zbrojników.
Po zmianie pokrywy na akwarium wraz z oświetleniem zauważyłam intensywniejszy wzrost glonów, ale podejrzewam że to sprawka tego oświetlenia.

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: maradona » 2011-08-12, 22:02

Zbrojki jedzą glony tylko jak są młode. Potem nawet na glony nie popatrzą :P
Na glony możesz spróbować wpuścić neritiny.
P.S. Czyścik magnetyczny też pomaga w usuwaniu glonów. :)

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zbrojniki nie dają rady!

Post autor: Plewek01 » 2011-08-16, 22:52

Agniesia pisze:wzrost glonów, ale podejrzewam że to sprawka tego oświetlenia.
I braku odpowiedniego nawożenia...

ODPOWIEDZ