dobry zestaw?

Moderator: ModTeam

koteczegg
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-11-24, 21:35
Pojemność akwarium: 180
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Langdale UK
Kontakt:

dobry zestaw?

Post autor: koteczegg » 2011-07-06, 18:45

Witam, znalazlem na allegro taki zestaw i zastanawiam sie nad jego zakupem... co o tym zestawie myslicie? ma jakies slabe strony czy oplaca sie?

http://allegro.pl/zestaw-co2-pro-z-elek ... 80344.html

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: dobry zestaw?

Post autor: SooB3k » 2011-07-06, 19:00

Mysle ze dobry, zawiera wszystko co powinien.

Ale niech inni sie jeszcze wypowiedza.

Awatar użytkownika
zywy
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-18, 11:10
Pojemność akwarium: 160
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Białystok

Re: dobry zestaw?

Post autor: zywy » 2011-07-06, 21:44

Zestaw wygląda całkiem ok.

Na twoim miejscu przemyślałbym jeszcze sposób rozpuszczania. Spiek jest dosyć popularny ale są lepsze metody.
Na temat elektrozaworu słyszałem różne opinie jedni mówią że nie potrzebny inni że konieczny, ja nie używam - może to i błąd ;)
Licznik bąbelków z czasem stanie się niepotrzebny.

A czy da się to kupić taniej - nie wiem nie sprawdzałem :)
160L (100x40x40);oś: 3x30W / 3h+ 6h /dobe;filtr: tetraEX700, CO2 24h/d z butli przez filtr przepływowy
obsada:4xbocja kubotai ;7x neon czerwony; krewetki

koteczegg
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-11-24, 21:35
Pojemność akwarium: 180
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Langdale UK
Kontakt:

Re: dobry zestaw?

Post autor: koteczegg » 2011-07-06, 22:15

Dzieki za wasze opinie :) Podobno sa jeszcze problemy z zaworkiem... ponoc te plastikowe lubia sie rozwalac? wiecie cos na ten temat?
zywy a jaka metode rozpuszczania Ty bys polecil?

Awatar użytkownika
zywy
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-18, 11:10
Pojemność akwarium: 160
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Białystok

Re: dobry zestaw?

Post autor: zywy » 2011-07-07, 10:37

koteczegg pisze:zywy a jaka metode rozpuszczania Ty bys polecil?
Osobiście mam filtr narurowy przerobiony na dyfuzor i zamontowany za filtrem (na forum jest gdzieś opis jak to skonstruować koszt ~60-80zł) rozpuszcza 100% gazu, nie szpeci zbiornika z minusów troszke spowalnia przepływ z filtra i zajmuje sporo miejsca.

Ostatnio czytałem na innym forum o takim malutkich reaktorach/dyfuzorach wpinanych bezpośrednio w waż od filtra też podobno skuteczność 100% tylko że zajmuje o wiele mniej mniejsca

W pierwszym i drugim przpadku konieczny jest zewnętrzny filtr, nie piszesz jaki masz i jaka pojemność akwarium.

Przy spieku na plus mały koszt a na minus dodatkowy przyrząd w akwarium, trzeba czyścić co jakiś czas, częściowe straty bo nie wszstko się rozpuszcza no i mgiełka gazu w akwarium co mi się osobiście nie podoba
160L (100x40x40);oś: 3x30W / 3h+ 6h /dobe;filtr: tetraEX700, CO2 24h/d z butli przez filtr przepływowy
obsada:4xbocja kubotai ;7x neon czerwony; krewetki

Awatar użytkownika
lol2000k
Akwarysta
Posty: 422
Rejestracja: 2011-01-03, 18:46
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bartek
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: dobry zestaw?

Post autor: lol2000k » 2011-07-07, 14:16

Elektrozawór bez komputera pH to trochę bezsens jak się go wyłącza na noc. Występują skoki pH, których można uniknąć mając butlę(czego nie da się zrobić przy bimbrowni). Środowisko wodne charakteryzuje się dużą stabilnością parametrów(pH, temperatura i inne czynniki), więc w akwarium powinno się dążyć do natury. Za elektrozawór trzeba zapłacić prawie 100zł, dla mnie wydatek zbędny. Niektórzy z forum nie zgodzą się ze mną, bo można zagazować ryby. Wcale nie. Jeżeli rośliny są w dobrej kondycji to wytwarzają w ciągu dnia tyle tlenu, że wystarcza spokojnie na całą noc.

Awatar użytkownika
zywy
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-18, 11:10
Pojemność akwarium: 160
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Białystok

Re: dobry zestaw?

Post autor: zywy » 2011-07-07, 14:34

lol2000k pisze:Występują skoki pH, których można uniknąć mając butlę
Trudno jest uniknąć skoków podając CO2 całą dobę
-rośliny w nocy nie pobierają CO2 (poziom rośnie)
-rośliny w nocy pobierają tlen wprawdzie niewielkie ilości ale, jeżeli woda jest wysycona gazami to znowu mamy kumulacje co2
-po włączeniu oświetlenia rośliny natychmiast zaczynają pobierać co2 i wytwarzać tlen dodatkowo wysycając ją tlenem i trudniej jest rozpuścić co2 (spdek co2)

Elektrozawór można połączyć z włącznikiem czasowym tak żeby uruchamiał podawanie gazu na 1-2 godziny przed zapaleniem światła (woda zdąży się nasycić )i odłączał godzine przed zgaszeniem (zanim fotosynteza ustanie woda nasycie sie tlenem a poziom co2 spadnie).

Skoki co2 są szkodliwe ale tylko w trakcie gdy mamy zapalone światło.

Elektrozawór ma jedną wadę w przypadku awarii gdy podajemy dużo co2 do zbiornika łatwo jest zagazować obsadę
No i druga mniejsza wada - ciągnie sporo prądu i zazwyczaj mocno się grzeje.

Komputer niby ok ale też trzeba go kalibrować, poza tym może reagować na inne "kwaśne" substancje znajdujące się w akwarium i w rzeczywistości poziom co2 bedzie mniejszy niż zakładamy
160L (100x40x40);oś: 3x30W / 3h+ 6h /dobe;filtr: tetraEX700, CO2 24h/d z butli przez filtr przepływowy
obsada:4xbocja kubotai ;7x neon czerwony; krewetki

ODPOWIEDZ