Żółtaczek Indyjski

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
tomasz1
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 2007-01-03, 16:47
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lutynia
Kontakt:

Żółtaczek Indyjski

Post autor: tomasz1 » 2007-01-06, 11:41

Występowanie: okolice w pobliżu wybrzeży morskich południowej części Półwyspu Indyjskiego (wybrzeża Malabar i Coromandel) oraz wyspa Cejlon. Spotykany Jest zarówno w wodach słodkich, jak i w słonawych ujściach rzek.
Ubarwienie: w okresie rozrodczym grzbiet jest szarobłękitny do brunatnoszarego, boki ciała i brzuch jasnożółte do pomarańczowych. Każda łuska z czerwoną plamką. Na boku ciała trzy duże, ciemne plamy. Tęczówka oka złocista do błyszcząco czerwonej, pod okiem łuski mają niebieskie zabarwienie. Płetwa grzbietowa pomarańczowa, z czerwonymi plamkami i ciemnobrunatnym brzegiem. Płetwa odbytowa żółta, z czerwonymi plamkami i szerokim, czarnym brzegiem w przedniej części. Płetwa ogonowa żółtoczerwonawa, płetwy brzuszne czarniawe z Jasnobłękitnym pierwszym promieniem.
Długość: do 1 O cm.
Dymorfizm płciowy: samiec zwykle nieco większy, bardziej pomarańczowy. Samica bardziej matowa i mniejsza. Pewne rozróżnienie płci jest możliwe w okresie rozrodczym po kształcie brodawek płciowych (p. żaglowiec skalar).
Cechy zachowania: ryba zgodna i spokojna, tylko w okresie rozrodczym wykazuje pewną agresywność. Należy trzymać kilka egzem-plarzy, możliwe jest towarzystwo innych gatunków. Przy niedostatku pokarmu roślinnego może zjadać delikatne rośliny w akwarium. Żółtaczki są wrażliwe na gwałtowne zmiany fizyko-chemiczne wody przy jej wymianie lub też przenoszeniu ryb do innego akwarium. Przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie wody.
Akwarium: duże do specjalnie dużego, niezbędne kryjówki między dużymi kamieniami i pod dekoracyjnymi korzeniami. Szybko rosnące rośliny pływające, z roślin ukorzenionych w podłożu tylko gatunki o wytrzymałych, twardych liściach.
Woda: średnio twarda do bardzo twardej, lekko alkaliczna (pH 7,2-8,5), filtrowana i napowietrzana, niezbędny dodatek soli kuchennej do wody (1-2 płaskie łyżeczki na 10 l wody), o temperaturze 25-28°C. Konieczne jest częste odświeżanie wody, ale należy to robić tak, aby nie powodować zbyt dużych wahań jej właściwości fizyko-chemicznych (częsta wymiana w małych porcjach!).
Pokarm: rureczniki, wazonkowce, dżdżownice, rozwielitki, oczliki, małe ryby, mięso rybie, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.
Rozmnażanie: niezbyt łatwe; technicznie podobne, jak u akary z Maroni i obarczone nawet podobnymi trudnościami. Woda powin-na mieć jednak zupełnie inne właściwości: średnio twarda, lekko alkaliczna (pH 7,2-8,5), z dodatkiem soli kuchennej (1-2 płaskie łyżeczki na 10 l), o temperaturze 27-28°C. Larwy lęgną się nawet po 8 dniach (zależy od twardości wody i zawartości w niej soli), po dalszych kilku dniach zaczynają pływać. W początkowym okresie pływają w pobliżu rodziców, "przyczepiając" się do nich na podo-bieństwo narybku rodzaju Symphysodon. Nie jest jednak pewne, czy odżywiają się wtedy w podobny sposób. Niezależnie od nie wyjaśnionego odżywiania się młodych na ciele rodziców, w hodowli karmi się je wraz z rozpoczęciem pływania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
126l
46x Poecilia latipinna
10x Ancistrus dolichopterus
4x Xiphophorus halleri

Zablokowany