Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
vrangsinn
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2011-02-14, 12:28
Pojemność akwarium: 63
Imię: Szymon
Lokalizacja: Bydgoszcz

Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Post autor: vrangsinn » 2011-12-26, 20:48

Witam, mam pytanie odnośnie świetlówek T5, które są najlepsze do akwarium z roślinami:
- QUASTAR T5 24W/45cm
- Grolux Sylvanii
- firmy Juwel: Day, Marine, Colour - bez zmiany ceny

Są to do wyboru sietlówki przy zestawie modernizacyjnym do pokrywy 60cm...która z tych tu wymienionych najlepiej wybrać lub które ewentualnie najlepiej brać po uwagę??

Patrycja_89
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-12, 12:20
Pojemność akwarium: 125
Imię: Patrycja
Lokalizacja: Katowice

Re: Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Post autor: Patrycja_89 » 2011-12-29, 14:21

Ja mam Juwel Day + Nature (której nie wymieniłeś). Day z przodu. Ogólnie Juwel te dwie świetlówki stosuje w zestawach akwariowych, u mnie się to sprawdza. Ale pewnie musisz wybrać jedną świetlówkę, to wtedy zdecydowałabym się na Day, bo jest najbardziej uniwersalny.
Na pewno odrzuć Marine bo o ile się nie mylę ma z 20000 kelvinów, glony gwarantowane :)
Pozdrawiam.

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Post autor: m@ciek » 2012-01-01, 21:12

Powiedz ile będziesz miał tych świetlówek. Dwie czy jedną?
W zaszłym tygodniu też zamieniałem u siebie T8(15W) na T5(24W-44cm). Chętnie podzielę się swoim wyborem i spostrzeżeniami.

Awatar użytkownika
vrangsinn
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2011-02-14, 12:28
Pojemność akwarium: 63
Imię: Szymon
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Post autor: vrangsinn » 2012-01-03, 23:23

Będzie 1 świetlówka

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Modernizacja oświetlenia w pokrywie 60 cm

Post autor: m@ciek » 2012-01-04, 16:24

Na rynku nie ma zbyt wiele świetlówek T5 o długości T8.
Ja, kierując się sugestiami o dobrym wzroście roślin wybrałem Sylvania Grolux.
Kupiłem, wymieniłem, włączyłem i... trochę zniesmaczony patrzyłem na barwę lekko różowego światła. Przez kilka kolejnych dni miałem czas aby się z nią oswoić. Miło podkreśla kolory niebieski i czerwony ryb wyraźnie je wzmacniając. "Landrynkowy" odcień przestał już drażnić jak na początku.
Przyzwyczajałem się i zacząłem go powoli akceptować. Kupiłem roślinę - Ludwigia natans. Poobcinałem wszystkie czubki i obserwowałem jak puszcza mnóstwo bocznych pędów. Rosły w oczach...

Ale ciągle w podświadomości nie byłem pewny czy dokonałem właściwego wyboru. Za każdym spojrzeniem gryzłem się z myślami. Do głowy wróciła mi myśl o drugiej świetlówce. Wszędzie piszą, że zmieni barwę Groluxa. Tylko, że ja zdecydowałem się na jedną, bo drugiej 24 watowej nie wcisnąłbym do mojej ciasnej pokrywy bez gruntownego jej przerabiania.
Podbudowany ostatnią bezproblemową wymianą wróciła mi też chęć na stopniowanie natężenia światła aby nie stresować ryb nagłym włączeniem i wyłączeniem (taka symulacja poranka i wieczoru).
A co jeśli spróbować z 8W...? Żadnych przeróbek. Zamocowana byłaby spinkami na większej. Kabelki wpuszczone w mały otwór zrobiony w zaślepce po starterze z wymontowanej T8. Czy taka mała szajbka cokolwiek zmieni? Odpowiedzi na to pytanie nigdzie na forach nie znalazłem.
Cóż, dla samej przyjemności rybek i roślin (poranki i wieczory) i widząc, że na pewno się zmieści kupiłem 8W PHILIPS MASTER TL5 840 4000K i...
nie żałuję :)

Landrynkowy kolor odszedł w niepamięć. To zaledwie 8W także mocno rozjaśniło mój zbiornik. Przekonałem się na własne oczy, że duża część 24W Groluxa idzie na widmo przeznaczone na fotosyntezę roślin, które przecież jest niewidoczne dla naszych oczu (uwaga: sam grolux 24W i tak jest "widniejszy" niż moja była dzienna T8 - 15W).

Po tych eksperymentach i doświadczeniach mogę Ci doradzić, że jeśli zdecydujesz się na tylko jedną świetlówkę to wybierz tę o barwie dziennej.
Rośliny na pewno też będą ładnie rosły, zaś wizualnie nie będziesz miał takich rozterek jak ja. Nie kupuj samej Sylvanii Grolux...

Juwel High-Lite Day o temperaturze barwowej 9000K w pojedynkę będzie bardzo chłodna (lekko niebieska).
SYLVANIA AQUASTAR 10000K - j.w.
Najlepiej w moim przekonaniu samotnie sprawdzi się Juwel High-Lite Colour 6800K (światło białe dzienne).
W drugiej kolejności rozważałbym Juwel High-Lite Nature 4100K. Światło białe, ale już "cieplejsze".
A może tak jak ja dodaj do Groluxa 8 watów neutralizujących jego "landrynkowy" kolor... :)

Pozdrawiam

PS Jest jeszcze jedna kwestia. Krótsze 24 waty mocno się grzeją. Wynika to stąd, że świetlówka została skrócona o 10cm bez pomniejszenia jej mocy. To sprawia, że w moim akwarium temperatura podnosi się w ciągu dnia o około 0,5 stopnia. Musisz to uwzględnić przy wymianie. To takie kukułcze jajo podrzucone nam wraz z większą mocą przez producentów... Nie chciało im się zrobić od podstaw np. 21W w T5 razem z nowym statecznikiem :/

ODPOWIEDZ