Low tech rośliny

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

matisse
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-10-04, 15:02
Pojemność akwarium: 50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Chybie

Low tech rośliny

Post autor: matisse » 2012-01-08, 22:29

Siemka,

akwarium mam od roku, ale przygotowuję się do założenia LOW TECH. I tutaj, chciałbym się poradzić. Akwarium będzie też 54l więc jakie mam wrzucić tam oświetlenie? I jeszcze sprawa roślinek...co jesteście w stanie polecić? Interesuje mnie coś szybko rosnącego :) I czy warto kupować roślinki w internecie?

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Low tech rośliny

Post autor: Akwarybka » 2012-01-08, 22:36

Co do oświetlenia to zależy od roślin. Wiadomo, że szybko rosnące potrzebują więcej światła niż te wolno rosnące. Jednak przy Low Techu nie polecałabym więcej niż 0.5W/l, ze względu na niedobory. Standardowe 0.3W/l powinno wystarczyć. ;)

Z szybko rosnących roślin polecam nadwódki, Shinnersia rivularis, rogatka (zapytaj Blue_Betta, on zawsze ma nadmiar), moczarki, nurzańca, mchy wodne. Nieco wolniej rosnące to anubiasy, mikrozoria, kryptokoryny, żabienice, Pogostemon helferi.

Co do kupna przez internet; wszystko zależy na kogo trafisz ;) Ja osobiście nigdy nie narzekałam tak w Polsce jak i UK.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Low tech rośliny

Post autor: blue_betta » 2012-01-08, 22:46

Ponad to, co Basia wymieniła powinny rosnąć takie rośliny jak: strzałki, lotos, rotala indica, limnophila sessiliflora, bolbitis, marsilea, orzech wodny, dębówka, ludwigia repens, duży henio, bakopy, ;)

Co do rogatka - mam go bardzo sporo, więc w razie czego zapraszam na PW :)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Low tech rośliny

Post autor: Akwarybka » 2012-01-08, 22:52

blue_betta pisze:bolbitis, [...] duży henio
Tych dwóch cholerników osobiście do LT nie polecam, ale być może to tylko mój przypadek :/

Wąkrotka też jest szybko rosnąca i łatwa w uprawie :) Poza tym jest jeszcze różdżyca, ale z nią rożnie bywa jeżeli jest wsadzona w podłoże (jednym rośnie jak szalona, innym natychmiast umiera). Można ją hodować jako roślinę pływającą, ale wówczas będzie zabierała sporo światła innym roślinom.

Awatar użytkownika
123patryk
Akwarysta
Posty: 538
Rejestracja: 2010-12-23, 20:35
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Białystok

Re: Low tech rośliny

Post autor: 123patryk » 2012-01-08, 23:36

Ja polecam ludwigę repens , hygrophilie , mchy , moczarka , sagitaria , microsorium , marsilea , żabienica delikatna , amazonka , żabienice, zwartki , nurzańce , rogatek , minophilia , rotala , najas, duży henio , lotos , bacopa.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Low tech rośliny

Post autor: Łoren » 2012-01-09, 00:12

Akwarybka pisze:jest jeszcze różdżyca, ale z nią rożnie bywa jeżeli jest wsadzona w podłoże (jednym rośnie jak szalona, innym natychmiast umiera).
Pozwolę sobie się do tego odnieść bo dość długo miałem tą roślinkę - bardzo często popełniany jest błąd przy nasadzaniu tej rośliny do gruntu - przysypywany podłożem bywa węzeł z którego wyrastają liście jest tu tzw"czuły punkt" tej roślinki . Jak więc ją najskuteczniej posadzić? - przywiązać niewielki kamyczek do korzenia ok 1-2cm pod węzłem i postawić na dnie - roślina resztę zrobi sama :). _ kapitalna roślina na start akwariów na ziemi, do wyciągania nadmiarów azotanów, rośnie w szaleńczym tempie i osiąga rozmiary spore - największa jaką miałem (rutewkowata) długość lisci ok 60cm.pozdrawiam
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

matisse
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-10-04, 15:02
Pojemność akwarium: 50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Chybie

Re: Low tech rośliny

Post autor: matisse » 2012-01-09, 23:24

Wow, jest z czego wybierać. Niestety nie dam rady wcisnąć wszystkiego, to tylko 54 litry :D
Jak będę na etapie kompletowania roślinek to się odezwę blue_betta :))))

ODPOWIEDZ